Genel Sağlık

Sedef Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Vücudumuzun çeşitli yerlerinden çıkan kızarıklıklara bağlı olarak ortaya çıkan bir deri rahatsızlığı olan sedef hastalığı; derinizin üst tabakasının büyümeye başlamasıyla sedef renginde kabuklar şeklinde ortaya çıkar. Deriniz birkaç günde bir kendini yeniler. Bu sırada derinin üst bölümünde yer alan ölü hücre tabakaları artar. Sedef hastalığı vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak dirsek, diz, saçlı deri, bel bölgelerinde görülmektedir. Bazı hastalarda çok hafif olsa da bazı hastalar çok ağır olarak yaşayabilir.

Bu rahatsızlık tedavi edilebildiği için büyük bir sorun oluşturmaz. Dünyadaki her yüz insandan ikisinde bu rahatsızlık ortaya çıkabilir. Yani bu oran aslında son derece yüksek bir değerdir. Gençlerde daha sık ortaya çıkar. Ailede bu hastalıktan mustarip varsa görülme olasılığı artar. Ayrıca bu hastalık kesinlikle bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.

Sedef hastalığıyla ilgili tanı koyulması için kesinlikle bir cilt uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki müdahale sonucunda hastalık ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda nadir de olsa hastalığın ortaya çıkma ihtimali azalabilir. Bu durumlarda deriden parça alınır ve incelenir. Tanı konduğunda hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer, hastalık tipi ve tedavi yöntemi için bir plan oluşturulur. Bu kronik hastalık tedavi edilmediğinde hasta olan kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

  • Kırmızı renkli, kabarık iltihaplı yamalar
  • Kırmızı yamaların üzerinde bulunan beyaz renge kaçan gümüş pullar ya da plaklar
  • Cildin sürekli kanaması ve çatlamasına bağlı kuruma
  • Yamaların etrafında görülen sık ağrılar
  • Yamalar etrafından görülen kaşıntı ya da yanma hissi
  • Eklem bölgelerinde ağrı görülmesi ve şişlik ortaya çıkması.

Saydığımız belirtiler her hastada ortaya çıkmaz. Nadir çeşitlerine yakalanan hastalar farklı belirtilerle bu hastalığa yakalanabilir.

Sedef Hastalığı Nedenleri

  • Bağışıklık Sistemi: Sedef hastalığı vücudun kendi kendine saldırması sonucunda ortaya çıkar. Bu rahatsızlık sırasında T hücreleri adıyla anılan beyaz kan hücreleri deri hücrelerine saldırır. Bu yanlış saldırından sonra ciltte hücre üretimi artar. Cilt hücrelerinin hızlı şekilde artması sonucu vücutta kırmızı, iltihaplı plak ve alanlar ortaya çıkar.
  • Genetik Durumlar: Bazı insanların sedef hastalığı ile karşı karşıya olma ihtimalini ortaya çıkaran gen anne ya da babadan gelir. Ailesinde bu rahatsızlık bulunanların yakalanma olasılığı daha fazladır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı tedavisinde ilk etapta tedavinin ne şekilde yapılacağı ortaya çıkar. tedavi yöntemini belirlerken öncelikle hastanın yaşı, yaşam stili, hastalığın durumu ve şiddeti önemlidir. Sedef hastalığı tedavi sürecinde amaç derinin dökülmesini önlemek ve iltihap oluşumunu en aza indirmektir. Tedavi sırasında kullanılan losyon ve kremler kaşıntıyı önler ve derideki kabarıklığı ortadan kaldırır. Doktorunuz size deri üzerinde uygulamanız gereken ilaçlar verir. Bu ilaçları zamanında ve belirtilen şekilde kullanmalısınız. Ayrıca bu ilaç tedavisi sırasında fototerapi adı verilen güneş ışığı da destek olur. Ancak bu işlem doktor kontrolünde yapılır. Aşırı güneş ışığına maruz kalırsanız hastalığın seyri artabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı