Genel Sağlık

Tansiyon Hastalığı İlk Belirtisi ve Tansiyon Genel Belirtileri

Şimdilerde genç yaşlı ayırt etmeksizin birçok insan tansiyon hastasıdır. Çoğu insan tansiyon hastası olduğundan habersiz yaşıyor. Bu yüzden ilk önce tansiyon hakkında bilgi sahibi olmalı ve tansiyon hastalığı ilk belirtisi nedir diye araştırma yapmalısınız. Eğer kendinizde tansiyon hastalığının belirtilerinin bulunduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Belirtileri olmasa bile mutlaka düzenli doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Çünkü tansiyon uzun zaman boyunca kendini belli etmeyip vücudunuza gizliden gizliye zarar verebilir. Ayrıca tansiyon hastası olmasanız bile beslenmenize dikkat ederek uzun yıllar sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Okumanızda fayda var: Tansiyon Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon Nedir?

Kalp, kan pompalarken atardamar duvarında bir basınç oluşur. Bu basınca tansiyon ( kan basıncı)  denir. Tansiyon ise kalbin kasılması esnasında oluşan basınca büyük tansiyon; gevşemesi esnasında oluşan basınca ise küçük tansiyon denen iki farklı sayı ile ifade edilir. Kan basıncının ideal düzeyi büyük tansiyon için 120- 130 mm- Hg ve küçük tansiyon için 70- 90 mm- Hg civarında olması gerekir. Bundan çok aşağı ya da çok yukarı olduğu zaman tansiyon hastalığı ortaya çıkar.

Yüksek Tansiyon ( Hipertansiyon)  Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon bir diğer ismi ile hipertansiyon, kan basıncının 140/ 90 mm- Hg üzerine çıkması sonucu oluşan, tehlikeli ve çoğu zaman da sinsi bir hastalıktır. Yüksek tansiyon hastalığı ilk belirtisi ise, şiddetli baş ağrısıdır. Heyecan, üzüntü ya da mutluluk gibi duygularda kalbinizin atış hızında acayip bir artış gözlenir.

Bazen de tansiyon hastalığı ilk belirtisi sürekli halsizlik ve yorgun düşme olabiliyor. Sık sık halsiz oluyorsanız, solunum zorluğu çekiyorsanız ve son zamanlarda stres altında kaldıysanız hipertansiyon hastası olabilirsiniz. Fakat unutmayın ki yüksek tansiyon, bazen hiçbir belirti vermez ve ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Tansiyon Düşüklüğü ( Hipotansiyon) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hipotansiyon, kan basıncının 90/ 60 mm- Hg’nin altına düşmesi sonucu ortaya çıkan tansiyon düşüklüğüdür. Düşük tansiyon hastalığı ilk belirtisi güçsüzlüktür. Hiçbir şey yapmaya mecalinizin olmaması ve sık sık baş dönmesi de gözlenen belirtiler arasıdır. Kan basıncınız, doktorunuzun başlatacağı tedavi ile normal değerlere çekilebilir.

Tansiyon Hastalığında Erken Teşhisin Önemi

Yüksek tansiyonda erken teşhis çok önemlidir. Uzun zaman boyunca kalbinizi ve atardamarlarınızı yorup size ani bir travma olarak dönebilir. Bu yüzden tansiyon hakkında bilinçlenmeniz ve tansiyon hastalığı ilk belirtisi nedir ve nasıl ortaya çıkar gibi sorular sorarak araştırma yapmalısınız. Yüksek tansiyonda yapılacak erken tanı sayesinde kalp ve damar hastalıklarının, kalp krizinin, felç ve inmenin, böbrek yetmezliği ve beyin kanamasının da büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır. Yüksek tansiyon kontrol edilmez ise ölümcül hastalıklara ve ani ölümlere sebep olabilir.

Mutlaka göz atın: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Hastalığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Dünya üzerindeki her 10 kişiden yaklaşık 4’ ü tansiyon hastasıdır. Bu kadar yaygın hastalıktan korunmak ve tansiyon hastalığı ilk belirtisi nedir iyi bilmek gerekiyor. Aksi takdirde ölümcül bir durum bile söz konusu olabilir. Tansiyon hastalığından korunmak için, işlenmiş, yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmak gerekir. Bol egzersiz yapmalı ve üzerinizdeki stresi azaltmalısınız.

Tansiyon hastalığını tedavi için çok sayıda ilaç geçici çözüm sağlayabilir. Fakat en iyi olan ise tansiyon hastalığından korunmaktır. Tansiyon hastalığından korunmak için en başta, kafein ve şekerden uzak durmak gerekmektedir. Abartmamak şartı ile, kakao tüketimi kan basıncını dengeleyecektir. Konserve ve işlenmiş gıdalar çok az olmalıdır hatta mümkünse tamamen hayatınızdan çıkarın. Düzenli egzersiz yapmak ve tuz tüketiminin ideale indirgenmesi gerekir. Ayrıca elma sirkesi, bitter çikolata, beyaz çay, lifli gıdalar ve Omega- 3 de aşırı derecede fayda sağlayacaktır.

Göz Tansiyonu Nedir?

Gözün içindeki basıncın, göz sinirlerine zarar vermesi ile oluşur. Görme kaybına ve ilerleyen zamanda körlüğe sebep olabilen hastalık, tamamıyla tedavi edilemez lakin kontrol altına alınabilir. Genelde belirti vermez ve sinsice ilerler.

Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Tansiyon hastalarının özel bir beslenme uygulayarak, dikkatli beslenmesi gerekir. Tansiyon hastaları için tuz çok büyük tehlike gibi gözükse de asıl tehlike şekerdir. Tansiyon hastaları öncelikle aşırı şeker ve kafein tüketiminden kaçınmalı. Sonrasında ise tuz ve sodyum alımını azaltmalıdır. Bol bol yeşillik, lifli besin, Omega- 3, kakao, potasyum açısından zengin yiyecekler ile beslenmelidir. Beslenmeye dikkat edildiği takdirde tansiyon değerleri normale ulaşabilir.

Havanın Sıcak Olması Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Nemli ve sıcak havalar yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkiler. Tansiyon hastası ve orta yaşın üstündeyseniz, kesinlikle sıcak ve nemli havalardan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü onlar için, sıcak hava beyin kanaması riskini artırmaktadır. Sıcak hava kan basıncını artıracağı için, yüksek tansiyon hastaları bol sıvı tüketmeli ve tuz tüketimini azaltmalıdır. Özellikle hava sıcakken ortaya çıkan baş ağrısı çok ciddi olabilir. Mutlaka bir doktora gitmelisiniz ve tansiyonunuzu sık sık ölçmelisiniz.

Evde Tansiyon Kontrolü Nasıl Olur?

Evde tansiyon kontrolü mümkündür. Evde tansiyon kontrolü denince aklınıza limon ve sarımsak gelmesin. Çünkü sarımsak, soğan ve limon kısa süreli bir çözüm olabilir. Fakat ona güvenmek yanlıştır. Tansiyon hastaları özellikle ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Daha sonra muhtemelen doktorunuz, size tansiyon cihazı almanızı söylemiştir. Şimdi mevcut olan dijital tansiyon aletleri sayesinde tansiyonunuzu istediğiniz her an ölçebilirsiniz. Ayrıca tansiyon ilacının yanı sıra dikkatli beslenmek de çok önemlidir.

Tansiyon Hastalığına Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Tansiyon hastalığına birçok etmen sebep olabilir. Fazla kilolar, stres, sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme, uyku düzensizliği, genetik faktörler, yaş ve daha bir sürü sebep var. Kimi zaman hiç beklemediğiniz bir anda gelen, kalp krizi, felç ya da beyin kanaması sonucu yüksek tansiyon hastası olduğunuzu öğreniyorsunuz.

Tansiyon Hastalığının Sonuçları

Yüksek tansiyon tehlikeli ve ciddi hasarlar verebilen bir hastalıktır. Tansiyonun sonucu kalp ve damar hastalıkları olabilir. Doktor tavsiyesine uymadığınız takdirde ölümle bile sonuçlanabilir. Ama eğer ki dengeli ve iyi bir tedavi uygulanır ise kontrol altına alınabilir. Yüksek tansiyonun tehlikesinden birçok tansiyon hastası habersizdir. Yüksek tansiyon kısmi felç ya da inme gibi sonuçlar doğurabilir. Eğer ki tansiyon hastalığından şüpheleniyorsanız hemen doktora giderek kontrol yaptırmalısınız. Böylece hastalığın bazı kötü sonuçlarından da korunmuş olabilirsiniz. Yüksek tansiyonda erken teşhis çok önemlidir.

Tansiyon Hastalığı Tedavisi

Düşük tansiyon, yüksek tansiyon kadar tehlikeli değildir. Gitgide yaygınlaşan yüksek tansiyon akıllara, tansiyon hastalığı ilk belirtisi ve tedavisi nedir sorusunu getiriyor. Yüksek tansiyondaki en temel tedavi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme tedavisi de başlatılmalıdır. Yüksek tansiyon hastaları her gıdayı tüketemez. O yüzden doktorları tarafından yememeleri gereken besinlerin listesi verilir ve serbest besinler ile beslenme programı oluşturulur. Eğer ki yüksek tansiyon hastası bu tedaviye uymaz ise tedaviden sonuç alamaz. Uyku düzeni ve egzersiz de ilaç tedavisinin yanına eklenir. Böylece tansiyon hastalarının kan basıncı değerlerini normal düzeye çekmek mümkün olur. Kan basıncı ideal rakamlara ulaşır ise ilaç tedavisine de bir süreliğine ara verilebilir. Tedaviden olumlu sonuç alınmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı