Genel Sağlık

Tansiyon Neden Düşer ? Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Vücudumuzda bulunan atardamarların içinde bulunan kan basıncına tansiyon adı verilir. Kalp kasının kasılması ile birlikte vücutta bulunan atardamarlara kan pompalanması sağlanır. Bu olaylar sırasında ölçülen basınca sistolik basınç adı verilir. Kalp kasının gevşemesi ile birlikte ise kanın atardamarlarda durulması anında ölçülen basınca ise diastolik basınç adı verilir. Sistolik basınç ölçümü aracılığı ile büyük kan basıncına, diastolik basınç ölçümü aracılığı ile de küçük kan basıncına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon, tansiyon düşüklüğüne ise hipotansiyon adı verilir. İnsanlarda sıklıkla hipotansiyon (düşük tansiyon) meydana gelir. Peki, tansiyon neden düşer? Şimdi bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde açıklayalım.

İlginizi çekebilir: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Tansiyon Neden Düşer? ( Hipotansiyon Nedenleri Nelerdir?)

Tansiyon düşüklüğünün birden fazla nedeni olabilir. Bazen de ciddi hastalıkların verdiği belirtiler arasında tansiyon düşüklüğü de yer alır. Tansiyon neden düşer sorusunun cevabını şu şekilde açıklamak mümkün olacaktır:

Vücutta aşırı yorgunluk hissi olduğunda tansiyon düşüklüğü ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. Kullandığınız ilaçlardan bazıları da tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Kullanmış olduğunuz reçetesiz ilaçlar da bu durumu tetikleyerek kendinizi kötü hissetmenize ve düşük tansiyona neden olur. Vücudun susuz kalması ve yanlış beslenme, yüksek ya da düşük olan vücut ısısı, kullandığınız ilaçlara veya aldığınız alkol miktarına vücudun tepki vermesi, uzun süre güneşin altında kalma nedeni ile güneş çarpması, vücudunuza uygun olmayan diyetler tansiyon düşmesinin en önemli nedenlerindendir. Şiddetli kusma, yemek öğünlerinde çok fazla karbonhidrat tüketmek, baş dönmesi, mide bulantısı, bazen psikolojik olarak çok üzüldüğünüz duygu durumları, kalp ritimlerinde tuhaflık, karaciğer hastalıkları,  uzun süren ishal ve ateş, genetik olarak vücuttaki yatkınlık ve daha birçok tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

Tansiyon Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon neden düşer sorusunun cevabından sonra bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri de tansiyon düşüklüğünün belirtileridir. Çünkü kendi vücudunuzun doktoru bir bakıma yine kendinizsiniz. Bu sebeple vücudunuzda yaşanan değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmanız ve zaman içerisinde vücudunuzu iyice tanıyarak hangi durumlarda, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz sizin için çok faydalı olur. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Düşük tansiyonun en belirgin belirtisi mide bulantısıdır. Kalp çarpıntısı, soluk bir ten rengi, soğuk bir şekilde terleme, hızlı nefes alıp verme, halsizlik ve aşırı yorgunluk, zihninizde dağınıklık ve konulara adapte olmakta güçlük çekme gibi nedenlerden birden fazlasını kendinizde görüyorsanız beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Çünkü düşük tansiyon ya da yüksek tansiyon rahatsızlığını ihmal ettiğiniz takdirde ciddi problemler ile karşılaşabilir hayatta hayatî derecede risk altında olabilirsiniz demektir.

İlgili konumuz: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Tansiyon Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri vücudunuzda hissediyorsanız, mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuza ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktorunuz, yaptığı tahliller ve testler sonucunda, hangi sebep dolayısı ile tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız asıl sebebini bularak, size en uygun tedavi yöntemini uygular. Bol bol su içerek vücudunuzun su seviyesini dengeleyebilirsiniz. Doktorunuzun da size önereceği durumlarda yiyeceklerinizde kullandığınız tuz miktarını bir miktar arttırmanız tansiyonunuzu dengede tutar. Bütün bunların yanında aynı zamanda yeme içmenize de daha fazla dikkat etmeli, dengeli ve sağlıklı yiyecekler tüketmeniz gerekir.

Tansiyon Düşüklüğü Sırasında Vücutta Yaşanan Durumlar

Vücuttaki atardamarlarda bulunan kan basıncı gün boyunca farklılık gösterir. Kalp kası, kanı atardamarlara şiddetli bir şekilde pompalarsa tansiyon yükselir. Fakat tam tersi olarak kan damarlara zayıf ve güçsüz bir şekilde pompalanırsa tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Tansiyon düşüklüğü, yüksek tansiyona göre daha az hayat risk taşır. Tansiyon neden düşer? Sorusunun cevabına şu şekilde devam edebiliriz.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon neden düşer diye bir soru ile karşılaşıldığında verilen cevaplar ve cevapların açıklamalarını sizler için aşağıdaki şekilde bir araya getirdik.

Öncelikle vücudun susuz kalması çok ciddi bir durumdur. Vücut susuz kaldığında ve hele ki çok sıcak olan yaz aylarında daha fazla su tüketimi gerekirken, siz gün boyunca çok az miktarda su içtiğinizde vücutta dengesizlikler yaşanır. Bu durumda da tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Sağlıklı bir vücut için günde ortalama 2 ya da 2,5 litre su tüketmeniz gerekir. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir durum vardır ki herkes tarafından yanlış bilinir. Gün içerisinde çok fazla sayıda çay, kahve, oralet, asitli içecekler ya da meyve suları tüketseniz bile bu içtiğiniz sıvılar, gün içerisinde içmemiz gereken su miktarının yerine geçmez. Yani tüm aldığınız o sıvıların yanında yine de gün boyunca 2 ila 2,5 litre arasında su tüketmeniz doğru olur.

Vücudunuzun tepkisi üzerine gerçekleşen alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, döküntü, kızarıklık, solunum güçlüğü çekme), kan damarlarının genişlemesine ve kalp kasının kanı damarlara daha zayıf, daha yavaş bir şekilde pompalamasına neden olur. Bu durum da tansiyonunuzun düşmesine neden olur.

Ciddi yaralanmalar sonucu, hamilelikte ters giden bir durum sonucu ya da herhangi bir rahatsızlık nedeni ile bir kanama durumu geçirdiyseniz, ciddi kan kaybında kan basıncı tekrar düşer ve tansiyon düşüklüğü meydana gelir.

Kış Mevsiminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri

Kış mevsiminde çok sık şekilde yaşanan enfeksiyon durumuna septik şok adı verilir. Vücutta oluşan enfeksiyona neden olan bakterinin tutunduğu organdan çıkarak, kana karışması sırasında septik şok ortaya çıkar. Bu şekilde damarlara girmiş olan bakteri kan pompalayan damarlarda bir toksin üretir. Tansiyon neden düşer sorusunun bir diğer cevabı da vücuttaki hormon üretiminin engellenmesine neden olan tüm rahatsızlıklar tansiyon düşüklüğüne neden olur. Diyabet hastalığı, kan şekerinin düşüklüğü, tiroid bezinin az çalışması veya tiroid bezinin çok çalışması gibi endokrin hastalıklar yaşayan kişilerde tansiyon düşüklüğü çok daha fazla görülür.

Tansiyon Değerleri Nedir?

Normal bir insanın vücudunda herhangi bir sorun yaşamadığı andaki normal tansiyon: büyük tansiyon 12- küçük tansiyon 8 olduğu zaman geçerlidir. Fakat vücut bir sorun ile karşı karşıya ise yaşanan rahatsızlığın türüne göre tansiyonda düşüş ya da yükseliş meydana gelir. Büyük tansiyon değeri 13,5 üzerinde olursa ve küçük tansiyon değeri 8,5 üzerinde olursa kişinin tansiyonu yükselmiş anlamına gelir. Eğer büyük tansiyon değeri 10’dan düşük, küçük tansiyon değeri ise 6’dan küçük olduğu durumlarda kişi tansiyon düşüklüğü yaşıyor anlamına gelir. Yüksek veya düşük tansiyon rahatsızlığını sık sık yaşıyorsanız, evinize minikte olsa bir tansiyon aleti alarak belirli zaman aralıklarında tansiyonunuzu ölçerek, bir not kâğıdına tarih ve saati de belirterek ölçümlerinizi not etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Tansiyon Hastalığı İlk Belirtisi ve Tansiyon Genel Belirtileri

Tansiyon Düşüklüğü Sırasında Neler Tüketmek Vücuda İyi Gelir?

Tansiyon düştükten sonra tuzlu ayran içmek rahatsızlığı bir nebze de olsa giderecektir. Kuru üzüm, badem sütü tüketmeniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Tansiyonunuz düştüğü andan biraz uzanıp dinlenmeli ve anı hareketlerden uzak durmalısınız. Olabildiğince yavaş hareket etmeli ve hatta mümkünse biraz dinlenmelisiniz. Tansiyon neden düşer diye merak ediyorsanız nedeninin birden fazla olduğunu söylemek en doğru cevap olacaktır. Tansiyonun en önemli nedeninin stres olduğu hiçbir zaman unutulmamalı ve kişinin bu tarz ciddi sorunları varsa doktor gözetimine başvurması gerekmektedir. Paylaştığımız bu bilgilerle ilgili ayrıca doktor kontrolünün şart olduğunu unutmayın.

Göz atmanızda fayda var: Anksiyete Tansiyonu Nedir ve Belirtileri ?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı