Tüp Bebek

Stres, Tüp Bebek Ve Hamilelik Üzerinde Etkili Mi?

Anne adayları direk olarak etkileyen bir konu olan stres, tüp bebek tedavisinde ki etkisi büyüktür. Çiftlerin psikolojisi zaten doğal yollardan çocuk sahibi olamaması nedeni ile etkilenmektedir. Üzerine tüp bebek denemeleri manevi yönden zarar veren bir süreçtir.

Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerin maddiden çok manevi anlamda kendilerini hazır hissetmeleri gerekir. Tüp bebekte stres başarıyı etkilemektedir. Anne adayının stresli olması hormonlara etki edecektir. Hormonla üreme hücrelerine ve hamileliğe etki eder. Yüksek veya düşük hormon düzeyleri hamilelikte kötü bir dönem geçirmeyi neden olur.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Özellikle defalarca tüp bebek denemesi yapıp başarı alamayan ve sonunda hamile kalabilen kişiler sürekli olarak bebeğini kaybetme korkusu içerisindedir. Bu stresli durum anne adayının sağlığını bozabilir. Hamilelik zaten duygusal bir süreçtir. Bu süreçte aşırı duygu durumu değişimleri yaşanmaktadır. Normal hamilelikte olan bu durum tüp bebek durumunda stres düzeyini yükseltmektedir.

Bebek sahibi olmak için zorlu süreçten geçen çiftlerin daha stresli olması olağan bir durumdur. Stres, üzüntü gibi negatif duygular mutsuz bir hamilelik geçirmeye neden olur. Anne adayının sürekli endişe halinde olması, bebeğini kaybetme duygusu, yıllarca verilen emeklerle yapılan denemelerin etkisi yüzünden tüp bebekte stres duygusu normal gebelikten daha fazla yaşanmaktadır.

Tüp bebek hamileliği süresi boyunca özellikle baba adaylarının eşlerine büyük destek vermesi gerekir. Toplumda tüp bebek, aşılama, donasyon gibi konular eksiklik olarak görüldüğü için çoğu kişi tedavi ile çocuk sahibi olduğunu saklayabilmektedir. Eşlerin birbirine desteği, olumlu düşünmesi ve sabırlı olması başarıyı etkileyen bir faktördür.

Yaşın Tüp Bebek Tedavisinde Strese Etkisi

Özellikle yaş itibari ile tüp bebek tedavisine başvuran kişiler de stres yüksek düzeyde gözlenebilir. Çoğu kişi yaş nedeni ile rahminin elverişsiz olduğunu ve sağlık durumunun hamileliği kaldırmayacağını düşünür. Oysaki tüp bebek tedavisi yapılmadan önce uygulanan ilaç tedavisi vücudu tüp bebek hamileliğine hazırlamaktadır. Zaten tüp bebek hamileliğinin normal hamilelikten tek farkı döllenmenin dışarda gerçekleşiyor olmasıdır. Transfer yapıldıktan sonra hamilelik süreci normal hamilelik ile aynıdır. Sadece tüp bebek hamileliğinde düşük riskini azaltmak için biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı