Gebelik

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?

Eğer sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek istiyorsanız şunu unutmayın bu durum en başta sizin elinizdedir. Gebelik planlayan çiftler bir uzmana başvurarak olası durumlar ve rahatsızlıklar açısından değerlendirilmelidirler. Şayet gebe kalmadan evvel doktora gidilmemiş ise gebelikten şüphelenildiği vakit doktora başvurmak önemli rol oynar. Tamamen doktor kontrolü altında geçirilen bir gebelikte anne adayında veya bebekte olası bir olumsuz durum olma ihtimalleri önceden belirlenir ve önlemler alınır. Bu nedenle hem anne adayı sağlığı hem de bebek sağlığı açısından doktor kontrolleri ve gebelik döneminde yapılan testlerin önemi büyüktür. Ayrıca sağdan, soldan duyduğunuz bilgiler ile hareket etmeyiniz doktorunuzun size verdiği önerilere kulak veriniz.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik süreci gebe kalınmadan önceki hayatınızı büyük oranda değiştirmenizi gerektirmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmek zorundasınız, doktorunuzun uygun gördüğü egzersizleri yapmalısınız yani kendinize her zamankinden daha fazla dikkat etmek durumundasınız.

Gebelik sürecinde folik asit alınması son derece önemlidir. Gebelik planlayan kadınlar gebe kalmadan 3 ay önce folik asit alımına başlamaları son derece faydalı olacaktır.  Gebe kalınmadan önce yapılan muayenede yada gebe kalındığını öğrenildiği zaman yapılan muayenede mutlaka hepatiti toksoplazma, rubella antikorları ayrıca tiroid işlevlerini değerlendiren testler yapılmalıdır.

Sigara içiliyorsa uzaklaşılarak bırakılmalı, alkol kullanılmamalı ayrıca sigara içilen yerlerden uzak durulmalıdır. Çok miktarda çay ve kahve tüketilmemeli. Gebelik döneminde sağlıklı ve düzenli beslenme çok önemlidir bunun yanında stres ve kaygıdan uzak durulmalı, düzenli uyku olmalı ve anne adayının kendisini zorlayan işlerden kaçınması gerekmektedir.

Sağlıklı Gebelik İçin Düzenli Beslenme

Sağlıklı beslenmek için taze sebze ve meyve tüketmek, protein yönünden zengin et, süt,tavuk,balık gibi gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Önceden pişirilmiş dondurulmuş gıdalardan uzak durun. Et ve et ürünlerini pişirirken tam piştiğinden emin olun, sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkandığından emin olun, süt ve süt ürünlerini pastörize edilmiş şekilde olanlarını tüketin. Çok miktarda cıva almanın önüne geçmek için balık tüketimini haftada 2 veya 3 kez tüketin daha fazlasını tüketmeyin, aç kalmaktan uzak durun az ama sık yeme alışkanlığı edinin.

Sağlıklı Gebelik İçin Dikkat Edilecekler

Gebe kalınmadan önce herhangi bir rahatsızlığından dolayı ilaç kullanan kadınlar gebe kalmayı planladıklarında doktora başvurduklarında yada gebeliğin ilk muayenesinde rahatsızlıklarını ve kullandıkları ilaçları doktoru ile paylaşmalıdırlar. Aşırı sıcak banyo yapmaktan, hamam, sauna gibi yerlerden uzak durulmalı. Radyasyon alanlarından kaçınılmalıdır.

Gebelik sürecinde anne adayının ve bebeğin düzenli olarak doktor tarafından takip edilmesi oluşabilecek sorunların önceden bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması konusunda önemlidir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi kesinlikle aksatmayınız. Doktorunuz verdiği önerileri dikkate alınız ve doktorunuzun bilgisi dışında bir ilaç kullanımı, egzersiz veya herhangi bir şey yapmaktan kaçınınız. Doktorunuzun telefon numarası her zaman yanınızda olsun aklınıza takılan soruları utanmadan, sıkılmadan arayıp sorun. Bu şekilde kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Bir önceki yazımız Riskli Gebelik Takibi

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı