Genel Sağlık

Siroz Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Karaciğer Sirozu, yakalanması kolay ancak tedavi edilmesi zor bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerimiz aslında kendini yenileyip tedavi edebilen tek organımızdır, karaciğerimizin yarısı alınsa bile kısa süre içerisinde yeniden kendini eski boyutlara getirebilir. Tüm bu fonksiyonlara sahip muazzam bir organ olan karaciğere acaba hak ettiği değeri verebiliyor muyuz? Karaciğerimizi yeterince koruyabiliyormuyuz? Bu yazıda önemli bir karaciğer hastalığı olan Siroz hakkında detaylıca bilgi vereceğiz.

Karaciğer sirozu kronik bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerde oluşan ileri derecede hasar zamanla siroz hastalığına neden olmaktadır. Çeşitli genetik faktörler, sağlıksız beslenme ve alkol tüketimi karaciğer sirozu oluşumunun en önemli nedenlerinden yalnızca birkaç tanesidir. Bu faktörler zamanla ağırlaşarak karaciğer yapısında ve fonksiyonlarında çeşitli bozulmalara neden olur ve bu da zamanla siroz hastalığına yakalanmanız neden olur. Siroz başlamadan önce, karaciğer hücreleri tek tek ölmeye ve karaciğer yapısı sertleşmeye başlar. Sertleşen karaciğer kan damarlarını tıkar ve karaciğere giden kan akışını yavaşlatır. Karaciğer önlem olarak kendine yeni damar yolları oluştursa da bu sirozun daha da ilerlemesine neden olur ve tedavi edilmediği takdirde siroz karaciğer yetmezliği ve buna bağlı olarak ölüme kadar götürebilir.

İlginizi çekebilir: Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir ?

Siroz Belirtileri

 

Siroz hastalığı genelde ilk zamanlarda pek belirti vermez. Fakat hastalık zamanla ilerler ve karaciğer üzerinde oluşan bozulmalar kolayca farkedilebilir. Zamanla siroz belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve bu belirtiler gün geçtikçe artarak devam eder. Bu belirtilerin bazıları, İştah ve kilo kaybı, halsizlik, bacaklarda ödem, karında asit birikmesi ve şişmesi, kas kaybı, sık sık bulantı ve kusma hissi, kaşıntı, midede ağırlık hissi ve kadınlarda adet düzensizliği şeklinde sıralanabilir. Bu belirtilerden birkaçı sizde de varsa mutlaka bir doktora görünün.

Siroz Yapan Etmenler

 

Siroza yakalanmanıza neden olan başlıca neden alkol kullanımıdır. Düzenli olarak alkol tüketen bireylerin tüketmeyen bireye göre siroza yakalanma ihtimali birkaç kat değil yüzlerce kat artmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Hepatit B ve C virüsleri de siroza neden olan etkenlerdendir. Tüm bu nedenlere istinaden, siroz hastalarının %15’inde siroza yakalanmalarının nedeni bulunamamıştır. Yani çok sağlıklı bir bireyde de siroz görülebilir. Siroz hastalığına yakalanma ihtimalini artıran etmenler, karaciğer yağlanması, safra yolu iltihabı veya tıkanması, uzun süre ağır ilaç kullanımı, fazla demir ve bakır mineral tüketimi, kronik kalp yetmezliğidir.

Siroz Tanısı Nasıl Konulabilir ?

 

Bir hastanın siroz olup olmadığını anlamak için uzman doktorların incelediği ve araştırdığı bazı etmenler vardır. Ancak ilk olarak sizlere yukarıda vermiş olduğumuz belirtilerin olup olmadığı incelenir, eğer bu belirtileri taşımıyorsanız çok yüksek ihtimalle siroza yakalanmamışsınızdır. Öte yandan bundan 10 yıl önce ağır ilaç kullanmış biri şimdi de siroza yakalanabilir bu nedenle hastanın tüm ömrü boyunca siroza etki edebilecek faktörlere sahip olup olmadığını anlatan bir hastalık öyküsü anlatılması çok büyük bir önem taşımaktadır.
Belirtilerden sonra teşhis koymak için ikinci adım olan elle muayeneye geçilir. Doktor bu aşamada karaciğerin sertleşip sertleşmediğini inceler. Ayrıca vücutta herhangi bir ödem oluşup oluşmadığı da bu aşamada incelenen hususlar arasındadır. Tüm bu teşhis yöntemlerine rağmen hala teşhis konulamadı ise, ultrason ve kan tahlilleri istenebilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

 

Karaciğer sirozuna yakalanan bireylere hastalığın ilerleme seviyesine göre üç tip teşhis konulur. Bu A,B,C diye ikiye ayrılır, A ve B seviyesinde siroza sahip bireylerin düzenli hekim kontrolüne giderek, sağlıklı beslenerek alkol kullanmayarak hastalığın ilerleyişi durdurulabilir ve yaşam kalitesi iyileşebilir. Bu seviyelerdeki siroz hastaları gayet sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir. Ancak uzman hekimin yasak ettiği kuralların çiğnenmesi durumunda C seviyesine geçiş başlar.

Göz atabilirsiniz: Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

C seviyesi karaciğer sirozunun en önemli ve kritik seviyesidir. Bu seviyedeki hastalar, karaciğer sirozunun en ilerlemiş seviyesine sahiptir ve büyük ihtimalle karaciğerinin alınması gerekir. Karaciğeri alınan hastaya yeni bir karaciğer nakli yapılır. Her zaman olmasa da yine çeşitli tedavi yöntemleri ile karaciğer alınmadan hastalığın ilerleyişi durdurulabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı