Tüp Bebek

Sperm Donasyonu

Sperm donasyonu, Kıbrıs Tüp Bebek farkıyla ailelere yeni umut ışığı olmaya devam ediyor. Kıbrıs tüp bebek erkek kaynaklı infertilitede sperm donasyonu seçeneği ile karşınıza çıkıyor.

Sperm donasyonu, erkek kaynaklı gebeliğin oluşmadığı, lezbiyen çiftler ve bekar annelik duygusunu yaşamak isteyen kadınların tercih ettiği bir seçenektir. Defalarca tüp bebek tedavisi denemiş, gebe kalamamış anne adaylarında eşlerinin sperm biyopsilerinde azosperm teşhisi konulmuş ailelerde sperm donasyonu seçenek olarak sunuluyor. Azosperm; erkeklerde doğumsal veya sonradan oluşabilen sperm yokluğudur. Bu durum hastane laboratuvarlarında sperm verilip incelenmesi ile teşhis edilir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Erkekte Sperm Olmaması

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Sperm donasyonu uygulanması için bazı prosedürler vardır. Bu sorulardan en az birinin cevabı evet ise bu işlem için uygun aday olduğunuzu gösterir.

Bebekliğinizde ‘inmemiş testis’ teşhisiyle gecikmiş ameliyat veya hiç ameliyat olmayan biri misiniz?

Kemoterapi-radyoterapi gördünüz mü? Gördüğünüz dönemde sperm üretiminiz hasara uğradı mı?

Geçirilmiş ateşli hastalık/kabakulak hastalığında testislerinin zarar gördü mü?

Testisleriniz travma veya başka nedenle alındı mı? Genetik rahatsızlıktan dolayı testislerde sperm üretiminiz mi yok?

Defalarca tüp bebek tedavisi deneniz fakat kalitesiz sperm yapısına sahip olduğunuz mu belirlendi?

Birinci derece akraba evliliğinizden dolayı doğacak çocukta genetik bozukluk olacağından mı endişeleniyorsunuz?

Bekar fakat anne olmak mı istiyorsunuz? Lezbiyen bir çift misiniz?

Sperm Donasyonu Nasıl Uygulanır?

Seçenekte eğer sadece spermler kullanılacaksa, anne adayının normal yumurta gelişimi takip edilir. Aşılama gerçekleştirilecekse yumurtlama dönemi takip edilir ya da anne adayında yumurta gelişimi sağlamak için ilaç tedavisi uygulanıyor ve düşük dozda çatlatma ilacı yapılıyor. Çatlatma işleminden 36 saat sonra spermler özel ısı ve sterillik içeren ortamda hazırlanır ve özel kanül yardımıyla anne rahmine enjekte edilir.

Eğer yöntem tüp bebek tedavisi ile uygulanacaksa işlemler tüp bebek tedavisindeki gibi devam eder. Annenin yumurtaları hazırlanır ve yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurtaların hazırlanma işleminde adetin 2. veya 3. gününde yumurta geliştirici tedaviye başlanır. Bu süreç 10-12 gün sürmektedir. Bu dönemde gerekli kan tahlilleri, muayeneler ve ultrason görüntüleri ile anne takip edilir. Tedavi için yeteri kadar yumurtaya sahip olan anneye yumurta geliştirici diğer iğne yapılır. Yumurta olgunlaştırıcıdan 36 saat sonra anestezi uygulanarak ameliyathane ortamında ultrason ile olgunlaşan yumurtalar alınır ve laboratuvar ortamında her yumurtaya bir sperm olacak şekilde enjekte edilir ve embriyo laboratuvarında gelişimleri gözlemlenir. Embriyonel gelişimini tamamlayan yumurta ve sperm anne adayına transfer edilir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı