Genel Sağlık

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Günümüzde hemen herkes gerek kahvaltıda gerekse öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka süt ve süt ürünlerinden oluşan bir öğün tüketiyor. Dünyada evine süt ürünü girmeyen aile sayısı yok denecek kadar az. Peki bu kadar çok tüketilen süt ve süt ürünlerinin faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? En çok hangi süt ürünlerini tüketiyoruz. Bu yazıda sizlere süt ürünlerinin faydaları hakkında detaylıca konuşacağız.

Bol Miktarda Kalsiyum Ve Protein

Süt ve süt ürünlerinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsan vücudunun ihtiyacı olan pek çok maddeyi birarada barındıran süt ürünlerinin en zengin içerikli iki maddesi kalsiyum ve protein. Tüm süt ürünlerinde oldukça fazla miktarda kalsiyum ve protein bulunuyor. Her insanın yaşına uygun miktarda kalsiyum ve protein alması gerekir. Doğru oranda tüketim sağlandığında insan vücudu için gerekli olan tüm faydayı sağlayabilirler. Yetişkinlerin süt ürünlerinden yağsız olarak faydalanması gerekirken, çocukların ve bebeklerin ise bol yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Keçi Sütü ve Keçi Peynirinin Faydaları

Tansiyon Düzenler

Süt ve süt ürünleri doğru miktarda tüketildiğinde kan basıncını düzenleyerek tansiyonun normale dönmesini sağlar. Ancak her şeyde olduğu gibi süt ürünlerinin de fazlası oldukça zararlıdır. Yüksek dozajda tüketilen süt ve süt ürünleri sağlığa ciddi zararlar verebilmekte hatta ilerde gut hastalığına dahi sebep olabilmektedir. Ancak bu maddelerin doğru tüketimi pek çok hipertansiyon hastasının kullanmış olduğu ilaçlarının olumsuz etkilerini azaltmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Özellikle yağlı süt ürünleri, vücudun uzunca bir süre tok kalmasını sağlamaktadır. Süt ve süt ürünlerinin genelinde CASEIN adı verilen oldukça zor sindirilen bir protein enzimi bulunmaktadır. Bu enzim vücuda girdiğinde sindirilmek için uğraşılırken beyne de tokluk sinyalleri gider, dolayısıyla süt ve süt ürünleri sizi kolaylıkla tok tutmaya yardımcı olabilmektedir.

İlgili konumuz: Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

Kas Gelişimini Destekler

Süt ve süt ürünlerinin kas gelişimine sağladığı fayda şüphesizki göz ardı edilemez. Yoğun egzersiz sonrası yırtılan kasların tamir edilmesi için proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yoğun egzersiz yapan bireylerin bol miktarda protein tüketmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin neredeyse tamamında bol miktarda protein bulunur

Süt ve Süt Ürünlerindeki Protein Miktarı 100gr için,
Süt 3 g
Ayran 2-3 gr
Yoğurt 2-3 gr
Peynir Çeşitleri 15-25 gr

Gevşetir Rahatlatır

Süt ve Süt ürünleri bol miktarda laktoz (laktik asit) içermektedir. Bu nedenle özellikle iş çıkışı veya okul çıkışı tüketildiğinde sizi gevşetir ve rahatlatır. Sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Kemik Dostudur

İnsan vücudunun en önemli yapı taşlarından biri olan iskelet sisteminin büyük çoğunluğunu oluşturan kalsiyum, tüm süt ürünlerinde oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Çocuklarda kemik gelişimi için ve yaşlılarda iskelet sisteminin sağlığını korumak için aşırıya kaçmadan mutlaka her gün tüketilmelidir. Süt ürünlerinden alınan kalsiyum D vitamini ile desteklendiğinde kemik yoğunluğunu artırıcı etkiye sahiptir. Doğru miktarda tüketilen süt ürünleri ilerde yetişkinlerin kemik erimesi ve kemik erimesine bağlı hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı