Genel Sağlık

Tansiyonu Ne Düşürür?

Kan damarlarımızda basınç artmaya başlar ve dolaşım sistemimizde aksamalar başlarsa tansiyonumuz yükselmiş demektir. Bu sorun genel olarak ihmal edilen bir problemdir. Bu sebeple de müdahale edilmediği için ölümlere kadar götürebilir. Bu yöntemin tedavisi önlemeye yönelik yürütülür. İşte burada da devreye “Tansiyonu ne düşürür?” sorusu girer.  Ölümcül etkilerini bir anda gösteren bu değeri mutlaka kontrol altında tutmak gerekir. Tansiyonu düşüren yöntemler uygulandığında bu değer bir sorun olmaktan çıkar.

Tansiyonu Düşürecek Doğal Yöntemler

  • Tansiyonu ne düşürür, sorusunun net bir örneği soğuk sudur. Başınızı soğuk su ile yıkadığınızda soğuk su sinirlerinize uyarı gönderir ve tansiyon düşer. Değerlerinizin yükseldiğini tespit ediyorsanız ve imkanınız varsa bir duş alabilirsiniz.
  • Limon tansiyon sorunu olanların en çok kullandığı yöntemdir. Bir bardağa yarım limonu sıkarak sulandırdığınızda tansiyonunuz kısa sürede düşecektir.
  • Nar ve nar suyu da bir bardak tükettiğinizde tansiyonunuz iyi değerlere gelecektir.
  • Greyfurt suyu ile de tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz. Ancak bu suyun bazı yan etkileri olabilir. Bu yüzden Greyfurt suyunu mutlaka doktor gözetiminde kullanmanız gerekir.
  • Sarımsak tansiyon düşürmede en yoğun olarak kullanılan yiyecekler arasındadır. Sarımsak en hızlı tansiyon düşüren yiyeceklerden biridir.
  • Kekikli bir yoğurt yerseniz de tansiyonunuz kontrol altına alınacaktır.
  • Tuzsuz ayran da tansiyonu düşürmede yardımcı olacak besinlerdir. Ancak tuz kullanmamanız önemlidir. Çünkü tuz tansiyonun düşmanıdır.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Spazmı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Anlaşılır?

Tansiyonu Kontrol Altında Tutacak Yiyecekler

Ispanak: Ispanağı düzenli olarak tüketirseniz kan basıncınız kontrol altında olur ve kalp sağlığınız korunur.

Fasulye: Fasulyenin her türü yüksek lif içerir. Bu yüzden kan basıncını dengede tutmada iyi bir destek ürünüdür.

Muz: Muz düzenli bir potasyum deposu olduğu için ara öğünlerde düzenli tüketirseniz kan basıncınız dengede kalır.

Soya fasulyesi: Tuzsuz tüketmeniz gereken yiyeceklerden olan soya fasulyesi tansiyonunuzu dengede tutar.

Bitter Çikolata: Her gün ortalama 30 gr çikolata tüketirseniz kan basıncınız düşer ve belli bir seviyede kalır.

Kavun ve Karpuz: Karpuz ve kavun önemli bir potasyum deposudur. Bu yüzden de günlük ihtiyacın yüzde 20 kadarını karşıladıkları için kan basıncını dengede tutar.

Kayısı: Kayısı yazın yaş olarak ya da kışın kuru olarak tüketilebilir. Bu sayede kan basıncınız hep dengede kalabilir. Yani tansiyon düşüren yöntemler arasından bu yiyecekler önemli bir yer tutar.

İlgili Konumuz: Yüksek Tansiyon Nedir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı