Genel Sağlık

Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı yani diyabet; kişinin genetik yapısı ve çevresel faktörler ile birlikte meydana çıkan bir hastalıktır. Genel olarak kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesi ile kendini gösterir. Doktorlar şeker hastalığının metabolik bir bozulma olduğunu ele alırlar. Vücutta şekerin kullanılmasını sağlayan; pankreasta salgılanmak da olan insülin hormonudur. İnsülin hormonu şekerin kandan hücrelere geçmesine yardımcı olan hormondur. İnsülinin yetersiz bir şekilde salgılanması ya da gereğinden fazla salgılanması durumunda şeker hastalığının ortaya çıkması mümkündür. Şeker hastalığı aynı zamanda birçok farklı hastalığın da tetikleyicisidir. Şeker hastalığı sonucunda; göz bozulmaları, böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmaması, sinir harbi, kalp hastalıkları sıkça gözlemlenmektedir.

Diyabet Neden Olur? Diyabet Nedenleri Nelerdir? başlıklı diğer araştırma yazımızı da okumak ister misiniz ?

Şeker Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?

Şeker Prediyabet, Tip 1 DM, Tip 2 DM ve gesrasyonel olarak 4 şekilde ortaya çıkar. Şeker hastalarına diyabet hastaları denir.

Prediyabet Nedir?

Prediyabet hastası olan kişiler tam anlamıyla şeker hastası sayılmazlar ancak şeker hastası olmaya aday olarak ele alınırlar. Kişilerin açlık kan şekeri ölçülür ve ardından şeker yükselmesi testlerini sokulurlar. OGTT testinde kişilerin değerlerinin normalin üzerinde çıkması durumunda; test uygulanan kişiler risk grubu olarak ele alınırlar. Eğer şeker oranınız normalin üzerinde seyrediyorsa bu durumda mutlaka düzenli olarak doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Değerlerin yüksek olduğu dönemde doktorunuz yeme içme alışkanlıklarınızı ve aynı zamanda hayatınızı düzenleyecek planlar sunarak; şekerinizi kontrol altına almaya çalışacaktır. Kişiler bu aşamadan sonra şeker hastası olabilirler ya da şeker seviyelerinin normal düzeyde tutarak, hayatları boyunca diyabet riskinden uzak durabilirler.

Tip 1 DM Diyabet Nedir?

Immün sistem adı verilen bir sistemden kaynaklı olarak DM ya da idiyopatil DM oluşmuşsa bu tip şeker hastalığı; 1 DM diyabet olarak geçer. Immün sistem; kişileri hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan bir sistemdir. Vücuda giren yabancı unsurları tespit eder ve bunun yanı sıra tümör oluşumlarını tanıyarak ortadan kaldırır. İmmün sistem vücut için oldukça önemli bir sistemdir. Tip 1 DM diyabet bu sistem üzerinde gelişmektedir. Tip 1 DM diyabet gelişirken insülinin yetersiz bir şekilde üretildiği gözlemlenmektedir. Çocuklarda, gençlerde sık görülen bir durumdur. Ancak herhangi bir yaşta Tip 1 DM diyabetik olma durumu mevcuttur. Bu durumda kişilerin dışarıdan insülin alması gerekmektedir. Tip 1 diyabet dünya genelinde bulunan diyabetlilerin sadece %10’luk bir kısmını temsil etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Karbonatlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tip 2 DM Diyabet Nedir?

En sık görülen şeker hastalığı türüdür. İnsülin direnci sonucunda ortaya çıkar. Insülin salgısı yeterli olmadığı için de kişi diyabet olur. 30 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık rastlanan bu hastalık son dönemde çocuklarda da sıkça rastlanan bir hal almıştır. Kişinin durumuna göre anti diyabetik ilaçlar kullanması gerekebilir. Dünya genelinde bulunan diyabet hastalarının %90 kadarı kadardır.

Gesrasyonel DM Diyabet Nedir?

Gebelik sırasında ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Bu dönemde hastaların dikkatli bir şekilde doktor kontrolü altında bulunması gerekmektedir. Dünya genelindeki şeker hastaları arasında oldukça az bir yüzdeye sahiplerdir. Görülme oranı oldukça az olan bu durum; dünya genelindeki bütün gebeliklerin, sadece yüzde 7’sinde görülmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Diyabet birçok belirtisi olan bir hastalıktır. Hastalar bu dönemde;

 • Sık sık idrara çıkarlar,
 • Çok fazla su içerler,
 • Ağız kuruması yaşarlar,
 • Fazla yemek yerler,
 • Ayaklarında ve aynı zamanda ellerinde uyuşmalar olur,
 • Karıncalanma hissi yaşarlar,
 • Kol ve bacak kısımlarında yorgunluk hissederler,
 • Kendilerini daima aç hissederler,
 • Bir anda kilo verirler,
 • Yaraları son derece yavaş iyileşir,
 • Sürekli olarak enfeksiyon kaparlar,
 • Bulanık görme sorunu yaşarlar,

Şeker hastası olan kişi Tip 1 DM olarak adlandırılan diyabet döneminde ise belirtiler hızlı bir şekilde kendini göstermeye başlayabilir. Tip 2 DM diyabet döneminde ise hastalığın etkileri çok daha şiddetli ve hızlı bir şekilde kendini hissettirmeye başlar ve bu belirtiler ağır bir şekilde seyreder. Tip 2 diyabetli kişilerde hastalık net bir şekilde kendini gösterdiği zaman ciddi bir problem var demektir.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker hastalığı birçok nedenden dolayı görülebilir.

 • 40 yaşın üstündeki kişilerde,
 • Şişman kişilerde,
 • Ailesinde diyabet olan kişilerde,
 • Yanlış beslenen kişilerde,
 • Hareketsiz olan kişilerde,
 • Prediyabetik olan kişilerde,
 • İnsülin direnci olan kişilerde,
 • Hamileyken şeker problemi yaşayan kişilerde,
 • Polikistik over sendromu olan kişilerde şeker hastası olma durumu söz konusudur.
İlginizi Çekebilir:  Ayak Mantarı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Şeker Hastalarında Hangi Etkiler Görülür?

Şeker hastaları iyi bir şekilde ilgilenilmesi halinde hastalıktan kaynaklı olarak kısa süreli ve aynı zamanda uzun süreli olacak şekilde komplikasyonlar yaşarlar.

Akut Komplikasyonlar Nelerdir?

Akut komplikasyonlar şeker hastalığın sonucunda kısa süreli olarak gözlemlenen sonuçlardır.

Hiperglisemi

Kişinin kan şekerinin belirli bir seviyede olması gereklidir. Kandaki şekerin yükselmesi durumunda yaşanan olaya hiperglisemi denir. Kişinin Açlık kan şekeri; 70 ile 100 miligram arasında değişmelidir. tokluk kan şekeri için ise gerekli değer 140 miligramdır. Bu değerlerin aşılması halinde kişinin kandaki şeker miktarı sürekli artış gösteriyor demektir.

Hipoglisemi

Kişinin kan şekeri 50 miligramın altına düşmüşse bu durumda yaşanan olaya hipoglisemi adı verilmektedir. Hipoglisemi durumunda kişiler açlık, terleme, titreme ve çarpıntı yaşarlar. Kişi böyle bir durum ile karşı karşıya ise 15’e 15 adı verilen kuraldan yararlanmalıdır. 4 adet küp şeker yemeli ve ardından 15 dakika kadar bekleyerek şekerin kana karışmasına yardımcı olmalıdır. Buna rağmen hala daha belirtiler devam ediyorsa; 15’e 15 kuralının 3 kez daha tekrarlanması gereklidir. Bir değişim olmaması durumunda kişinin hastaneye gitmesinde de fayda vardır.

Diyabetik Ketoasidoz

Kişinin yeteri kadar insülin üretmemesi durumunda; hücrelere şeker geçişinin olmaması anlamına gelmektedir. Bu durumda hücreler hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar. Kanda keton miktarı yükselir ve bunun sonucunda kan asitli bir hal alır. Kandaki asit miktarının yükselmesi halinde hızlı bir şekilde müdahale gerektirdiği bilinmektedir.

Nonketotik Hiperosmolar

Kişilerin plazmasında ve aynı zamanda da idrarında çeşitli keton bileşenlerinin görülmesi durumunun ortadan kalkması ile birlikte anlaşılan durumdur. Idrarda plazma ve keton görülmez fakat kanda bu değerler oldukça yüksektir.

Kronik komplikasyonlar

Kronik komplikasyonlar; şeker hastalığının kişiye kalıcı olarak verdiği hasarlar olarak ele alınabilir.

İlginizi Çekebilir:  Soğan Yedikten Sonra Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Okumanızda Fayda Var: Şeker Hastalığı Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Şeker hastaları; İlerleyen zamanlarda hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirler.

İlginizi Çekebilir: Tansiyon Neden Yükselir? – Tansiyon Yükselme Nedenleri

Nefropati

Böbrek fonksiyonlarının bozulması gözlemlendiği durumdur. 24 saat boyunca idrar yapan kişide protein atılmadığı gözlemlenir.

Retinopati

Şeker hastalığı sonucunda körlüğün oluşması durumudur.

Periferik Nöropati

Sinir hasarları yaşanması ve iyileşmenin giderek daha zor bir hal alması ile ortaya çıkan şeker hastalığı sonuçlarından biridir. Bu durumun uygun şekilde tedavi edilmeli ve bunun yanı sıra kişinin kan basıncına önem verilmelidir.

Kişi hayat tarzını da düzenlemelidir. Sigara ya da alkol kullanan bir hastanın diyabet ile baş etmesi çok daha zor olacaktır. Diyabet hastası yani şeker hastası olan kişilerin mutlaka kilo kontrolü yapması ve beslenmesini doğru bir düzen içerisinde oturması gerekmektedir.

Şeker Hastalığının Tedavisi Nedir?

Şeker hastalığı yani diyabet kesin bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Mutlaka kişinin kan şekerini kontrol altında tutmayı öğrenmesi gerekmektedir. Doktorlar ilk aşamada kişinin hayatını düzenleyerek tedaviye başlanmalıdır. Hayat tarzı doğru olmayan bir kişinin diyabetin üzerinden gelmesi neredeyse mümkün değildir. Yardımcı ilaçlar ile şeker hastası olan kişinin kan şekeri kontrol altına alınabilir ve bu durum diyabet hastasında büyük yardımlar sağlar. Tip 2 diyabet hastası olan kişiler bol bol egzersiz yapmalı ve hastalığının durumuna göre insülin kullanmalıdır. Tip 1 diyabeti olan kişi ise beslenmesini kaliteli bir hale getirmeli ve aynı zamanda insülin kullanmaya devam etmelidir. Şeker hastalığının en büyük çarelerinden biri ise kişinin hareket halinde olmasıdır. Hareketsiz yaşam tarzı ve sürekli olarak fast-food beslenme diyabeti en fazla tetikleyen durumlardan biridir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı