Diyet

Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yaz ayların gelmesi ile beraber kilo vermek isteyen kadın ve erkeklerin sayısı arttı. Özellikle de hem sağlıklı hem de kalıcı kilo vermek isteyen kişiler, spor salonlarına gitmek ve yüksek miktarlarda paralar ödemek istemiyor. Böyle durumlarda kişilerin yardımına Teknolojinin nimetlerinden olan Sağlıklı Diyet Uygulamaları geliyor. Gelişen teknoloji, gün geçtikçe insanlar için daha yararlı ve daha pratik uygulamalar sunmaya devam ediyor. Bu uygulamalar sadece akıllı telefonlara satın alma mağazaları tarafından indiriliyor. Bu uygulamaların ücretli olanları olduğu gibi, eş değer ücretsizleri de tasarlanmıştır.  Eğer akıllı bir telefona sahipseniz, kişiselleşmiş diyet listeleri, kalori takibi ve besinlerin değerlerini size gösteren birçok uygulama edinebilirsiniz. Üstelik akıllı saat gibi telefona bağlantı aksesuarlarda da takip edilebiliyor.

Göz atabilirsiniz: Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

My Fitness Pal

Eğer kilo vermek için hem akıllı hem de kişiselleştirebileceğiniz bir uygulama arıyorsanız, My Fitness Pal tam size göre bir uygulama. Anlaşılır dili, Türkçe desteği kullanıcıyı daha fazla kendine çekiyor. Uygulamayı incelediğiniz zaman, size 5,000 adet yiyeceğin kalorisini ve içeriğinde besin değerlerini size sergiler. Uygulama için Android, iOS, Windows Phone gibi işlem sistemli telefonlarındaki store uygulamalarından sahip olabilirsiniz.  Sağlıklı Diyet uygulamaları kategorisinde tercih edilen uygulamalardan biri olan My Fitness Pal ücretsiz ve telefonunuzda da çok yer kaplamayan bir uygulamadır.

Diet Point – Weight Loss

Eğer sadece yiyecek içecek takibi yapmak istemiyor ve size uygun bir diyet programı ile kilo vermeye başlamak istiyorsanız, bu uygulama tam size göre. Sizin boy ve kilonuza göre 130 a yakın diyet programı sunmaktadır. Üstelik diyette olduğunuzu size unutturmamak için size sık sık diyet uygulaması ve yiyecek öğünleri için bildirim göndererek size motive vermeye çalışıyor. Uygulama Android, iOS işletim sistemi tabanlı akıllı telefonlarda kullanılabilmekte olup tamamen ücretsiz indirebilirsiniz. Türkçe dil desteği olmasıyla beraber, diyet listelerindeki zenginlikten dolayı sık sık tercih edilen kişisel Sağlıklı Diyet Uygulamaları arasında yerini almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Weight Watchers

Eski Sağlıklı Diyet Uygulamaları arasında olan Weight Watchers, diğer diyet uygulamalarından biraz daha kapsamlıdır. Programın içinde kalori takibi olduğu için yiyeceklerin besin değerlerini incelemek mümkün. Üstelik kişiselleştirilmiş diyet programı tavsiyesi ve ürünlerin barkotlarını okuyarak yiyeceğin besin değerlerini size sunması da bu programı tercih etmeniz için muhtemel sebepler arasında yer alıyor. Premium belirli ücret karşılığında geçerseniz, size 24 saat boyunca ulaşıp soru sorabileceğiniz kişisel bir antrenöre sahip oluyorsunuz. Android, iOS işletim sistemi ile sahip olabilirsiniz. Fakat Türkçe dil desteği olmadığı için,  bu uygulamayı kullanmak diğerlerine nazaran biraz daha zor.

My Diet Coach – Weight Loss

Bu diyet uygulamasının içeriği diğerlerine nazaran, biraz daha motivasyon üzerine tasarlanmış. Erkek kullanıcıları olsa da daha çok kadın kitlesine sahiptir. Uygulama hareketlerinizi takip ederek size hareketleriniz için kendi puanlama sistemi üzerinden puan veriyor.  Bu puanlama sisteminin yanı sıra; Size hedef kilonuza yaklaştıkça bildirim gönderiyor. Hatta ve hatta sanal elbiselerin üzerinde size nasıl yakışacağını gösteren görseller gösteriyor. Ürün ücretsiz olarak Android, iOS bazlı sitelerden indirilebiliyor. Fakat her uygulamada olduğu gibi, bazı özellikleri Premium üyelikle açılıyor. Uygulama Büyük çoğunlukla da motivasyon eksikliği çeken bayanların Sağlıklı Diyet Uygulamaları kategorisinde ilk sırada yerini alıyor. Fakat bu uygulamanın da maalesef ki Türkçe dil desteği bulunmamakta.

İlginizi Çekebilir: Göbek Eritme Egzersizleri | Göbek Eritmek İçin Diyet

Endomondo

Sağlıklı kilo vermek sadece diyet yaparak maalesef mümkün değil. Diyeti destekleyen bir sporun olması ve uygun program ile yapılması maalesef verilen kiloları geri almaya sebep olabilir. Bu uygulamanın içeriği de tam olarak bu durumla ilgili. Uygulama size özel çalışma programı belirliyor ve size anlık bildirimler göndererek sizi motive ediyor. Uygulama da adım sayma yakılan kaloriyi takip gibi birçok özelliği bir arada barındırıyor. Bu özellikleri sayesinde alanındaki en iyi uygulama olmayı başarmış durumda. Uygulamanın Türkçe dil desteği mevcut. Ayrıca ücretsiz bir uygulama fakat uygulamada ara ara reklamlar görmeniz mevcut. Sağlıklı Diyet Uygulamaları arasında daha çok antrenman amaçlı olan bu uygulama gayet başarılı tasarlanmış.

İlginizi Çekebilir:  Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Lose It!

Diğer uygulamalardan çok farklı olan bu uygulama, sizi sosyal medya aracılığı ile motive etmeye yönelik tasarlanmış. Siz yemeğinizi çekip atıyorsunuz ve Lose uygulaması size kaç kalori olduğunu ve diyet programınıza uygun olup olmadığını söylüyor. Üstelik uygulamayı kullanan başka kullanıcılar tarafından sizi yarıştırıyor. Hedef kilosuna ulaşan kullanıcı sosyal medyadaki diğer kullanıcılara görsel olarak paylaşılıyor. Türkçe dil desteği bulunmuyor.   Android, iOS olan akıllı telefonlarda kullanılabilen uygulama ücretsiz olmakla beraber, bazı özellikler ücretlidir.

Fooducate

Bu diyet programı genel olarak ürünlerin besin değerlerini tanıtmaktadır. Yediğiniz besinlerin değerlerinizin diyet listenize uygun olup olmadığını ve size ne kadar kalori alacağınızı bildiriyor. Uygulamanın en güzel tarafı da yiyeceklerin arkasındaki barkotları okutarak, ürünlerin besin değerlerini inceleyebilirsiniz. Uygulamanın giriş kısmında boy kilo hedef kilo gibi sorulara beden ölçülerinizi girdiğinizde size uygun besinleri ve öğünlerde yiyebileceğiniz atıştırmalıkları size sunmaktadır.  Uygulama içinde 4 milyondan fazla yiyeceklerin besin değerlerini barındırıyor.  Uygulama akıllı telefonlara ücretsiz indirilmekte. Fakat bazı özellikleri için Premium üyelik istemekte. Uygulama da Türkçe dil desteği bulunmuyor. Fakat kullanım dili kolay olduğu için, orta seviye İngilizce bilmeniz durumunda, uygulamanın içeriğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Diyetkolik

Eğer Türk mutfağı yemeklerinden diyette olsanız dahi vazgeçemeyenlerdenseniz, bu uygulama tam size göre. Uygulama tamamen Türk yapımı ve Genellikle Türk mutfağına yönelik. Bu Yüzden de Türkiye de indirilme oranı oldukça fazla. Üstelik uygulama içerisinde kişiselleştirilmiş ilgi alanlarınıza göre makaleler ve tarifler de mevcut. Fakat uygulamayı sadece telefona indirmekle bitmiyor. Aynı isimli internet sitesi üzerinden de üye olmanız gerekiyor.  Uygulamanın tabii ki Türkçe dil desteği mevcut. Android, iOS tabanlı olan akıllı telefonlarda ücretsiz olarak indirilebiliyor. Fakat antrenör ve size özel listeler için aylık ya da yıllık ücretler karşılığında sahip olabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Sağlıklı Uygulamalar

Rise – Nutrition & Weight Loss Coach

Bu uygulama diğer uygulamalar kategorilerinden çok farkı. Tamamen size özel bir diyet koçu ile size gün boyu yardımcı oluyor. Öğün listelerinizi size gönderiyor ve sorularınıza cevap veriyor.  Bu uygulamanın ücretsiz bir sürümü bulunmuyor. Aylık 60 dolar olan bu uygulama kilo vermek için spor salonuna ya da diyetisyene gidemeyenler için özel koç görevi görüyor.  Eğer bu uygulamayı indirmek istiyorsanız yıllık olarak satın alırsanız size 120 dolara kadar indirim sağlanıyor. Uygulama sadece iOS temelli telefonlarda kullanılabiliyor. Diğer uygulamalara nazaran daha fazla kilo vermenize yardımcı olan bu uygulama için ödeyeceğiniz tutar emin olun ki sağlıklı ve kalıcı kilo vermeniz yardımcı olacaktır.

Mutlaka göz atın: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Tüm bu Sağlıklı Diyet Uygulamaları içinden size en uygun olanını seçmek için bir diyetisyenden ya da daha önce zayıflama sürecini geçirmiş kişilerden bilgi alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii yukarıdaki uygulamalardan önce bir doktora danışarak sağlık durumunuzu kontrol ettirebilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı kilo vermek için hem diyet hem de sporu bir arada yürütmeniz gerekiyor.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı