Genel Sağlık

Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir?

Safra kesesi; herkeste bulunan ve hemen karaciğer altında yer alan bir kesedir. Armut şekline benzeyen safra kesesi; safra kesesi hastalıkları dışında kendini hissettiren bir yapıda değildir. Safra kesesinin şu ana kadar keşfedilmiş olan en önemli görevinin; karaciğerde üretilmekte olan safranın toplanmasına yardımcı olması olduğu bilinmektedir. Safra; safra kesesi içerisinde yoğunlaştırılır ve ardından yemek yeme işleminin hemen ardından ince bağırsağa gönderilir. İnce bağırsakta kullanılan safra bu bölgede yağların sindirilmesi için kullanılmaktadır.

Vücut zaman zaman safra kesesi hastalıkları ile sarsılır ve bu hastalıkların oluşmasına neden olan bir takım enflamasyonlar vardır. Safra kesesi sorunları genel olarak safra kesesinin duvarında oluşan sonuçlar ile birlikte kendini gösterir. Bu bölgede enfeksiyon oluşumu sonucunda safra kesesi hastalıkları tetiklenebilir.

Sık Görülen Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi birçok nedenden etkilenerek; safra kesesi hastalıkları oluşmasına neden olabilir. Kişilerde en sık görülen safra kesesi hatalıkları ile ilgili bilgileri topladık ve bir araya getirdik. Kişilerin yaşadığı safra kesesi hastalıkları genel olarak tehlikelidir çünkü safra kesesinin patlaması durumunda iç organlar ciddi anlamda tehlikeye girer. Özellikle zamanında fark edilmeyen bir safra kesesi enfeksiyonunun iç organlara yayılmaması adına hastalıkların doğru zamanda teşhis edilmesi gereklidir. Safra kesesi sorunları birçok kişide gözlemlenir ve oldukça sık yaşanan sorunlardır.

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı; safra içinde ya da kan içerisinde yer alan maddelerin sertleşmesi sonucunda oluşur. Bu duruma; kolesterol, sofra tuzu, bilirubin, kalsiyum neden olabilmektedir. Safra kesesinde bulunan safra; ince bağırsağa tamamen boşaltılamazsa bu durumda safra kesesi hastalıkları içerisinde risk barındıran safra kesesi taşı sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Safra kesesi kanalları; kesede oluşan taşlar ile kapanabilir. Bağırsaklara açılan safra yolları da bu aşamada safra kesesi taşı nedeniyle tıkanabilir. Safra kesesi taşları küçük bir erik büyüklüğünde dahi olabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Safra taşı görülme olasılığı yüksek kişiler;

 • Kilolu bireyler,
 • Obez bireyler,
 • 60 yaş üstü bireyler,
 • Östrojen ilacı kullanan bireyler,
 • Genetik olarak bu hastalığı taşıyan kişiler,
 • Kadınlar,
 • Siroz hastaları olarak sıralanabilir.

Safra Kesesi Kanseri

Kişilerde görülen safra kesesi hastalıkları arasında en az gözlemleneni; safra kesesi kanseridir. Kişiler birkaç farklı türde safra kesesi sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Safra kesesi kanserinin hangi türünü yaşarsanız yaşayın tedavisi oldukça zordur. Safra kesesi kanseri olan kişilerde genelde hiçbir belirti gözlemlenmez ve bu nedenle oldukça sinsi bir ilerleyiş söz konusudur. Kişilerin erken bir dönemde bu hastalığı anlaması ve teşhis ettirmesi mümkün değildir. Yapılan incelemeler; safra kesesi taşı olan kişilerde safra kesesi kanseri görülme olasılığının fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Safra kesesi kanseri en fazla yayılma riski olan kanserlerden birisidir. Kanser ilk olarak safra kesesinin iç kısmında kendini gösterir. Zaman içerisinde safra kesesinin iç duvarlarını aşarak yayılmaya başlayan kanser kesenin dışında oluşmaya devam eder. Safra kesesi karaciğerin hemen alt kısmında yer aldığı için ilk olarak karaciğer üzerine yayılır. Karaciğer bölgesinden de lenf düğümleri üzerine ve ardından bütün organlara yayılabilir. İç organlara yayılması ile birlikte anlaşılan safra kesesi kanseri ilk aşamada yakalanabilen bir kanser değildir.

Kişi şanslıysa; karaciğere yayılmaya başladığı zaman durum anlaşılır. Safra kesesinin alınması ve karaciğerde yayılım gösteren hücrelerin temizlenmesi ile birlikte kanser oluşumunun devam etmesi engellenebilir. Bazı durumlarda kanser bütün iç organlara yayılım göstermiş hatta kemikte dahi kendini göstermiş olabilir. Bu durumda fark edilen bir hastanın kanserden kurtulma riski son derece düşüktür. Bu nedenle düzenli aralıklarla yapılan kontroller son derece önemlidir. Senede bir kişinin tüm vücut olarak kontroller gerçekleştirmesi bu tarz sinsi hastalıkların yakalanmasında önem taşır.

Safra Kesesi Kangreni

En sık gözlemlenen safra kesesi hastalıkları içerisinde safra kesesi kangreni vardır. Safra kesesine giden damarlar, safra kesesini besler. Bu damarlardan birinin tıkanması durumunda safra kesesini oluşturan dokular zaman içerisinde ölür ve bu durum kangren oluşumuna neden olur. Bir kişinin safra kesesi kangreni olmasına neden olabilecek temel nedenler;

 • Kişinin 45 yaşını geçmiş olması,
 • Şeker hastası olması,
 • Erkek olması olarak ele alınmıştır.

Safra kesesi kangreni sorunu en fazla erkeklerde gözlemlenmektedir.

Safra kesesi kangreni olan kişi;

 • Safra kesesinin yer aldığı kara ciğer altında ve bölgesinde ciddi anlamda bir acı hisseder,
 • Kişi ateşlenir,
 • Mide bulantısı yaşar,
 • Kişinin kusma gibi reaksiyonlar göstermesi mümkündür,
 • Kişi bilinç kaybı yaşayabilir,
 • Kişinin kan basıncında düşme gözlemlenebilir.

Safra kesesi hastalıkları genel olarak kendini bulunduğu bölgede acı yayarak hissettirir. Bölgedeki acı şiddetlendikçe sorunun ciddi bir boyutta olduğu anlaşılmalıdır. Ateş ve mide bulantısının acıya eklenmesi durumunda kişinin hızlı bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir.

Göz atmanızda fayda var: Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı

Safra kesesinde oluşan iltihaplanma; içerisinde ölü dokular barındırır ve sıvıya yakındır. Sıvı içerisinde dokular ile birlikte aynı zamanda bakteriler de yer alır ve beyaz ya da sarı, yeşilimsi bir renkte olabilir. Kişilerin safra kesesi iltihabı olması durumunda; karın ağrıları yaşaması ve buna ek olarak ateş sorunu ile karşılaşması, üşüme yaşaması son derece doğaldır. Bu üç belirtiyi bir arada yaşayan kişilerin hızlı bir şekilde doktordan yardım istemesi gereklidir. Bu sayede sorun büyümeden müdahale etme imkanı oluşur. Safra kesesi hemen karaciğer altında yer aldığı için burada hissedilen ağrılar ciddiye alınmalı ve hızlıca bir doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Genel olarak safra kesesi iltihabı yine safra kesesinde oluşan bir hastalık olan safra kesesi taşı ile birlikte kendini hissettirebilir. Bu durum safra kesesinde iltihap oluşmasına neden olur ve en sık kalp hastaları ile diyabet sorunu yaşayan hastalarda kendini gösterir.

Safra kesesi iltihabının teşhis edilmesi için doktor tarafından fiziksel bir muayene gerçekleştirilmesi gereklidir. Kişinin şikayetleri doktor tarafından dinlenir ve ardından doktor şikayetlere göre bir fiziksel muayene yapar. Kişilerin karın ağrıları bu süreç içerisinde doktorun en fazla dikkat ettiği unsurlardan birisidir. Karın ağrısının ne nitelikte olduğu da doktoru yönlendiren donelerden birisi olduğu için hastaların oldukça dikkatli olması ve kendilerini doğru bir şekilde anlatabilmesi gereklidir.

Safra kesesi iltihabı tanısı konulmadan önce;

 • Doktor ailede herhangi birinde bu sorunun olup olmadığını sorar; ailenizden birinde safra kesesi sorunu varsa sizde olma olasılığı da son derece yüksektir. Kronik bir sorun olabilir.
 • Fiziksel muayene sırasında kişinin nefes vermesi istenir bu aşamada Murphy adı verilen noktaya baskı uygulanır ve baskı esnasında hastanın tekrardan nefes alması talep edilir. Kişi safra kesesi iltihabına sahipse bu durumda ağrı artar ve doktor iltihaplanma olduğuna dair pozitif bir kanı kullanır.
 • Kişilerin safra kesesi iltihabı yaşadığı düşünülüyorsa; batın röntgeni ve göğüs röntgeni istenir. Bu röntgenler sonucunda iltihap gözlemlemek mümkündür. Röntgen çok verimli bir teşhis yöntemi olmadığı için doktorlar direkt olarak bu yönteme başvurmaz, bu yöntem daha çok hastanın durumundan emin olmak adına yapılır.
 • Hastanın ultrason ile kontrol edilmesi safra kesesi iltihabı için en net sonucu ortaya koyar.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı