Genel Sağlık

Tansiyon Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon; atar damarlara kanın uyguladığı basınç sonucu ortaya çıkar. Kalp her kasıldığında damarlar üzerinde bir basınç yaratır ve bu durum sonucunda ortaya çıkan basınca sistolik basınç adı verilir. Kalp kan pompalamadığı anda ise kalp kasları gevşer; o anda kan damarlarda akmayı bırakır ve bu esnada ölçülen basınca da diastolik basınç denir. Kişilerin tansiyonu ölçüldüğünde ortaya çıkan büyük ve küçük tansiyon terimi asında sistolik ve diyastolik basıncın ölçülmesidir. Tansiyonun yükselmesi durumuna da hipertansiyon adı verilir. Tansiyon hastalığı da bu yüzden dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

İdeal Tansiyon Seviyesi Nedir?

Her kişinin tansiyon seviyesi farklıdır. Ortalama bir rakam verilmesi gerekirse; 120 ile 130 arasında ölçülen büyük tansiyon seviyesi ile 70 ile 90 arasında ölçülen küçük tansiyon seviyesi ideal olarak ele alınır. Genç ve çocuklarda yapılan ölçümler; verilen aralıkların altında çıkabilir ancak bu durum normal olarak ele alınmaktadır.

Hipotansiyon Nedir?

Hipotansiyon bir diğer adı ile düşük tansiyon; kişiler için kolay kolay sorun yaratan bir durum halini almaz. Bazı durumlarda; kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine de yardımcı bir nitelik taşıdığı için iyiye dahi yorumlanmaktadır. Tansiyon düşüklüğü sonucunda kişiler; baş dönmesi, baygınlık, halsizlik yaşayabilirler. Aynı şekilde tansiyon hastalığı olarak adlandırılan bu süreçte hastaların özellikle beslenme sürecine dikkat etmesi gerekir.

Okumanızda Fayda Var: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon; küçük ve büyük tansiyon ölçümlerinin, ideal olan aralıktan fazla olması sonucunda meydana gelir. Kişinin tansiyon değerleri 140/90 üzerine çıktığı durumlarda kişilerin tedbirli olması gereklidir. Bu durum ile yaşamayı öğrenmek son derece önemlidir. Kişiler; bebekliklerinden itibaren hipertansiyon hastası olabilirler.

Hipertansiyon Neden Olur?

Kişiler birçok sebebe bağlı olarak hipertansiyon sorunu yaşayabilirler.

 • Tuz tüketiminin fazla olması,
 • Stres seviyesinin sürekli olarak yüksek olması,
 • Obezlik,
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları,
 • Genetik etkenler,
 • Troid hastalıkları,
 • Böbrek üstü bezlerinin doğru çalışmaması,
 • Şeker hastası olmak gibi durumlar tansiyon oluşumunda etkilidir.

Birçok hasta için yukarıdaki maddeler hipertansiyon nedeni iken bazı kişilerde de herhangi bir nedene bağlı olmaksızın yüksek tansiyon gözlemlenebilir. Sonuç olarak tansiyon hastalığı nedenleri de bu şekilde sıralanabilir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon sorunu yaşayan kişiler uzun süre bu durumun farkında olmayabilirler. Net bir şekilde hipertansiyon etkileri görülmeye başladığında ise;

 • Şiddetli baş ağrıları,
 • Burun kanamaları,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Halsizlik,
 • Sık sık idrara çıkma isteği,
 • Bacak bölgesinde şişkinlik gibi durumlar gözlemlenir.

Tansiyonunuzu ölçtüğünüzde belirli aralıklar ile yüksek çıkıyorsa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Sürekli olarak tansiyon ölçümlerinde düşük tansiyonlu çıkıyorsanız bu durumda tansiyonunuz normal seviyelerde ölçüldüğünde sizin bünyeniz için yüksek tansiyon anlamına gelmektedir. Doktora gittiğiniz zaman değerlerin sizin için normal olduğunu söylemeleri halinde; genel olarak düşük tansiyona sahip olduğunuzu ve tansiyonunuzun normal değerini söylemenizde fayda var.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipertansiyon aynı zamanda tansiyon hastalığı da birçok hastalık gibi yaşam tarzındaki sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişilerin hipertansiyon tanısı ile tanışmasının hemen ardından yapılacak olan ilk iş kişinin yaşam tarzını daha kaliteli hale getirmektir. Yeme, içme ve hareketlilik her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da kaliteli bir hale getirilmelidir.

Hipertansiyon hastasıysanız; kilonuzun ideal seviyede olması, tuz tüketimini azaltmanız ve kendinize uygun bir egzersiz programı geliştirmeniz gereklidir. Hipertansiyon sahibi olmanıza neden olan bir hastalık varsa da mutlaka bu hastalığın tedavisinin yapılması gereklidir. Tansiyon ilaçları reçetesiz satılabilir ancak kendi tanınızı kendiniz koymamalısınız. Mutlaka bir doktora başvurmalı ve yapılan muayene sonucunda gerekli ilaçları almalısınız.

Bazı durumlarda hipertansiyon hastası olan kişilerin ilaç tedavisine beklendiği kadar hızlı yanıt vermediği gözlemlenmiştir. Bu tür durumlara Dirençli Tansiyon adı verilir. Bu durum ile karşı karşıya kalmanız halinde; şah damarı pili adı verilen bir pili takmanız gerekebilir.

Yüksek tansiyon her zaman kötü mü? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yalancı Tansiyon Nedir?

Bir kişinin hipertansiyon hastası olduğunun tanısını koymak için en az 3 ölçüme ihtiyaç vardır. Bir ölçüm sonucunda hastanın yüksek tansiyon hastası olduğuna kanaat getirmek; yalancı tansiyon olarak ele alınabilir. Her insanın tansiyonu gün içinde farklılıklar gösterir. Sabah ölçtüğünüz tansiyon ile akşam ölçtüğünüz tansiyon aralıkları farklı olabilir. Kişinin tansiyon seviyesini yaptığı hareketler dahi etkilemektedir; hızlı yürümek, egzersiz yapmak, koşmak hatta yemek yemek dahi tansiyon üzerinde yükseltici etkiye sahiptir. Bu durumlarda kişinin tansiyonu yüksek çıkabilir bu nedenle ölçümler kişinin yemek yemesinden 1 saat sonra hareketsiz bir şekildeyken yapılmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı bir tansiyon ölçümü yapılmış sayılabilir.

Gebelikte Tansiyon

Gebelik sırasında genel olarak yüksek tansiyon sorunu ile karşılaşılmaktadır. Neredeyse 10 hamileden 1’i yüksek tansiyon sorunu ile karşılaşır. Hamilelik döneminde yaşanan hipertansiyon ile normal dönemde yaşanan hipertansiyon birbiri ile benzer etkiler gösterse de nedenleri farklı olabilir. Bu dönemde yüksek tansiyon gebelik nedeniyle mi yoksa preeklampsiye nedeniyle mi oluyor araştırılmalıdır. Gebelik döneminde yaşanan tansiyon hem anne için hem de bebek için tehlikeli olabilmektedir. Anne adayının yaşı genç değilse ve annenin ilk gebeliği ise kronik hipertansiyon tanısı koyulması çok daha kolay olabilir. Gebeliğin ikinci döneminde hipertansiyon görülme oranı çok daha yüksektir. Preeklampside sonucunda hipertansiyon görülüyorsa bu durum idrar testi ile tespit edilebilir. Kişilerin idrarında protein olması durumunda preeklampside sonucu hipertansiyon yaşadıklarını söyleyebiliriz. Preeklampside sorunu olan kişilerde; ödem, karaciğer bozukluğu, baş ağrıları gözlemlenir.

Gebelik tansiyonu olan kişiler; bebek gelişmesinde sorunlar yaşayabilir, erken doğum yapabilir, bebekte beyin hasarları oluşmasına neden olabilir, plesanta üzerinde hasar yaşanmasına neden olabilir.

Göz Tansiyonu

Glokom; halk dilinde göz tansiyonu olarak bilinen bir hastalıktır. Tansiyon yüksekliği göz üzerinde hasarlara neden olabilir. Basıncın sürekli olarak yükseliyor olması sonucunda gözde bulunan görme sinirleri tahrip olur. Yaşanan tahribat sonucunda kişilerin görme oranı ilk aşamalarda azalır ve zamanında müdahale edilmemesi durumunda kişinin kör olması dahi mümkündür. 40 yaş üzerinde olan kişilerin göz tansiyonu yaşama olasılığı çok daha fazladır. Genetik nedenlerden kaynaklı olarak da göz tansiyonunun gözlemlendiği olmuştur. Miyop olan kişilerin ilerleyen dönemlerde göz tansiyonu olması durumu çok daha fazladır. Hastalık üzerinde etkili olan diğer etkenler; şeker hastası olmak ve aynı zamanda hipotiroidizm yaşıyor olmak olarak ele alınabilir. Uzun süredir kortizon tedavisi gören kişilerin de zaman içinde göz tansiyonuna neden olduğu gözlemlenmiştir.

Tansiyon Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tansiyona bağlı hastalıklar yaşıyorsanız ya da bir hastalık nedeni ile tansiyon sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız; öncelikle sorunun ana kaynağı bulunmalıdır. Obezite ya da tuzun fazla tüketilmesi tansiyonunuz üzerinde etkili oluyorsa bu durumda kişinin yaşamında değişiklikler yapılması gereklidir. Bu kişilerin tansiyon üzerinde etkili olacak ilaçlar kullanması da gerekebilir.

Kişinin tansiyon hastalığı sorunu şeker hastalığı gibi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyorsa bu durumda öncelikle şeker hastalığına çözüm yaratmak gereklidir. Tansiyona müdahale etmek bu aşamada yeterli olmayacaktır. Kişilerin mutlaka ana sorunu ortadan kaldıracak hamlelerde bulunması gereklidir. Ana sorun ortadan kalkmadan tansiyon için yapılan müdahaleler geçici ya da anlamsız olacaktır.

Tansiyonu olan kişilerin hangi nedene bağlı olarak bu sorunu yaşadıkları önemli değildir. Bu kişiler mutlaka hareketli, doğru beslenme tarzına sahip bir hayata geçiş yapmalı ve stresten uzak durmalılardır. Kişinin genetiğinde tansiyon sorunu varsa; tedbirli bir şekilde kontrollü bir hayat yaşamalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı