Anne & Bebek

Sarılık Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Halk arasında ”Sarılık” olarak adlandırılan hepatit tehlikeli bir hastalıktır. Çeşitli türleri olan hepatit hastalığı mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Hastalığın tamamen iyileşmesi için kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bunlar aksatılmadan alınmalı ve gerekiyorsa hasta, hastanede kontrol altında tutulmalıdır.Bu tedavilerin yanında hasta, beslenme düzenine dikkat etmelidir. Özellikle bazı sağlıklı yiyeceklerin yenilmesi hastalığın seyrini iyileştirmektedir. Dolayısıyla sarılık hastalığına ne iyi gelir sorusunun birçok cevabı mevcuttur.

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı yazımızıda okuyup Sarılık hastalığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Enginarı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sarılık hastalığı karaciğerde bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Bu hastalık en çok karaciğeri yıpratır. Tedavi sırasında karaciğeri yenileyen yiyecek ve içeceklerin kullanılması, daha hızlı iyileşme sağlar.

Enginar, karaciğer sağlığını olumlu etkileyen yiyeceklerin başında gelmektedir. Sarılık hastalarının haftada en az bir kez enginar yemesi tavsiye edilir. Enginarın saf zeytinyağıyla pişirilmesi önerilir. Enginarın haşlanması sağlıklı değildir. Çünkü bu şekilde enginardaki tüm yararlı besin maddelerinin haşlama suyuna karışmasına ve dökülmesine neden olacaktır. Bu nedenle sağlıklı pişirme usulleri tercih edilmelidir.

Enginarın yalnızca kendisi değil, yaprakları da hepatit hastalığında fayda sağlar. Kurutulmuş enginar yapraklarını çay olarak demlemek ve günde 2 bardak tüketmek yararlıdır.

Turp Sarılığın Hafiflemesine Yardımcıdır

İçeriğinde sağlığa yararlı birçok besin maddesi olan turp, sarılık hastalığında olumlu sonuçlar sunmaktadır. Karaciğer fonksiyonlarını destekleyen turp, aynı zamanda vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlar. Bu nedenle sarılık hastalarının düzenli olarak turp tüketmeleri önerilmektedir Fakat bilindiği üzere her şeyin fazlası zararlıdır. Bu nedenle sarılık hastalığında aşırı turp tüketmekten kaçınmak gerekmektedir.

Sarılık hastalarının gün aşırı olmak üzere turbu salatalarında,
– Bol limon,
– Elma sirkesi
– Organik zeytinyağı ile tüketmeleri hastalığın daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır.

Zencefil ve Zerdeçal Mucizesi

Faydalarıyla bilinen zencefil ve zerdeçal sarılık hastalığına ne iyi gelir sorusunun da cevabı durumunda. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu yararlı kökler, karaciğeri koruyan ve düzenleyen yapıdadır. Zencefil ve zerdeçal sarılık hastalığının ilerlemesini durdurarak, iyiye doğru seyretmesini sağlamaktadır.
Zencefil ve zerdeçal taze olarak tüketilebilir. Taze haliyle,
-Salatalara rendeleyerek
– Yemeklere katılarak kullanılabilir.

Fakat tazesini bulmak mümkün değilse, kurutulmuş halde de kullanılabiliyor. Kurutulmuş zencefil ve zerdeçalı genellikle çay olarak tüketebilirsiniz. İçerisine limon da ekleyerek yaklaşık bir 5 dakika kaynatılması yeterli olacaktır. Bu çaydan günde iki veya üç fincan içebilirsiniz.

Lahana Tüketimini Arttırın

Lahana vücuttaki toksinleri hızlıca atmasıyla bilinen bir yiyecektir. Bu açıdan bakıldığında vücutta sarılık hastalığına neden olan maddelerin de atılmasına yardım etmektedir. Lahana sarılık hastalığına ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından biridir.

Sarılık hastaları lahanayı birkaç farklı şekilde tüketebilir. Ancak en etkili yolu lahananın çiğ olarak tüketilmesidir. Çiğ lahana yapraklarıyla salata yapabilirsiniz. Veya yaprakları robottan geçirip, detoks içeceği halinde dönüştürebilirsiniz. Hatta bu içeceğe
– Maydanoz,
– Dereotu,
– Taze kekik de eklemek faydasını arttıracaktır.
Bahsedilen içeceği haftada iki veya üç kez içmek, sarılıktan daha hızlı kurtulmayı sağlar.

Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Yaprağı

Zeytin, mucizevi bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Bu bitkinin hem meyveleri hem yaprağı hem de zeytinlerden elde edilen zeytinyağı faydalıdır. Özellikle sarılık gibi hastalıklarda zeytinin faydaları hatırlanmalıdır. Yani zeytin de sarılık hastalığına ne iyi gelir sorusunun bir yanıtıdır.

Zeytini sabah kahvaltılarında mutlaka tüketmek önerilmektedir. Üzerine limon, kekik ve zeytinyağı eklenerek yenilebilir.  Zeytinyağını ise, yaptığınız her yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zeytin ağacının yaprakları da son derece büyük faydalara sahiptir. Karaciğeri düzenleyen zeytin yaprağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlar. Sarılık hastalığında bir tutam zeytin yaprağını kekikle birlikte demleyip, günde iki fincan tüketebilirsiniz.

Göz atmanızda fayda var: Sarılık Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şekerden ve Paketlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Sarılık hastalığını daha kolay atlatmak için alınması gereken bazı yiyecek ve içecekler var. Fakat bununla birlikte uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler de mevcut. Buna göre asitli, şekerli her türlü içecekten uzak kalmak hastaların lehine olacaktır. Çünkü şeker, insan metabolizmasını tahmin edildiğinden çok daha fazla sarsmaktadır. Sarılık gibi ciddi hastalıklarda ise, daha büyük tahribatlara neden olur.

Yalnızca asitli şekerli içecekler değil, şeker içeren her şeyden tedavi sürecinde uzak kalmak fayda sağlayacaktır. Bununla beraber paketlenmiş gıdaları kullanmamak önemlidir. Bunların yerine daha doğal ve organik bir beslenme tercih edilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı