Kürtaj

Sakın Kürtaj Hapı Kullanmayın! Kürtaj Hapı Nedir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için toplum içerisine farklı yöntemler olduğu düşünülmektedir. Ancak gebelik sonlandırılmasının en sağlıklı yolunun kürtaj olduğu tıbbi literatür tarafından kabul edilmiştir. Bu bağlamda gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınların düşük ilaçları talep etmekten vazgeçmeleri gerekmektedir. Düşük ilaçlarının belli dozlardaki kullanımları neticesine sorunsuz şekilde gebeliği sona erdireceği zannedilmektedir. Ancak bu ilaçların bileşenleri bir hayli tehlikelidir.

Hayati tehlikesinin kesinleşmesinden sonra kürtaj hapı satışı da tamamen durdurulmuştur. Sağlık Bakanlığı onayı ile Türkiye sınırları içinde bulunan eczanelerin tümündeki düşük ilaçları toplanmıştır. Günümüzde eczanelerden bu tip ilaçları temin etmek olanaklar kapsamında bulunmamaktadır. Fakat bazı gebeliklerde düşük ilacı kullanılması gerekli görülebilmektedir. Gerekliliğin uzmanlar tarafından onaylanması halinde ilaç uzman temini ve kontrolü dâhilinde kullanılmalıdır. Genel kapsamda cerrahi müdahale yapılmaya uygun olmayan hastalarda uzmanlar düşük ilaçlarını kullanmaktadır. Fakat bu durumla karşılaşılma oranı oldukça düşüktür.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Hapı Kullanmak Tehlikelidir

Gebelik, korunmasız bir şekilde girilen ilişkilerden sonra gerçekleşmektedir. Bazen korunma yöntemlerine rağmen gebelik oluşabilmektedir. İki türlü de istenmeyen gebelikler için düşük ilaçlarının kullanımı sakıncalıdır. Kürtaj hapı olarak da bilinen bu haplar yakın geçmişe kadar kadınların ciddi sağlık sorunları yaşamalarına yol açmıştır. Hapların en büyük tehlikelerinin başında kanama bulunmaktadır. Bilindiği üzere gelişmiş teknolojiler ve tıbbi aletler ile yapılan kürtajda rahim içerisine girilmektedir. Böylelikle rahim, içeriden temizlenmektedir. Ancak kürtaj hapı rahim içinde parça kalmasına yol açabilmektedir. Kadınlar düşük yapmalarına karşın rahimlerine kalan parçalar yüzünden ciddi ağrılar çekmektedir. Sonrasında ise kanama başlamaktadır. Şiddetli kanamalar ise zamanında müdahale edilebildiği takdirde, kürtaj yapılıp medikal destek alınması ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kürtaj Hapı Kullanmak Ölüm Getirir

Ülkemizde kürtaj hapının kontrolsüz kullanımı ölümü de beraberinde getirmiştir. Ölümlerin ve ilaç kullanımı sonrasında yaşanan kanamaların ciddi boyutlara ulaşması Sağlık Bakanlığını harekete geçirmiştir. Bundan ötürü eczanelerde kürtaj hapının satışı yapılmamaktadır. Lakin ne yazık ki bir takım internet sitelerinde kürtaj hapı ismi verilen ilaçlar yasadışı şekilde satılmaktadır. Bu tip ilaçlar sağlığı tamamen olumsuz şekilde etkileyerek hayati tehlike ortaya çıkarmaktadır. Kadınların gebelik sonlandırma istekleri ancak kürtajla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kürtaj, eski zamanlarda olduğu gibi acılı ve ağrılı bir süreçten oluşmamaktadır. On ila on beş dakika içerisinde sona eren kürtajdan sonra aynı gün taburcu olunması da mümkündür.

Göz atmanızda fayda var: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Kürtaj hapı ilaçlarının günümüzdeki kullanım alanları oldukça farklıdır. Bazı gebelikler ilerleyen zamanlarda sona erebilmektedir. Bebeklerin anne karnında ölmeleri, kürtajı zorunlu hale getirmektedir. Fakat ilerleyen zamanlarda yapılan kürtaj da tehlikelidir. Bundan ötürü uzmanlar, kürtaj haplarını kürtajı kolaylaştırmak için hastalarına vermektedir. Sadece uzmanlar tarafından temin edilebilen bu ilaçlar, bünyesi cerrahi operasyonlara müsait olmayan hastalarda da tercih edilebilmektedir. İki şekilde de hapların kullanımının her döneminde doktorların kontrolü olmak zorundadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı