Genel Sağlık

Skolyoz Nedir? Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz Nedir? Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır? Günümüzde pek çok hastalık gerek genetik nedenler yüzünden gerekse çevresel etkenler yüzünden daha sık bir şekilde görülmektedir. Özellikle tüketilen yiyeceklerinin yapılarının bozulması ile birlikte bazı hastalıklar eskiye göre daha sık bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Skolyoz nedir içeriklerinin araştırılması da hastalıkla daha çok karşılaşılması neticesinde gerçekleşmiştir. Omurga eğriliği olarak bilinen hastalığın ne olduğunu, nedenlerini ve tedavisini içeriklerimizden bulabilirsiniz.

Skolyoz Nedir?

Omurga, insanların dik bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamaktadır. Skolyoz nedir, soruları ise omurganın artık dik bir şekilde kalamaması demektir. Bu hastalığın görüldüğü bireylerde omurga genel olarak yana doğru eğilmektedir. Eğilmenin yaşanması ya da giderek ilerlemesi halinde hastaların günlük yaşamları bir hayli olumsuz olarak etkilenmektedir. Üstelik skolyoz nedir ile birlikte hastalığın teşhis edilmesinin bireylerin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmelerine de yol açmaktadır. Ancak tıp teknolojilerinin ilerlediği ve her geçen gün yeni bir tedavi yönteminin bulunduğu unutulmamalıdır. Üstelik bu hastalığın genel ismi aynı olmasına karşın anlatılacak olduğu üzere farklı türleri de bulunmaktadır. Bundan ötürü hastalığa sahip olan kişilerin ilk etapta hangi tür bir rahatsızlıkları olduklarını doktor muayenesi ile kesinleştirmeleri sonrasında ise tedavi sürecine başlamaları önerilmektedir.

Skolyoz Hastalığı Nedir?

Skolyoz nedir konusu içerisinde de anlatıldığı üzere hastalığa sahip olan bireylerin omurgaları yana doğru eğilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu eğrilik tek başına görülebilmektedir. Lakin hastalığın teşhisi için iki ya da üç semptomun birleşmesi de söz konusudur. Yani bazı bireylerde bu rahatsızlık tek başına görülmemektedir. Bu da akıllara çoklu olarak görülen skolyoz hastalığı nedir sorularını getirmektedir. Tekrar altı çizilmesi gerekirse omurda eğriliği olan hastalarda bu rahatsızlık omurganın yana doğru eğrilmesi ile oluşmaktadır. Ancak skolyoz hastalığı nedir konusunda gerçekleştirilen araştırmalar eğriliğin kifoz ile birlikte görülebileceğini de ortaya koymuştur. Kifoz olarak açıklanan tıbbi terim halk arasında omurganın arkadan öne doğru eğilmesi yani kamburluk olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda hastalığın omurların sağa ve sola değil kendi eksenleri etrafında dönerek de ortaya çıktığına rastlanmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi Ve Egzersizleri? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Skolyoz Belirtileri

Skolyoz nedir içeriklerinden de anlaşıldığı üzere bu rahatsızlık kapsamında fiziki olarak fark edilebilecek sonuçlar oluşmaktadır. Ancak yanlara, öne ya da arkaya olan eğrilikler bir anda kendilerini göstermemektedir. skolyoz belirtileri yavaş yavaş oluşmaya başlamaktadır. Hastalığa sahip olanların sık bir şekilde sırt ve bel ağrısı çektikleri bilinmektedir. Bunun yanı sıra normalden daha kısa süre içerisinde yorulma, nefes darlığı çekme gibi etmenler de skolyoz belirtileri arasındadır. Hastalığın ilerlemesi halinde kişilerin genellikle omuz ve kalçalarındaki oranlar bozulmaya başlamaktadır. Simetri bozukluklarından sonra ise omurga yan ya da öne doğru eğilmeye başlamaktadır. Hastalık genel kapsamda çok hızlı bir şekilde ilerlemediği için erken teşhisin ardından tedaviye başlanması bir hayli önemlidir.

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz belirtileri gösteren hastalar ilk etapta uzmanlar tarafından skolyoz nedir hakkında bilgilendirilmektedir. Bu sayede bireylerin nasıl bir süreçle karşı karşıya oldukları konusunda fikir sahibi olmaları istenmektedir. Skolyoz tedavisi mümkün olmayan hastalık türlerinden biri değildir. Ancak hastalığın tek bir tedavisi de yoktur. Çünkü her hastanın, tanı aşamasına ne zaman geldikleri farklıdır bu neden yüzünden bireylerin ilerleyen safhalarda bile hastalıklarını yeni keşfetmeleri görülebilmektedir. Skolyoz tedavisi hem tanının ne zaman yapıldığına hem de eğrilik durumuna göre farklı alternatifler üzerinden yürütülebilmektedir. Hastalar en çok cerrahi yöntemlerden çekinmektedir. Ancak skolyoz tedavisi erken teşhisle birleştiğinde cerrahi olmayan yollarla tedavi de mümkündür. Korse tedavisi cerrahi olmayan tedavi türlerinde en etkililerindendir.

Skolyoz Ameliyatı

Omurda eğriliği olan hastalarda skolyoz nedir ile birlikte bireysel muayeneler de gerçekleştirilmektedir. Bu sayede omurlarda tespit edilen eğriliklerin derecesi anlaşılabilmektedir. Genel kapsamda eğrilik yirmi derece üzerinde olduğu durumlarda skolyoz ameliyatı yapılmaktadır. Çünkü eğrilik derecesinin artması gibi hallerde tedavi cerrahi müdahale olmadığında gerçekleştirilememektedir. Skolyoz ameliyatında hastaların sırt kısımlarında sorunlu bölgelerine vidalar yerleştirilmektedir. Vidalar ise özel çubuklarla desteklenmektedir. Bu sayede omurların yeniden düzelmesi sağlanmaktadır. Ancak skolyoz ameliyatı oldukça teknik bir operasyondur. Hastaların operasyon için uygun altyapıları ve alanında uzman hekimleri olan tıp merkezlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Böylelikle olası komplikasyonlardaki hayati risk oranı azaltılabilecektir.

Skolyoz Korsesi

Kişilerin omurga eğriliklerinin dereceleri birbirinden farklıdır. Üstelik skolyoz nedir konusunda yapılan araştırmalar hastaların çocukluk itibari ile başladığı sonuçlarına da götürmektedir. Rahatsızlıkların ilk aşamasında tanı konması halinde tedavi yöntemlerinden biri olan skolyoz korsesi kendini göstermektedir. Herhangi bir şekilde ameliyatın söz konusu olmadığı yöntemlerde kişilere uygun bir korse temin edilmektedir. Ancak skolyoz korsesinde alternatifler oldukça fazladır. Bu neden yüzünden hastaların uzman önerilerinde olan korseleri temin etmeleri önerilmektedir. Çocuklarda tercih edilen tedavi yöntemi olan skolyoz korsesi ile birlikte eğrilik derecesi kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Büyümenin tamamlanmasından sonra ise alternatif tedaviler kullanılarak hastalığın günlük yaşama etki etmeyecek derecelere indirilmesi hedeflenmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere omurda eğriliği her safhası takip edilmek zorunda olan bir rahatsızlıktır.

Skolyoz Egzersizleri

İnsan vücudunda pek çok farklı kas grubu bulunmaktadır. Omurga etrafındaki kaslar da omurga eğriliğinin tedavisinde yarar sağlayan kaslardan biri olarak sayılmaktadır. Bu kaslar skolyoz egzersizleri ile birlikte çalıştırılmaktadır. Ancak kişilerin egzersizler konusunda dikkatli olmaları ve uzman önerisi olmadan herhangi bir çalışmaya başlamamaları çok önemlidir. Çünkü skolyoz egzersizlerine uygun olmayan hastalar da bulunmaktadır. Skolyoz egzersizleri özellikle tedavisinde korse aşamasında olan hastalar için tavsiye edilmektedir. Egzersizler herhangi bir fizik tedavi merkezinde veyahut duruma göre evde de yapılabilmektedir. Uzmanların önerdiği egzersizlerden fayda alabilmek için düzenli bir şekilde tekrar edilmeleri istenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı