Genel Sağlık

Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Artık birçok insanda tansiyon problemi gözlenmektedir. Tansiyon hastalarının birçoğu ya hastalığından habersiz ya da hastalığını ciddiye almıyor. Tansiyon yükseldiği zaman vücut bazı belirtiler verir. O halde tansiyon neden yükselir tansiyon yükseldiğinde nasıl belirtiler gözlenir?

Tansiyon Nedir?

Vücutta bulunan atardamarlardaki, kan basıncına tansiyon adı verilir. Kalp kası, görünüm olarak çizgili kaslara, çalışma prensibi olarak düz kaslara benzeyen özel bir kastır. Kalp kasının kasılıp gevşemesine bağlı olarak küçük ve büyük tansiyon ortaya çıkar. İdeal tansiyon, herkeste değişkenlik gösterse de, ortalama 120- 130 mm- Hg ve küçük tansiyon 70 mm- Hg ile 90 mm- Hg arası kabul edilmektedir.

İlgili Konumuz: Tansiyon Hastalığı İlk Belirtisi Tansiyon Genel Belirtileri

Küçük Tansiyon ve Büyük Tansiyon Nedir?

Kalp kasının yaptığı kasılma ve gevşeme hareketleri sonucu, büyük tansiyon ve küçük tansiyon kavramları ortaya çıkmıştır. Kalp kasının kasılması esnasında atardamar duvarında oluşan en yüksek basıncın ismi büyük tansiyondur. Kalp kasının gevşemesi esnasında oluşan basınç ise küçük tansiyon olarak adlandırılır. Normal sağlıklı bir bireyde küçük tansiyon ortalama 70 ile 90 arası, büyük tansiyon ise 120 ile 130 arası olmalıdır.

Tansiyonu Yükselten Nedenler Nelerdir?

Bireylerde yüksek tansiyon git gide yaygınlaşmaktadır. Yüksek tansiyon hastalığı yaygınlaştıkça insanların kafasındaki en önemli soru da tansiyon neden yükselir olmaktadır. Birçok neden tansiyonu yükseltebilir. Aşırı tuz tüketimi, halk arasında da en çok bilinen tansiyonu yükselten nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra, stres, alkol tüketimi, kalıtsal nedenler, böbrek rahatsızlıkları, tiroit hastalıkları hareketsizlik ve şeker hastalığı da yüksek tansiyon sebeplerindendir. Ayrıca fazla kilolar da yüksek tansiyon sebebidir.

 Hipertansiyon ve Hipotansiyon Nedir?

Hipertansiyon, büyük tansiyonun 140 mm- Hg üzerinde olması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak da bilinir ve ciddiye alınmazsa oldukça tehlikeli olabilir.

Hipotansiyon, bir diğer ismi de tansiyon düşüklüğüdür. Baş dönmesi, halsizlik, bitkinlik ve hatta bazı durumlarda bayılmalara sebep olur. Büyük tansiyon 90 mm- Hg ve küçük tansiyon ise 60 mm- Hg altına düştüğünde ortaya çıkar. Çözümü ise fazla ayakta kalmama, bol sıvı tüketimi ve biraz daha tuz tüketimi ile sağlanabilir. Fakat bir hastalık, tansiyon düşüklüğüne sebep oluyorsa öncelikle o hastalık tedavi edilmelidir.

İlgili Konumuz: Tansiyon Neden Düşer ? Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Dünya Hipertansiyon Günü

Gün geçtikçe daha çok kişide ortaya çıkan hipertansiyon ile halkı bilgilendirme amacı ile her yıl 17 Mayıs, Dünya Hipertansiyon Günü olarak kutlanmaktadır.

Tansiyon Yükseldiğinde Nasıl Belirtiler Gözlenir?

Yüksek tansiyon önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde ciddi sorunlar oluşturabilir. Peki, tansiyon neden yükselir ve yükseldiğinde gözlenen belirtiler nelerdir? Yüksek tansiyon bazen belirtiler ile ortaya çıkarken, bazen de hiçbir şikâyetiniz olmadan da ortaya çıkar. Bu yüzden mutlaka sık sık tansiyonunuzu kontrol ettirmelisiniz.

Şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı, idrarda kan bulunması, burunda kanama, nefes darlığı, hızlı kalp atışları, baş dönmesi ve yorgunluk tansiyon yükseldiğinde gözlenen yaygın belirtilerdendir. Tansiyon yükseldiğinde gözlenen belirtilerden herhangi bir tanesi bile sizde mevcut ise hemen doktora görünmelisiniz. Yüksek tansiyon ilerde ciddi sorunlara ve hastalıklara sebep olabilir. Dikkat edilmeyen yüksek tansiyon kalp krizi, felç ve inme ile sonuçlanabilir.

Yüksek Tansiyon Risk Grubundakiler Kimler?

Birçok yüksek tansiyon hastası, hastalığından habersiz bulunmaktadır. Yüksek tansiyon kesinlikle dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Siz de mutlaka, tansiyon neden yükselir diye araştırma yapmalı ve tansiyon yüksekliğindeki belirtileri incelemelisiniz. Çünkü yüksek tansiyon dikkat edilmediği takdirde başka hastalıkları da tetikleyebilir. Yüksek tansiyon önemsenmez ise bazen birden kötü bir sonuç doğurabilir, bazen de zamanla sizi hastalık sahibi yapar.

Yüksek tansiyon uzun yıllar hiç belirti vermeksizin, vücudunuzda içten içe hastalıklara yol açabilir. Özellikle, ailesinde yüksek tansiyon hastası bulunanlar, sigara ve alkol bağımlıları, fazla kilolardan muzdarip olanlar, yağlı ve tuzlu işlenmiş gıdaları sıkça tüketenler, şeker hastaları, ileri yaştaki bireyler ve kalp damar hastaları risk grubunu oluşturur. Ciddi ve yaygın bir hastalık olan yüksek tansiyon bazen sinsice seneler boyu fark edilmeden kalabilir. Özellikle risk grubundaki bireyler daha çok dikkat etmeli ve daha sık kontrole gitmelidir.

Yüksek Tansiyon Hangi Hastalıkları Tetikler?

Yüksek tansiyon birçok hastalığı tetikler. Birçok insan tarafından, tansiyon neden yükselir ve hangi hastalıkları tetikler bilinmemektedir. Yüksek tansiyon, özellikle kalbe, atardamarlara, beyne ve böbreklere zarar vermektedir. Bu organlar üzerinde ciddi hasarlar bırakabilir. Hipertansiyon, kalp yetmezliğine, inmeye ve kalp krizine sebep olan en önemli etmendir. Bunların haricinde, böbrek yetmezliği, göz problemleri, beyin kanaması gibi vücuttaki hasarlara da sebep olabilir.

Tansiyonun Yükselmesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Yüksek tansiyon, dünyadaki çok yaygın hastalıklardan biridir. Peki, tansiyon neden yükselir ve yükselmesine sebep olan faktörler nelerdir? Yüksek tansiyonun başlıca sebebi aşırı derecede yağlı ve tuzlu gıda tüketimidir. İşlenmiş, yağlı ve tuzlu gıdalar kalbe zarar verir ve yüksek kan basıncına sebep olur. Stres, ilerlemiş yaş, kalp ve damar hastalıkları da tansiyonu yükselten nedenlerdendir.

Yüksek Tansiyonun Sonuçları

Yüksek tansiyon kalbinize ve vücudunuza zarar verir. Yüksek tansiyon kalbinizin daha çok çalışması demektir. Kalp daha fazla çalışarak yüksek basınca dayanmak zorunda kalır. Zamanla kalp duvarı kalınlaşır ve kalp yetmezliğine sebep olur. Atardamarlarda bulunan yüksek basınç da zamanla damarlara zarar verir ve vücudu yorar. İlk zamanlar vücut direnir ve daha çok çalışır bunu size hissettirmeden yapar ve sonucunda ciddi bir hastalık ile size geri döner. Öyle ki beyin kanaması, inme, felç, kalp ve damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalp krizi genellikle yüksek tansiyon sonucunda oluşur. Bu yüzden yüksek tansiyon, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Sonucu kalıcı hasarlara ve ölüme kadar gidebilir. Daha sağlıklı beslenerek, egzersizler yaparak ve düzenli doktor kontrollerine giderek, yüksek tansiyondan korunmanız mümkündür.

Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisi ilaç ve yaşam tarzındaki değişiklikler ile olur. Tedavinin asıl gayesi, kan basıncını 140/90 mm- Hg altına indirmektir. İlaç tedavisi uygulanır. Onun yanı sıra kilo takibi, düzenli egzersiz, beslenmede uygulanacak düzenlemeler sayesinde kan basıncı normal düzeye çekilebilir. Hastanın tedaviye uyması çok önemlidir. Eğer ki tedavide dengeyi yakalayamazsa ya da beslenmeye uymazsa tedavinin hiçbir faydası olmayacaktır. Doğru tedavi ve yaşam tarzındaki düzen sayesinde hastanın kan basıncı normal düzeye çekilebilir ve normal düzeyde kalması sağlanabilir. Uyku düzeni ve yağlı, tuzlu gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Böbrek atardamarına yapılacak olan bazı işlemler ile de kan basıncı normale çekilebilir. Unutmayın ki yüksek tansiyon vücut için oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Doğru Tedavi Yöntemi Nedir?

Erken tanı ve doğru tedavi ile korunmanız mümkün. Hipertansiyon hastalarının 3’ te 1’ i hastalığından haberdar değildir. Bu yüzden siz de tansiyon neden yükselir yükseldiğinde vücutta oluşan değişiklikler nelerdir diye araştırma yaparak bilgi sahibi olmalısınız. Sık sık doktor kontrolü ile de erken tanı sağlanabilir. Böylece tansiyonun tehlikeli sonuçlarından olan inme, felç, kalp krizi, beyin kanaması, kalp ve böbrek yetmezliği ve beyindeki ciddi hasarlardan korunmuş olursunuz. Yüksek tansiyon uzun yıllar boyunca kendini belli etmeyebilir bu yüzden siz duyarlı ve dikkatli olmalısınız. Sıklıkla doktor kontrollerine gitmelisiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı