Genel Sağlık

Siğil Nasıl Geçer? Hangi Siğil İlaçları Daha Etkilidir?

Siğil Nasıl Geçer? Hangi Siğil İlaçları Daha Etkilidir? İnsan vücudu farklı nedenler yüzünden deri üzerinde alışılmadık olgularla karşı karşıya kalabilmektedir. Kabartı şeklinde vuku bulan bu tür olgular genellikle el ya da ayaklarda kendini göstermektedir. Ancak el ve ayakların dışında da görüldüğü yerlerin olduğu bir gerçektir. Siğil tedavisi de kabarık yapıların deri yüzeyinden giderilebilmesi için gerekli olan uygulamaları içermektedir. Uzman hekimler tarafından yapılan tedavi kapsamında siğil nasıl geçer hakkında kafa karışıklığı olan hastaların da meraklarının giderildiği bilinmektedir. Ancak öncesinde her zaman olduğu gibi hastaların bilinçli hale gelmesi sağlanmaktadır.

Siğil Nedir?

Siğil nasıl geçer konusu hakkında harekete geçilmesinden önce kişilere bu kabartıların ne olduğu ya da ne olmadığı ile alakalı olarak bilgiler verilmektedir. Böylelikle bireylerin tedavi sürecini aksatmadan devam ettirmeleri sağlanmaktadır. Öncelikle derinin üst tabasında meydana gelen kabarcıkların ana nedeni bir virüstür. Virüsün derinin üst kısmına yerleşmesinden sonra kabarcıklar iyi ya da kötü huylu olmak üzere iki ana başlıkta kendini göstermektedir. Tıbbi olarak kabartılara yol açan virüsün ismi ise HPV şeklinde açıklanmaktadır. Herhangi bir neden yüzünden bulaşabilen bu virüs özellikle kesiklerde ya da yaralanmalarda sıklıkla kendini göstermektedir. Bulaşmanın ardından vücudun o kısmında sert ve üzerinde pürüzler olan kabartılar oluşmaktadır. Tedavisi için ise siğil duası gibi geleneksel uygulamalar yerine tıbbi tedavilerin kullanılması önemle rica olunmaktadır.

Siğil Tedavisi

Siğil nasıl geçer konusunda uzmanlar verecekleri yanıtlar için bireysel şekilde muayene yolunu seçmektedir. Çünkü kişilerdeki virüsün ilerleme derecesi de kendini gösterdiği alanlar da farklıdır. Ülkemizde siğil tedavisi için genellikle eczanelerden temin edilebilen ilaçlar tercih edilmektedir. Bu tür ilaçların çoğunlukla işe yaradığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Fakat özellikle genital bölgelerde çıkan siğil tedavisi için mutlak suretle bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Çünkü virüsün etkili olduğu alana göre farklı şekillerde tedavilerin uygulanabileceğinin altı çizilmektedir. Uzmanlar tarafından da ilaçlı tedavi yöntemine gidilebilmektedir. Lakin ilaçlı tedavilerin yanı sıra dondurma ya da lazer gibi uygulamalarla da sorunun ortadan kaldırılmasının mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Siğil Nasıl Geçer?

Bireyler bedenlerinde istemedikleri kabartılarla karşılaştıklarında siğil nasıl geçer konusu üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Anlatılacak olan yöntemler arasından sadece kremler ve bantlar eczanelerden bireysel olarak temin edilerek kullanılabilmektedir. Siğil dondurma gibi daha kesin sonuçlar verecek olan işlemler için mutlak suretle bir uzmana danışılması gerekmektedir. Ayrıca piyasada yer alan siğil kremi çeşitlerinin büyük bölümü ayak ya da el gibi alanlarda kullanıma uygundur. Aynı şekilde siğil bandının da vücudun her bölümünde kullanılamayacağının bilinmesi lazımdır. Tedaviye başlamadan önce bir uzmana görünmenin önemi de bu aşamada belli olmaktadır. Çünkü uzmanlar yapmış oldukları muayeneler kapsamında kabarcıklı dokuların yapılarına, bulundukları yerlere ve boyutlarına göre değişim gösteren krem isimleri ve tedavi yöntemleri ile ilerleme kaydetmektedir.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir? yazımızda da siğil geçirdiği yazılmaktadır.

Siğil Duası

Siğil nasıl geçer konusu hakkında da diğer hastalıkların geneli hakkında da ülkemizde çarenin farklı şekillerde arandığı bir gerçektir. Ancak uzmanlar en ufak rahatsızlıklardan en büyüklerine kadar ilk etapta her daim medikal olan yöntemlerin değerlendirilmesini istemektedir. Bu sayede bilimsel olarak kanıtlanmış olan yöntemler üzerinden hareket edilmesi mümkün olacaktır. Tercih edenler kullandıkları ilaçların yanı sıra siğil duası ile manevi açıdan da şifa arayabilmektedir. Bu konuda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat herhangi bir medikal destek olmamasına karşım iyileşmeyi siğil duası ile sağlamak mümkün olmayacaktır. Dinimizde de şifanın aranmasının altı çizildiği için uzmanların medikal önerilerine öncelik verilmelidir.

Siğil Dondurma

Siğil dondurma işlemleri siğil tedavisinde en etkili olan çözüm önerilerinden biridir. Anlatılacak olan işlemlerde esas alınan kabarcıklı olan dokuya tamamen zarar vermekten ibarettir. Bu sayede vücut hasarlı bölgeyi onararak kendini yenileyebilmektedir. Siğil dondurma işlemleri için tercih edilen medikal kuruma göre değişim gösteren gaz seçimleri olduğu bilinmektedir. Kimi zaman nitrojen kimi zaman ise karbondioksit kullanımı mümkündür. Üstelik siğil nasıl geçer merak edenler için dondurma işlemlerinden sonraki gün normal hayata dönüş yapılabilmektedir. Su değmesinde de herhangi bir sorun olmayan işlemler kısa süre içerisinde sona ermektedir. Sorunlarından kurtulmak isteyenlerin medikal tedavi yöntemlerini siğil duası ile birleştirerek denedikleri de bilinen gerçekler arasındadır.

Siğil Kremi

Siğil tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında da kremler gelmektedir. Bireyler krem teminlerini herhangi bir eczaneden yapabilmektedir. Özellikle ayak parmaklarındakiler için siğil kreminin tercih edildiği bilinmektedir. Fakat krem uygulamalarının dondurma işlemlerine göre daha uzun sürede yanıt verdiğinin bilinmesi çok önemlidir. Çünkü siğil nasıl geçer konusunda hızlı sonuç almak isteyenler kremleri tercih ederek hüsrana uğrayabilmektedir. Siğil kremi genellikle siğillerin ilk zamanlarında ve uzun süren bir tedavi sonrasında yanıt vermektedir. Ayrıca kremlerin etki edebilmesi için düzenli kullanım da çok önemlidir. Bireyler kremi uygulayacak oldukları alanı öncesinden temizlemeyi ve arkasından kurulamayı da unutmamalıdır. Aksinin olduğu durumlarda krem hiç etki etmeme ya da etkisini daha uzun zamanda gösterme gibi sonuçlar getirmektedir.

Siğil Bandı

Siğil nasıl geçer konusunda en bilinen yöntemlerden biri de bantlı şekilde uygulanan tedavilerdir. Bu tür tedavilerde yara bandına benzer bir şekilde hareket edilmektedir. Bireyler siğil bandını sorun olan bölgeye yapıştırmaktadır. Yapıştırılan bölgede kabarcıklara etki eden medikaller bulunduğu bilinmektedir. Böylelikle kremlerde de olduğu gibi düzenli şekilde kullanımla birlikte kabartıların bantla birlikte geldiği görülmektedir. Siğil bandı kullanımı neticesinde herhangi bir can acısı yaşanmamaktadır. Ancak bantların işe yarayabilmesi için düzenli kullanımın yanı sıra kabartıların yeni yeni oluşmaya başlaması da lazımdır. Özellikle çok kalın yapıdaki kabartılarda bantlı tedaviler işe yaramama riski bulundurmaktadır.

 


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı