Genel Sağlık

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Hastalıkları ile ilgili sizlere detaylı bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Karaciğerin alt kısmında yer alan ve torba şeklinde olan safra kesesinde kendini gösteren ağrılar genelde çok fazla üzerine düşülmeyen ağrılar olsa da beraberinde oldukça ciddi hastalıkları getirebilmektedir. Birçok kişi safra kesesini yalnızca safra salgısının depolandığı bir organ olarak düşünüyor fakat anatomik olarak karaciğerin bir parçası olarak da düşünülmesi gerekmektedir. Bir gün içinde yaklaşık olarak 700 ml safra salgısı karaciğer tarafından üretilmekte ve karaciğer kanalına boşaltılmaktadır.

Safra kanalı ile on iki parmak bağırsağının birleştiği yerde etrafında büzme kası bulunan bir meme bulunur. Sindirimin yapılmadığı durumlarda yani açken büzme kası kapalıdır. Bu aşamada karaciğerden gelecek olan safra on iki parmak bağırsağına akmayacak ve safra kesesinde depolanacaktır. Kişi beslenmeye başladığında, özellikle de yağlı besinleri tükettiğinde meme açılacak, safra kesesi ise büzülecektir. Böylece safra salgısı on iki parmak bağırsağına akmaya başlayacaktır. Yapılacak olan bu işlem sonrasında ise safra besinler ile karışacak ve sindirimde kullanılacak olan enzimleri de açığa çıkartacaktır. Özellikle de safra yollarında ortaya çıkacak olan tıkanmalar başta olmak üzere safra taşları, safra kesesindeki iltihaplanmalar genel olarak insanların bu bölgede en fazla karşılaştıkları sorunlardır.

Göz atabilirsiniz: Bağırsak Daralması Nedir? Nedenleri-Tedavisi?

Safra Kesesi Hastalıklarının Belirtileri

 Yaşın ilerlemeye başlaması ile birlikte kilo alımının kendini göstermesi sonrasında özellikle de kadınlarda safra kesesi taşları görülmeye başlayacaktır. Yemek sonrasında hazımsızlıklar ve gaz şikayetinin başlaması ile birlikte safra kesesinde oluşan taşlardan ötürü kendini gösterecek olan iltihaplanmaların neticesinde karın bölgesinde oldukça şiddetli ağrılar görülmeye başlanacaktır. Karnın üst kısmında oluşacak olan ağrıların yanı sıra şiddetli sancılar, bulantı, iştahsızlık ve ateş de yine safra kesesinde oluşan hastalıkların belirtileri arasında kendine yer bulacaktır.

Safra kesesinde bulunan eğer ki keseden ana safra yollarına düşerse bu yolları tıkayacaktır. Safra yollarının tıkanması sonrasında ise başta sırt ağrıları olmak üzere pankreas iltihaplanması gibi hayati tehlike taşıyan rahatsızlıkların oluşmasına sebebi olabilecektir. Safra kesesinde taşların oluşmasından sonra kolik ağrılar yani ilk önce şiddetli sonrasında ise yavaşlayan ağrılar kendini gösterdiği için pek çok kişi bu ağrıların yalnızca hazımsızlık sorunundan ötürü ortaya çıktığını düşünüyor. Fakat ilerleyen dönemlerde sırt, omuz ve kürek kemiklerinin arasına hatta kalbe vurmasından ötürü kalp krizi olarak da algılandığı durumlar bulunmaktadır.

Kişilerin safra kesesi hastalıkları belirtileri ile karşılaşmaları durumunda yapmaları gereken en önemli şey ise hiç şüphesiz ki doktora gitmek olmalı. Çünkü ilk zamanlarda ağrı hissi insanları yalnızca belirli dönemlerde etkilese de beraberinde oldukça ciddi sağlık sorunlarını getirecektir. Bu tarz sorunların oluşmasını engellemek adına ise yapılabilecek birkaç şey bulunmakta. Bunların başında ise beslenmeye dikkat etmek geliyor. Özellikle de kilo kontrolü safra kesesi hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyecektir. Az ve sık olarak tüketilecek olan yiyeceklerin az yağlı olması önemlidir. Hardal, acı, bol baharat ve turşu gibi besinler de yine çok dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Kek, pasta, çikolata, krema ve yumurta da yine safra kesesinde sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilecektir. Ağırlıklı olarak kadınlarda görülen safta taşı aynı zamanda ileri yaşlarda, östrojen kullanımında, gebelik döneminde, genetik yatkınlıktan ötürü, siroz kaynaklı, obezite ve kimi hematolojik rahatsızlıklardan ötürü de ortaya çıkmaktadır.

Safra Kesesi Hastalıkları Tedavisi

 Belirtilen kendini göstermesinden sonra safra kesesi hastalıkları teşhisi için öncelikli olarak tanının doğru konulması gerekmektedir. Yapılacak olan abdominal radyografi, bu durumdan muzdarip olan kişilerin yaklaşık olarak %20’sinde safra kesesi taşı olup olmadığını belirtmektedir. Ancak pek çok doktor bunun için ultrasonogrifiyi tercih etmekte. Çünkü ultrasonografi genel olarak safra taşlarının teşhis edilmesi adına en doğru sonuçları verecek olan yöntemdir.Oral kolesistografi, safra kesesinin fonksiyonel olup olmadığını gösterecektir. Kimi durumlarda ise BT ve MRI da tanı koyulması adına kullanılabilmektedir. Tanının koyulmasından sonra ise artık sıra tedaviye gelecektir. Semptomatik hale geldiği tespit edilen safra taşı için ameliyat en uygun çözümdür. Operasyon genellikle laparoskopi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak kimi durumlarda farklı operasyonlar da yine safra kesesi taşlarının alınması adına kullanılabilir.

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi için genel anestezi kullanılmaktadır. Karın bölgesine açılacak olan 4 adet minik delik üzerinden gerçekleştirilecek olan bu operasyonda kesilerin küçük olmasının en büyük sebebi ise daha sonrasında hastanın çok fazla acı duymasının önüne geçilmek istenmesidir. Operasyon sonrasında hasta bir gece hastanede kalacaktır ve bir hafta geçtikten sonra ise günlük işlerini sorunsuz olarak yapmaya başlayabilecektir. Operasyon esnasında eğer ki taşlar safra kanalına düşmüşse, yalnızca safra kesesi çıkartılmayacak aynı zamanda safra yolunun da bu taşlardan dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Pek çok kişi safra kesesinin çıkartılmasından sonra hayatlarının nasıl bir düzene gireceği ve dikkat etmeleri gereken pek çok şey olacaklarını düşünüyorlar. Ancak vücut meydana gelecek olan yeni duruma karşı kısa bir süre içerisinde gerekli olan uyumu gösterecektir. Kişilerin bu aşamada yapacakları şey ise doktorları tarafından onlara söylenecek olan detaylara dikkat etmek olacaktır.

İlgili konumuz: Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diğer Operasyonlar

Diğer bir operasyon türü ise göbek deliği bölgesinden yapılmaktadır. Göbek deliğinin içerisinden iki cm uzunluğunda bir kesi yapıldıktan sonra bu kesi içerisinden karna girilerek işlemler gerçekleştirilmektedir. Lakin bu operasyon teknik bakımdan zor ve ciddi deneyim isteyen bir operasyondur. Operasyonun standart olan operasyondan tek farkı ise karın bölgesinde diğerinde olduğu gibi 4 tane izin bırakılmamasıdır.

Kimi zaman ise operasyon safra kesesi taşları için yapılmaz. Bu bölgede oluşmaya başlayacak olan poliplerin çapları büyümeye başlarsa kanserleşme olasılığı da artacaktır. Ancak kanser oluşumuna sebebiyet veren adenomatöz poliplerin görülme olasılığı çok nadirdir. Diğer bir tür olan kolesterol polipleri ise yağ topakları şeklinde kendini göstermektedir. Kimi zaman karında ağrıya sebep olan bu polipler eğer ki ciddi anlamda şikayetlere sebep oluyorsa, diğer polip türü pankreatit durumlara sebebiyet veriyorsa ya da 10 mm’den büyük olup kanserleşme konusunda risk teşkil ediyorsa laporoskopik cerrahi kullanılarak alınacaktır. Ancak polipler 5 mm ve daha küçük boyutlardaysa operasyon yerine yıllık ultrasonografi takibine alınacaktır. Bu aşamada önemli olan şey düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesidir. Çünkü ilk başlarda çok küçük olduğu için önemsenmeyen polipler, daha sonrasında büyümeye başlayacak ve bunun sonucunda da kanser oluşumu riski kendini gösterecektir.

Safra Kesesi Ameliyatı Komplikasyonları

Safra kesesinden operasyon geçirmek isteyen pek çok kişinin aklında en fazla yer eden soruların başında ise nasıl komplikasyonların gelişebileceğinin bilinmemesi gelmekte. Diğer operasyonlarda olduğu gibi safra kesesi operasyonlarında da çevre organ ve dokularda yaralanmalar kendini gösterebilecektir. Lakin böylesi bir ihtimal %1’den bile azdır. Dolayısıyla kişiler herhangi bir sorun yaşamadan safra kesesinde onun günlük yaşamını etkileyen sorunları gidermek adına operasyon geçirebilir. Üstelik safra kesesinin alınması herhangi bir ekstra sorunun kendini göstermesine de sebep olmayacaktır. Operasyonun sona ermesinin ardından ise herhangi bir özel perhiz yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bu aşamada önemli olan şey ise doktorun operasyon sonrası iyileşme dönemi ile alakalı söylemiş olduğu şeylere dikkat etmek olacaktır. Eğer ki gerekli detaylara dikkat edilirse herhangi bir sorun yaşanmadan bu sorun ortadan kaldırılmış olacaktır.

İlginizi çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı