Genel Sağlık

Soğuk Algınlığı Kemik Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı kemik ağrısı ve kas ağrıları görülür. Gribin ya da soğuk algınlığının iyileşmeye başlaması ile birlikte bu ağrılar da ortadan kalkar.

Soğuk Algınlığının Anlaşılması

Soğuk algınlığının belirtisi olarak genelde vücutta halsizlik hali bulunur. Özellikle çocuklarda hareketsizlik ve durgunluk hali söz konusudur. Bu belirtilere eşlik eden burun akıntısı vardır. Burun akıntısı bazı insanlarda şiddetli olabilirken, bazı insanlarda hafif olarak görülmeye başlar. Fakat genellikle burun akıntıları soğuk algınlığının en başında hafif bir şekilde kendini gösterir.

Bunun yanı sıra baş ağrısı ya da kemiklerde ve eklemlerde sızı şeklinde ağrılar görülebilir. Bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılabilse de soğuk algınlığının ilerlemesi ile birlikte ağrıların şiddetinde artış meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı bu belirtilerin ortaya çıkmasının ardından doktora başvurulmalıdır.

Soğuk Algınlığı Kemik Ağrısı İçin Kür

Soğuk algınlığı için bitkisel tedavi yöntemleri ile birlikte hastalık kısa sürede iyileşebilir. Özellikle içerisinde C vitamini bulunan meyve ve sebzeler ile hazırlanan yiyecek ve içecekler sayesinde grip ve soğuk algınlıklarına faydalı çözümler bulunabilir. Bu kürlerin hazırlanmasında portakal, greyfurt, vb. gibi turuncu meyvelerin yer alması C vitamininin büyük oranda karşılanması anlamına gelir.

Bunun yanı sıra yeşil biber ile yapılan kürler de soğuk algınlığına son derece iyi gelir. Soğuk algınlığında ve gripte bol miktarda su tüketilmesi hastalığın iyileşmesi açısından son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı bol bol su içilmelidir. Bunun yanı sıra suların içerisine değişik sebze ya da meyveler katılarak kürler hazırlanabilir. Evlerde en kolay şekilde hazırlanabilecek su olarak limonlu su önerilir. Bir şişe suyun içerisine birkaç dilim limon atılarak hazırlanan karışım gün içerisinde bol bol içilmelidir. Bu şekilde vücut kaybettiği direnci tekrar kazanır ve hastalıklara karşı daha güçlü bir şekilde mücadele edilmiş olur.

Yulaf İle Soğuk Algınlığını Geçirme

Soğuk algınlığında yulaflı besinlerin kullanılması düşen bağışıklığın yeniden kazanılması açısından önemlidir. İçerisinde bulundurduğu zengin içerikler sayesinde hasta olunduğu zaman insanları ayağa kaldıran ve iyileşmelerini sağlayan bir yiyecek türüdür. Yulaf aynı zamanda bağırsak problemi olanların da tüketmesi gereken bir besindir. Hastalanıldığı zaman bazı durumlarda bağırsak ile ilgili de sıkıntılar yaşanabilir.

Özellikle bazı insanlarda grip olunduğunda mide bulantıları ve kusma da kendini gösterir. Bu gibi durumlarda mideyi yatıştırma özelliğine sahip olan yulaflı yiyecekler sayesinde hem mide bulantılarının önüne geçilmiş olunur hem de besin kaybı engellenir.  Yulaflı besinler sade olarak tüketildiği gibi yoğurt, vb. gibi karışımların içerisine de katılabilir. Bu da yiyeceklerin hem kolay sindirilmesine yardımcı olur hem de bağırsak ve mide sorunlarının azalmasını sağlar.

Soğuk algınlığı ve girip durumlarında bağışıklık sisteminde ciddi anlamda bir düşüş yaşanır. Direncin tekrar eski haline dönmemesi ya da güçlenmemesi durumunda hastalık daha şiddetli bir şekilde kendini göstermeye devam eder. Yulaflı yiyecekler bu bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

Ayrıca adet sırasında karın ağrısı tedavisini inceleyebilirsiniz.

Tarhana İle Soğuk Algınlığını Geçirme

Tarhana çorbası gribe karşı koruyan ve soğuk algınlığı olduğunda ayağa kaldıran çorba türlerindendir. Soğuk algınlığında sıvı tüketimi önemlidir. Fakat çok fazla su içemeyenler sıvı besinli ağırlıklı beslendikleri zaman vücutları için gerekli olan su miktarını yiyeceklerden kolay bir şekilde karşılayabilir. Tarhananın içerisinde bol miktarda vitamin bulunur. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren ve onu ayakta tutan maddeler de tarhana içerisinde mevcuttur. Genellikle bu besinin çorbası yapılır. Hem hastalık anında hem de hastalıktan korunmak için haftanın belirli günlerinde çorba içilmelidir. Tarhana çorbası içerisinde büyük miktarda lif bulundurur. Bu da vücudun diğer hastalıklara karşı daha iyi bir şekilde savunma mekanizması geliştirmesine yardımcı olur.

Balık İle Soğuk Algınlığını Geçirme

Soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmak için ya da iyileşmek amacıyla balık yenmelidir. Bağışlık sistemine faydalı olan ve onu güçlendiren maddeler fosfor, Omega-3,  vb. gibi maddelerdir. Bu maddelerin yoğun bir şekilde bulunduğu yiyecek balıktır. İçerisinde bu maddeler bulunduğu için düzenli bir şekilde tüketildiği vakit bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Her hafta belirli bir miktarda balık tüketmek insanların fiziksel anlamda daha dirençli ve daha güçlü olmalarını sağlar. Beyni açıcı özellikte olan balık aynı zamanda enerji de verir. Halsizliğe sebep olan D vitamini eksikliği olanlar daha sık bir şekilde balık tüketmelidir. Böylece vücutlarındaki eksik olan maddeyi dışarıdan alarak halsizliklerine çözüm bulmuş olurlar.

Balık yiyemeyen ya da balığı sevmeyenler için eczanelerde satılan balık hapları ya da balık yağları da bulunur. Bunların da tüketilmesi ile birlikte vücudun bağışıklık sistemi güçlenir ve insanlar hastalıklara karşı korunur.

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları Nelerdir?

Soğuk algınlığına yakalanmamak için bol bol bağışıklık sistemini düzenleyecek ve onu güçlendirecek besinler tercih edilmelidir. Bu besinler dışarıdan ek olarak alınabildiği için çoğu besinler yardımı ile de alınabilir. Soğuk algınlığı kemik ağrısı korunmak isteyenler aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlardan uzak durmalıdır. Bununla birlikte yaşanılan mekanların da sık bir şekilde havalandırılması gerekir. Soğuk algınlığında mikropların havada yayılması ile bulaşma özelliği de vardır. Bu sebepten dolayı eller düzenli bir şekilde yıkanmalı ve hasta olan insanlardan uzak durulmalıdır. Bu sayede hastalıklara önlem alınmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı