Genel Sağlık

Sarılık Tedavisi Nasıl Olur? Belirtileri ve Nedenleri

Sarılık, özellikle yenidoğan bebeklerde görülen bir hastalık olarak bilinir. Bunun yanında yetişkinlerde sarılık önemli sorunlara neden olabilir. Ayrıca sarılık tedavisi konusunda bilmeniz gerekenler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Göz atabilirsiniz: Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sarılık Nedir? Sarılık Sebepleri Nelerdir?

Sarılık deri renginin, iç organları örten mukozanın ya da gözlerin sararması olarak tanımlanabilir. Bu sararmaya neden olan sarı pigment, bilirubin denilen bir maddeden kaynaklanmaktadır. Bu madde kırmızı kan hücreleri yenilenirken ortaya çıkar. Her gün üretilen bilirubin sırasında kırmızı kan hücreleri karaciğerden atılırken, eski bilirubin ise dışkıyla atılması beklenir. Karaciğerin atamayacağı kadar çok kan hücresi yıkımı olursa, vücutta bilirubin birikimi olur ve belli bir düzeyden sonra da sarılık meydana gelir. Bu durumlar sarılık tedavisi konusunda mutlaka tetkik yaptırmanızı gerektirir.

Yenidoğan ve prematüre bebeklerde yaygın olarak görülür ve bu fizyolojiktir. Bunun dışında çocuklarda ve yetişkinlerde görülen patolojik sarılık çeşitleri sebepleri aşağıda sıralanmıştır. 

  • Kan hastalıkları
  • Kan uyuşmazlığı
  • Genetik problemler
  • Hepatit
  • Siroz gibi bazı karaciğer hastalıkları
  • Safra kanalında tıkanıklık

gibi nedenlerin yanında, kullanılan bazı ilaçlar da sarılığa neden olabilir.

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

 En yaygın belirtisi göz beyazında ve ciltte sarı renk dönüşümüdür.

Ağız içinin sararması da sarılık belirtisidir.

İdrar rengi kahverengiye çalarak koyulaşır.

Dışkı rengi ise tersine açıktır.

Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sarılık hastalığının farklı nedenleri olabileceği için sarılık tedavisi de hastalığın nedenine göre değişiklik gösterecektir. Tedavi için öncelikle teşhis önemlidir. Sarılığın nedeni teşhis edildikten sonra, hastalığın aşamasına göre tedavi yöntemi önerilir.

Sarılığın ortaya çıkma nedeni ve tedavi yöntemleri aşağıda örneklendirilmiştir.

l Yenidoğan bebeklerde anne sütü sarılığı önleyici etkiye sahiptir. Başka bir engel yoksa, bebek mutlaka emzirilmelidir.

l Sarılık anemi nedeniyle ortaya çıkmış ise kandaki demir seviyesini yükseltmek gerekir. Yüksek demir oranına sahip gıdaların tüketilmesinin yanında gerektiği durumlarda ek demir takviyesi önerilebilir.

l Hastalık, safra kanalı gibi bazı bölgelerde tıkanıklıktan kaynaklanıyor ise bu tıkanıklığı açmak için ameliyat gerektirebilir.

l Hepatit ile ortaya çıkan hastalığın tedavisi için antivirüs ve steroid ilaçları kullanılır.

l Kullanılan başka ilaçlardan kaynaklı sarılık için de ilaç tedavisi önerilir.

Elbette sarılık tedavisi için en önemli şey erken teşhistir. Sarılık belirtilerinden şüphelendiğinizde hemen doktorunuza başvurmalısınız ve önerdiği tedavi yöntemini uygulamalısınız.

İlginizi çekebilir: Sarılık Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sarılık olduktan sonra kalıcı hasarlar bırakabilen gerçekten kötü bir hastalık. Çok yararlı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı