Genel Sağlık

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Yapan Hastaneler

Ozon tedavisi tıbbi açıdan yararları kanıtlanmış modern tedavi yöntemlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Buna karşın bazı uzmanlar ya da genel kanı itibari ile çoğunlukla ana tedavi birimi olarak tercih edilmemektedir. Hastalar, uzmanların önerileri ile birlikte yapılacak olan uygulamaları ana tedavi yöntemlerine bir destek olarak almaktadır. Ayrıca ozon tedavisinin uygulama alanları bir hayli geniştir. Depresyon tedavisinden cilt kırışıklıklarına, cilt kırışıklıklarından kalp ritim bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklara kadar hemen her yerde ozon tedavi uygulamalarına rastlamak mümkündür. Özellikle son zamanlarda Ankara, Adana, İstanbul ya da İzmir gibi büyükşehirlerde ozon tedavisinin yapıldığı merkezlerin sayısında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Sayılan nedenlere bağlı olarak hastalardan gelen ozon tedavisi taleplerinin sayısı da yükselmiştir.

Hastalar hem acısız olmasından hem de iyileşme süreçlerini kısaltma etkisinden dolayı bu yöntemi talep etmektedir. Fakat ozon tedavisi SGK ilişkisi yüzünden bazı kişiler tedaviye sıcak bakmamaktadır. Bu durumun ana nedeni tedavinin masraflarından ileri gelmektedir. Ancak fiyatlar konusunda merkezler arasında karşılaştırmalar yapmak ya da kampanyalardan yararlanmak daha uygun rakamların görülmesini sağlayacaktır. Üstelik SGK, giderleri karşılamak konusunda tamamen yardımcı olmuyor da değildir.

Göz atabilirsiniz: Ozon Tedavisi Fiyatları

Ozon Tedavisini Devlet Karşılıyor Mu?

Ozon tedavisini devlet karşılar mı konusunda yanıt verebilmek için belli konuların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Öncelikle daha önceden de bahsedildiği üzere ozon tedavisinin uygulama alanları oldukça geniştir. Hayati konuda herhangi bir risk teşkil etmeyen cilt kırışıklıklarında da önemli rahatsızlıkların tedavilerinde de tercih edilebilmektedir. Devlet, bu alanda bir sınırlamaya gitmiştir. Sınırlamada ya da belirlemede ise var olan problemlerin ciddiyetleri ön plana alınmıştır. Yani devlet ozon tedavisini karşılamaktadır fakat sadece belli hastalıklara karşı olanları desteklemektedir. Gelen açıklamalara göre ciddi eklem rahatsızlıkları olan kişiler için devlet destekli ozon tedavi alımları gerçekleştirmek mümkündür. Ortalama olarak 12 seans alınan tedavi sonrasında hastaların eklemlerini daha kolay ve acısız bir biçimde hareket ettirebildikleri gözlemlenmektedir. Dolaşım problemleri, kalp ritim bozuklukları, nefer darlıkları olan hastalar da SGK anlaşması ozon tedavisi yapan hastanelerden destek alabilmektedir. Bu tür hastaneler ülkemizin hemen her yanına dağıtılmış durumdadır. Fakat büyükşehirler sağlık sektöründe ellerinde bulunan gelişmişlik artısını bu alanda da göstermektedir. Seanslara katılım sağlamak isteyen hastaların daha çok İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, İzmir gibi gelişmiş merkezlere yönelmeleri ya da en azından araştırma yapmaları tavsiye olunmaktadır.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi

Ozon tedavisinde ana amaçların başında hastaların kan hücrelerinin kalitesini artırmak bulunmaktadır. Bilindiği üzere kan hücrelerinin içinde bulundurdukları oksijen miktarı sağlıklı olmalarına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı kan hücreleri ise canlıların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşamı sürdürmelerini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ozon tedavisi kapsamında kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu oksijen desteğini elde ettikleri ortaya konmaktadır. SGK anlaşmalı ozon tedavisi kapsamında da bu alandaki faydaların tamamı görülebilmektedir. Öncelikle kan hücrelerinin sağlıklı olması sonrasında dolaşım sistemindeki sıkıntılar kısa süre içerisinde giderilmektedir.

Kan dolaşım hızı da tedavi neticesinde artış göstermektedir. Bu alanda tedavinin en iyi artılarından biri ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi olarak verilmektedir. Özellikle kanser gibi rahatsızlıklarda destekleyici olan ozon tedavisi, kimyasal ilaçların vücuda verdiği yorgunluğa karşı bir direnç oluşturabilmektedir. Bu durum insan vücudunda yer alan kan ve lenf sistemlerinin temizlenmesi olarak da gösterilebilmektedir. Uygulama alanlarında da altı çizildiği üzere eklemlerin daha rahat hareket ettirilmesi de SGK anlaşmalı olan tedavilerle elde edilebilen avantajlardan biridir. Gerçekleştirilen uygulamalar neticesinde hastaların eklemlerini daha kolay olarak hareket ettirebilmeleri kas yapılarının esnek ve yumuşak hale getirilmesinden ileri gelmektedir. Kas yapılarının olumlu yönde değişim göstermesi ise uygulama metodu yani yöntemlerle alakalıdır.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisinde Yöntemler

Hastaların SGK anlaşmalı ozon tedavi uygulamalarında rahatsızlıklarına göre değişim gösteren yöntemlerle karşılaşmaları normaldir. Bu durumun ana nedeni tedavinin pek çok değişik sisteminin bulunmasından ileri gelmektedir. Lakin majör olarak bilinen yöntem en sık tercih edilen yöntemdir. Majör şekilde uygulama yapılan ozon tedavilerinde hastalardan duruma göre 50 ml ile 200 ml arasında değişim gösteren miktarlarda kan alımı gerçekleştirilmektedir. Alınan kanlar ozon takviyesi için özel cihazlara aktarılmaktadır. Kanın ozon yani oksijen bakımından maksimum değerlere ulaşmasının hemen ardından ise hastalara geri enjeksiyonu gerçekleştirilmektedir. Bahsedilen işlem serum yöntemi olarak da nitelendirilebilmektedir. Uygulama için haftada iki veya üç seans gerekebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

SGK anlaşmalı ozon tedavi yöntemlerinde ozonu direkt olarak almak da bulunmaktadır. Ozon gazının insan vücut boşluklarından verilmesi yönteminde rektal olanı sıklıkla kullanılmaktadır. Ozon tedavisi özellikle bağırsak sorunlarının giderilmesinde büyük rol oynamaktadır. Farklı boyutlarda tüplerde hazır bulundurulan ozon gazı, hastalara verilmektedir. Böylelikle uzmanların anlattığı şekilde hastalar tarafından gazın direkt şekilde uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Kas ve iskelet sisteminde rahatsızlığı olan hastalar için ise enjekte yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntemle birlikte ozon gazı direkt olarak belirlenen kaslara enjekte edilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. SGK yada ssk hastalarının bilgisine ulaşamadım. Çok ciddi ağrıların var bir an önce tedavi olmam lazim maddiyat im da yok.nasıl bilgilere ulaşılan bn

  2. Hangi hastaneler karşılıyor yazmamışsınız. Başlıkla yazının ne alakası var onu anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı