Genel Sağlık

Şiddetli Topuk Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Şiddetli topuk ağrısı meydana gelmesinde birçok nedenler vardır. Özellikle günlük hayatta çok fazla ayakta duran kişilerin topuklarında çok fazla ağrılar meydana gelir. Bu gibi durumların oluşmasından sonra muhakkak işinde uzman olan medyumlara gidilmesi gerekir. Bu sayede gerekli kontroller yapılarak tedavi yollarına başvurulur.  Bunun dışında topuk ağrılarının tedavisinde bitkisel ürünler de oldukça etkilidir. Bu sayede ilaçsız bir şekilde ağrıların tedavisi sağlanmış olur.

Şiddetli Topuk Ağrısı Nasıl Oluşur?

Şiddetli topuk ağrılarının oluşmasına sebebiyet veren olaylar vardır. Özellikle spor yapan kişilerin bağ dokularında meydana gelen hasarlar topuk ağrılarına neden olur. Bunun dışında kaslarda meydana gelen ödemler de topuk ağrılarını oluşturur. Bunun yanı sıra kalsiyum eksikliği de topuk ağrısı yapar. Ayaklarda meydana gelen mantarlar ve nasırlar da topuk ağrılarının oluşmasında oldukça etkilidir. Bu gibi durumların meydana gelmesinden sonra muhakkak en iyi hastaneye giderek topukta meydana gelen ağrıların yok edilmesi sağlanmalıdır.

Topuk Ağrılarına Ne Sebep Olur?

Topuk ağrılarının oluşmasında birçok nedenler vardır. Bu nedenler kişilerin fizyolojik yapılarına göre farklılıklar gösterir. Aşağıda genel olarak topuk ağrılarına neden olan durumlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok fazla kilo alan kişilerde topuk ağrısı meydana gelir. Çünkü ayak tabanına uygulanan basınç kilo alındıkça artmaya başlar.
 • Bunun dışında topukta yer alan zarın yırtılması veya zedelenmesi durumunda da topukta ağrılar meydana gelir.
 • Aynı zamanda topuk dikeni hastalığının topukta oluşması da şiddetli ağrılara neden olur.
 • Bunun haricinde kalsiyum ve vitamin eksiklikleri de topuk ağrılarına neden olur.
 • Bunun yanı sıra kemik kireçlenmesi de sıklıkla topuk ağrılarını ortaya çıkarır.
 • Ayrıca topuklarda veya ayaklarda meydana gelen iltihaplı romatizmalar da topuk ağrılarının oluşmasına sebebiyet verir.

Yukarıda verilen nedenlerden dolayı topuk ağrısı çekenler muhakkak işinde uzman olan doktorlara gitmelidir. Bu rahatsızlıkların iyileştirilmesinde uzman hekimler gerekli tedavileri uygular ve topuk ağrılarınız komple yok olur.

Şiddetli Topuk Ağrısı Tedavisi

Topuk ağrılarının oluşmasından sonra hemen doktora gidilmesi gerekir. Erken tedavilerin yapılamaması durumunda topukta ve ayakta ciddi sakatlanmalar ve rahatsızlıklar görülür. Topuk ağrılarının tedavilerinin yapılmasında evde de birçok yöntemler uygulanır. Özellikle topuğun üzerine buz uygulaması yapılarak ağrının yok edilmesi sağlanabilir.

Bunun dışında bir kovanın içerisinde ılık bir su koyulur. Ardından suyun içerisine epsom tuzu katılır ve karıştırılır. Ilık su içerisine ayaklar koyularak masaj yapılır. Bu sayede topukta oluşan ağrılar ortadan kalkar. Bunun yanı sıra bir kabın içerisine nane yağı da katılarak ayaklara ve topuklara masaj yapılabilir. Bütün bu uygulamalar sayesinde topuk ağrılarına çözümler bulunur. Aynı zamanda bitkisel ürünler ile ilaçsız bir şekilde kimyasal madde vücudunuza girmeden de tedaviler sağlanır.

Sitemizden şiddetli baş ağrısı zonklama nasıl geçer? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Topuk Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi

Topuk ağrılarının iyileştirilmesinde bitkisel yollar da oldukça etkilidir. Bunun için bitkisel yöntemlerle nasıl topukta meydana gelen ağrıların iyileştirilmesi gerektiği iyice öğrenilmelidir. Aşağıda topukta oluşan şiddetli ağrıların iyileştirilmesinde uygulanacak bitkisel yöntemin neler olduğu ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır:

 • İlk olarak iki bardak suyun içerisine yarım bardak elma sirkesini ekleyin ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüksek ateşte kaynatın. Ardından karışımı topuğunuza sürün ve 15 dakika bekletin. Böylece bütün ağrılarınız geçmiş olur.
 • Bunun dışında 6 yaprak adaçayını alın ve onu parçalara ayırın. Ardından yarım bardak elma sirkesi koyun ve bu karışımı 5 dakika ocakta pişirin. Daha sonra topuğunuzda meydana gelen ağrılara pamuk ile masaj yaparak sürün. Bu sayede topuk ağrılarınız kısa sürede hemen geçer.
 • Zeytinyağı ve karanfil yağını da karıştırıp ocakta hafif ateşte ısıtın. Daha sonra bu yağ karışımını topuğunuza sürün. Bir süre beklettikten sonra topuğunuzdaki ağrılar iyileşmiş olur.
 • Aynı zamanda epsom tuzları da topuk ağrılarının tedavilerinde oldukça önemlidir. Özellikle 3 bardak su içerisinde yarım bardak epsom tuzunu eritin. Daha sonra bu karışımı ayağınıza bolca sürün ve masaj yapın. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca ayağınızı tuzlu su karışımı içerisinde bekletmeniz durumunda topuğunuzda oluşan ağrılar ortadan tamamen yok olur.

Yukarıda verilen yöntemlerin uygulanmasından sonra bitkisel yollarla tedaviler kolay bir şekilde evde yapılmış olur ve ilaçsız bir şekilde topuğunuzdaki ağrıların tedavisi yapılır.  Bu sayede topuğunuza rahat bir şekilde basabilme şansını elde edersiniz.

Topuk Rahatsızlıkları Nasıl Anlaşılır?

Topukta meydana gelen rahatsızlıkların anlaşılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu noktalara bakıldığı zaman hemen doktora gidilerek erken tedavilere başlanma şansı elde edilir. Aşağıda topukta oluşan rahatsızlıkların belirtileri verilmektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk olarak topukta ağrılar meydana gelir.
 • Bunun dışında topuk ağrılarının oluşmasında yanmalar da oldukça etkilidir.
 • Bununla birlikte ayaktayken ayağın üzerinde duramama gibi durumların oluşması da topuk ağrılarının
 • Aynı zamanda ayakta meydana gelen uyuşmalar ve kramplar da topuk ağrılarının belirtilerinden bazılarıdır.
 • Bunun haricinde topukta ve ayakta kızarmaların oluşması da topuk ağrılarına neden olur.

Yukarıda verilen belirtilerin oluşmasından sonra direkt olarak doktora gidilmesi gerekir. Bu sayede kısa zamanda gerekli tetkikler yapılır ve erken tedavilere başlanılır.  Topuğunda ağrı hisseden herkes hemen doktora giderek tedaviler uygulatmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı