Genel Sağlık

Silikozis Nedir? Silikozis Hastalığı Nasıl Geçer?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Akciğer rahatsızlıkları insanların günlük yaşamlarını etkileyen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Silikozis nedir konusu da akciğerlerle yakından alakalı olduğu için pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Uzmanlar silikozis nedir hakkında yapmış oldukları araştırmalar neticesinde hastalığa neden olan maddenin “Silika” olduğunu ortaya koymuşlardır. Silikozis tedavisi de buna bağlı olarak teşhisle birlikte başlamaktadır. Ancak teşhisi yapılan her Silikozis hastalığı aynı şekilde tedavi edilmemektedir. Çünkü hastalık kendi içerisinde gruplara ayrılarak farklı şekillerde hareket edilmesini mecbur kılmaktadır. Bu neden yüzünden alanında uzman bir hekimle birlikte çalışılması lazımdır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Silikozis Nedir?

Silikozis nedir hakkında ülkemizde “iş hatalığı” tabirinin kullanıldığı da bilinmektedir. Aynı hastalık halk arasında “dul bırakan” şeklinde de tanımlanmaktadır. Çünkü özellikle kot taşlama işinde çalışan bireylerde altı ay gibi bir süre içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bireyler işleri sırasında oldukça yüksek dozda silika maddesini teneffüs etmektedir. Bu da çok kısa olan altı aylık süre içerisinde akciğerlerin dokularının bozulmasına neden olmaktadır. Doku hasarı ise üç ana şekilde sonuçlanmaktadır. İlki akut olanıdır. Hastalığın en tehlikeli türü olan akutta pek çok vaka ölümdür. Hızlanmış olan hastalıkta silika soluma süresi kısa olmasına karşın alınan maddenin miktarı çok fazladır. Silikozis hastalığında son tür olan kronikte insanlar %30’un altında kuartz içeren tozu ortalama olarak on yıl gibi bir süre ile solumaktadır. Hastalığın en ciddi yanı ise silikozis tedavisi konusunda kesin sonuçlar elde edilememesidir. Bu neden yüzünden bireylerden ve işverenlerden silikozis nedir bilerek hareket etmeleri istenmektedir.

Silikozis Hastalığı Tedavisi

Silikozis nedir içinde de bahsedildiği üzere resmi bir şekilde onaylanmış olan silikozis tedavisi bulunmamaktadır. Bireyler için verilen tedavi yöntemleri çalışma şartlarının iyileştirilmesi şeklindedir. Ya da silikozis tedavisi kapsamında işlerin bırakılması istenmektedir. Ciğerlerin nefes almak açısından büyük sıkıntı çektiği ilerleyen vakalarda ölümlü sonuçlarla karşı karşıya kalma riski çok fazladır. Silikozis hastalığı ölüm riski yüksek olduğu için “dul bırakan” ismi ile nam salmıştır. İşverenlerin sağlıklı çalışma koşullarını garanti ederek bu hastalık riskini ortadan kaldırmaları mümkündür.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı