Diyet

Şekerin Zararları; Vücudunuza Yaptığı 11 Korkunç Şey

Tatlı bir damak zevkine mi sahipsiniz? Şekerin zararları maddelerini okuduktan sonra şeker alışkanlığınızı değiştirmek isteyeceksiniz.

Şekerin Zararları ;

1- Şeker Yaşam Sürenizi Kısaltabilir

Muhtemelen bir şekerleme çubuğunun ya da gazlı içecek şişesinin tam olarak sağlıklı olmadığını biliyorsunuzdur. Ancak şekerin vücudunuzu nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Günlük olarak düzenli şeker tüketimi sağlığı olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalar her gün düzenli olarak şekerli içecek tüketmenin, sigara ile aynı şekilde vücudu 4-6 yıl hücre yaşlanmasına eşdeğer şekilde tahrip ettiğini gösteriyor. Hücre yaşlanmasının daha kısa insan ömrü ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Şeker tüketimini bıraktığınızda vücudunuzun başına gelenler sağlığınız için faydalıdır.

Okumanızda fayda var: Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

2- Şeker İnsülin Düzeyini Yükseltir

Şekerin vücut üzerinde ivedi olarak yarattığı etkilerden birisi, kan şekerini düzenlenmesi için, daha fazla insülin salınımına yol açmasıdır. Özellikle içeceklerdeki şeker çok daha hızlı emilir, bu da kan şekerinde ve insülin salgılanmasında hızlı artışlara neden olur. Bu durum zamanla insülin direncine yani vücudun daha fazla insüline ihtiyaç duymasına yol açabilir. Fazla insülin salgılanması metabolik sağlığı olumsuz bir yola sokar. Meyvelerde bulunan şekerler aynı etkiyi yaratmazlar, çünkü meyvede şekerin emiliminin yavaşlamasına neden olan lifler de bulunur.

3- Şeker Diyabet Riskini Arttırır

Kanda yüksek düzeye şeker varsa, zaten diyabet yoluna girilmiş demektir. İnsülin direnci geliştiğinde  pankreasın  daha fazla insülin üretmesi gerekir. Zamanla pankreas bu aşırı üretimden yorulabilir ve yeterli insülin salgılamasını durdurabilir. Bunun sonucunda Tip 2 diyabet gelişir.

İlginizi Çekebilir:  Diyet Yapmadan Kilo Vermek - Diyetsiz Kilo Vermek

Diyabet Neden Olur? Diyabet Nedenleri Nelerdir? başlıklı yazımızıda okuyarak diyabet hakkında daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

4- Şeker Kilo Aldırır

Vücudunuz enerji için biraz şeker kullanır, kalanı ise yağ olarak depolar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde şekerin kilo alımı ile ilişkisi de sağlığınızı etkiler. Bazı çalışmalarda şeker tüketimi ile obezite arasında  bağlantı kurulmuştur. Bu da Tip 2 diyabet riskini arttırır.

Tip 2 diyabetin nedenleri karmaşıktır. Ancak çalışmalar, obezite ve insülin direncinin neden olduğu düşük dereceli inflamasyonun da Tip 2 diyabet gelişimi ile ilgili olabileceğini gösteriyor. Ek olarak, ilave şeker tüketimi ile bel çevresinin genişlemesi arasında da ilişki bulunmuştur. Bu da başlı başına kalp hastalığı ile ilgili önemli bir risk faktörüdür.

5- Şeker Kan Basıncını Yükseltir Ve Kalp Hastalıkları Riskini Arttırır

Kalbe iyilik etmek için,  şekeri kesin! Çalışmalar şekerin vücut üzerindeki zararlı etkilerinin, yüksek kolesterol ve kalp hastalığından ölüm riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Yüksek miktarda şeker alımı çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) olarak adlandırılan ve kalp damar hastalıkları riski ile ilişkilendirilen bir tür kan lipidindeki artışı destekler. Şeker, kalbi koruyan iyi kolesterol olan HDL ‘yi de azaltabilir. Ayrıca fazla şeker tüketimi, yüksek tansiyona yol açar. İnsülin direnci oluşumu, böbrek arterlerin yapısını ve işlevini etkiler. Fazla şeker tüketimi büyük ihtimalle,  beyindeki kan basıncı kontrolüne katkıda bulunan merkezler üzerindeki etkileri nedeniyle hipertansiyona da neden olabilir.

6- Şeker Beynin Sinyallerini Karıştırır

Her ne kadar bağımlılık yapıcı etkisi kesinleşmemiş olsa da,  şekerin beyinde böyle bir etkisi olduğu düşünülüyor. Enerji yoğunluğu yüksek, tatlı tat veren yiyecekler beynin bir kısmını  (limbik sistemi ) bu yiyeceklerden daha fazla yemesi için uyarır. Temelde beyinlerimizi bu tatlı yiyecekleri sevmeleri ve istemeleri için eğitiyoruz, bu da şeker tüketimin artmasına sebep oluyor. Şeker, beynin zevk merkezlerini ilaçların yaptığı gibi teşvik edebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

7- Şeker  Tüketimi Açlık Hissedilmesine Sebep Olur

Şeker yerken gerçekten besin alınmadığı için, açlık hissi devam eder. Yapılan bir çalışmada, daha yüksek rafine şeker alımının, tam doyulduğunu anlamadaki yetersizliği arasında ilişki bulundu. Ayrıca tatlı içeceklerle sıvı formundaki şekerden gelen kalorilerin de doyurucu olduğu düşünülmüyor. Sıvı halde alınan kaloriler tam olarak hesaplanamaz. Bu nedenle bir sonraki öğünlerde alınan kaloriler, dengelenemez. Bu yüzden de genel olarak fazla kalori tüketilir.

8- Beyin Şekerden Rahatsız Olur

Araştırmalar, fazla şekerin beyin için kötü olduğunu gösteriyor. Yüksek şekerli bir diyetin, bellek problemleri de dahil olmak üzere bilişsel bozulmalara yol açtığı saptanmıştır. İngiltere’de yapılan bir araştırma, şekerin Alzheimer ’ın gidişatını kötü etkilediğini gösteriyor.

Aşırı şekerin, diyabet ve obezite söz konusu olduğunda kötü olduğu biliniyor. Ancak Alzheimer hastalığı ile olan bu potansiyel bağ, diyetlerde şeker alımının kontrol edilmesi için bir başka önemli etkendir.

9- Şeker Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olabilir

Büyük miktarlarda şeker tüketiminin vücut üzerindeki birçok etkisinden biri de, sağlıksız karaciğerdir. Fruktoz karaciğerde metabolize edilir. Vücuda çok fazla alınması karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Bu durum metabolik sağlığı olumsuz etkileyen, şekerin zararları olan bir faktördür.

10- Şeker Dişleri Çürütür

Oral bakteriler şekeri çok sever. Şeker tüketerek, asit oluştururlar. Ağızda oluşan asit, diş minesine saldırır ve bakterilerin dentin adı verilen daha derin bir tabakaya nüfuz etmesine izin verir. Ne kadar çok şeker alınırsa, ağızda o kadar çok asit birikimi olur. Ve dişlerde çok hızlı bir şekilde oyuklar gelişir. Ayrıca şeker ağzın ve dilin köşelerini kırmızıya çevirebilecek maya oluşumunu destekler.

11- Şeker Depresyon Riskini Yükseltir

Araştırmalara göre, şekerin vücut üzerindeki etkilerinden biri depresyonu daha da kötüleştireceği yönündedir. Basit karbonhidrat şeklindeki şekerler ruh halini kötüleştiren, huzursuzluk, ajitasyon, düzensiz uyku ve iltihabı arttırır. Aşırı şeker tüketimi kandaki glikoz seviyelerinde ani yükselmelere ve çökmelere neden olur. Bunun yerine yağsız protein, kompleks karbonhidratlar ve omega-3 içeren yiyecekler, folatlar ve B vitaminleri tüketilmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir:  Yeşil Çay ile Siyah Çayın Farklılıkları Kökenleri, Yararları ve Yan Etkileri

Birçok yiyecek sizin düşündüğünüzden çok daha fazla şeker içerir. Amerikan Kalp Derneği günlük ilave şeker alımını kadınlar için 100 kalori, erkekler için 150 kaloriyle sınırlandırıyor.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı