Genel Sağlık

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?  Özellikle aç karnına tüketilmesi önerilen sarımsak 7’den 70’e herkesin sağlığına yararlıdır. Aknelere, saç ve tırnak kaybına, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara ve daha birçok sağlık sorununa iyi gelen bağışıklık sistemini güçlendiren, makarna soslarından yoğurda tüm yemeklerin lezzetine lezzet katan aynı zamanda antiseptik özelliğe sahip (kanı temizler, damar sertliği ve damar tıkanıklığını önler, tansiyon ve kolesterolü düzenler ve ayrıca birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır) Türk mutfağının vazgeçilmez çeşnisi sarımsağın kokusu çoğu kişiyi rahatsız edebilmektedir. Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer diye dert edinenleri düşünerek yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda sarımsak yedikten sonra nane, yeşil elma, limon veya portakal tüketilmesinin içerdikleri asit sayesinde kokuyu bastırdığı gözlemlenmiştir.

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer? Marul yemenin ağızdaki sarımsak kokusu üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer sorusuna büyüklerimizin verdiği yanıt ise hiç şüphesiz yıllardır kullanılan bir yöntem olan karanfildir. Sarımsak tüketildikten sonra ağızda çiğnenen karanfil hemen etkisini gösterecek kokuyu kolaylıkla yok edecektir. Sarımsağını kötü kokmasına neden olan durum yapısındaki sülfürden kaynaklanır. Sadece ağızda değil aynı zaman da mide de etkili olan bu bileşen nedeniyle sarımsak yedikten sonra kokunun giderilmesi hem ağızda hem de mide de etkisiz hale getirilmesi gerekir. Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer? Sarımsak ve soğan kokusunu gideren en etkili maddelerden biri süttür. Sarımsak yendikten sonra bir bardak sütün yarısıyla gargara yapıp, kalanını içmek kokunun önlenmesi açısından oldukça etkilidir. Maydanoz içerisindeki polifenol gibi bileşenler de sarımsaktaki sülfürlü bileşenleri etkisiz hale getirdiğinden sarımsak ile  birlikte maydanoz tüketilmesi de kokuya iyi gelecektir. Mantar da sarımsak kokusunu önlediğinden sarımsaklı yemekler kullanılan mantar sarımsak kokusunu önleyecektir.

Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer diye düşünen ama ek gıda tüketmek istemeyen kişiler için ise en iyi çözüm bir fincan yeşil çayda saklıdır. Sarımsak kokusu nasıl geçer? Pek çok kişi kahve çekirdeklerini çiğnedikten sonra tükürmenin sarımsak kokusunu azaltmaya yardımcı olduğunu gözlemlemiştir. El ve ağızdaki sarımsak kokusundan kurtulmanın en iyi yolu karbonattır. Ağızdaki sarımsak kokusunu gidermek için; 1 su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz katılarak hazırlanan karışım ile yapılan gargara oldukça etkili bir yöntemdir. Ellerdeki sarımsak kokusunu gidermek için ise; 1 yemek kaşığı karbonata birkaç damla limon sıkılarak elde edilen macun ile elleri ovmak kokuyu bastırmaya yardımcı olacaktır. Eğer karbonat mevcut değilse ellerde kalan soğan ve sarımsak kokularını gidermek için, paslanmaz çelik bıçak veya kaşığı parmaklarla temas ettirerek  bir süre suyun altında tutulması  da kokunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

 

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Ne Zaman Geçer?

Sarımsak çok miktarda sülfür bileşikleri içerir. Bu madde ağız yoluyla midede sindirildiğinde kana karışır. Kandan akciğerlere geçer ve nefes verirken ağızdan dışarı çıkar. Dişlerin fırçalanmasına rağmen kokusunun kalması bu sebeptendir. Çünkü kokunun kaynağı ağızdaki sarımsak kalıntısı değil, vücudun içerisinde gerçekleşen kimyasal işlemlerdir. Ağızdaki sarımsak kokusu ne zaman geçer? Ortalama 3 saat süren sarımsak kokusunun kalıcılığı bazı kişilerde 10 saate kadar varabilir. Bu yüzden ağızdaki sarımsak kokusu ne zaman geçer sorusuna net bir yanıt vermek mümkün gözükmemektedir. Hem sarımsağın faydalarından yararlanmak isteyen hem de sarımsak kokmak istemeyen hem de tadından hoşlanmayan kişiler sarımsağı bütün olarak yutabilir  veya hap şeklinde tüketebilir.

 

Evden Sarımsak Kokusu Nasıl Çıkar?

Öncelikle sarımsak içeren yemek yapıldığı sırada evi iyice havalandırmak sarımsak kokusunun yerleşmesine engel olacaktır. Evden Sarımsak Kokusu Nasıl Çıkar? Fesleğen, nane, reyhan, kekik gibi güzel kokulu bitkilerin mutfakta yetiştirilmesi sadece sarımsak değil başta sarımsak ve soğan olmak üzere tüm istenmeyen kokuların yayılmasına engel olacaktır. Renkleriyle göz alan ferah kokulu mumlar, tütsüler ve oda spreyleri evinizin daha güzel kokmasını sağlayacaktır. Sarımsağın hazırlandığı bölge limon ve tuz ile ovulmalı güzel kokulu bir deterjanla silinmelidir. Tezgahı domates suyu veya çiğ patates ile ovalamak da yardımcı olacaktır. Aktardan kolayca satın alabileceğiniz tarçın çubuğu tütsü gibi yakılarak tütmeye bırakıldığında sarımsak kokusunun üstesinden gelmek için en etkili yöntemdir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı