Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın her yaş grubunun yaşadığı en büyük sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Son yıllarda ergenlik çağında dahi görülmeye başlanan bu durum, gençlerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine neden olmakta. Saç dökülmelerine profesyonel yöntemler deneyen birçok kişi istediği sonucu genel olarak alamıyor. Bizler, bu yazımız içerisinde saç dökülmesini önleyen yağlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saç bakımı listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İçeriğinde bulunan faydalı asitlerin saç uzama hızına büyük faydalar getirdiğini belirten uzmanlar, doğru kullanıldığında saç dökülmesinin de önüne geçtiğini savunuyor. Saç köklerinin daralmasına neden olan zeytinyağı, saç dökülmesine neden olan DTH hormonunun üremesine engel oluyor. Saç derisine doğru bir şekilde zeytinyağı uygulandığında mantar ve bakteriler yok olduğu gibi saç uzama hızında da artışlar meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar
Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Zeytinyağı, saçları bütünü ile besleyerek oldukça uzun bir süre hasar görmelerini engeller. Hasarlı saçlar tüm saç yapısının nem dengesini bozmakta. Bu durum da saç dökülme oranında artışlar meydana getirmektedir. Zeytinyağı saç köklerini iyileştirirken saçların daha sağlıklı, daha yumuşak ve daha parlak bir yapıya sahip olmalarını sağlar. Hazırlayacağınız karışım hakkında da bilgi verecek olursak;

3 yemek kaşığı kadar zeytinyağını bir cezve içerisinde çok az bir süre ısıtın. Isıttığınız zeytinyağını daha sonrasında parmak uçlarınız ile saçınıza masaj yolu ile yediliriz. 30 ile 45 dakika arasında bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu yöntem kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir.

Yapacağınız ikinci maske ise yumurtanın sarısı ile 2 yemek kaşığı gerçek zeytinyağını bir kap içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç köklerinize masaj yolu ile uygulayın. 30 dakika kadar bekledikten sonra şampuan ile soğuk suda saçınızı durulayın. Bu yöntemde sıcak su ile saçlarınızı durularsanız yumurta sarısının saçlarınıza yapışmasına neden olabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi yağı binlerce yıldır saç ile ilgili kullanılan alternatif ürünler arasında yer alıyor. Yağ içerisinde bulunan antioksidan, potasyum, demir, E vitamini ve K vitamini saç dökülmesini önlediği gibi saçların daha güçlü, daha parlak, daha yumuşak ve sağlıklı olmalarını sağlıyor. Hindistan cevizi yağı, saçların parlaklığını koruyarak daha etkili bir görünüme sahip olmalarını sağlar. Birçok saç bakım ürünü içerisinde yer alan bu yağ, besleyici olması ile ön plana çıkmaktadır.  Trigliseritler bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan Hindistan cevizi yağı saç tellerinin en derin noktasına dahi girerek uzama için gerekli olan maddeleri köklere kadar iletmektedir. Saç uzama hızını artıran bu yap aynı zamanda hasarlı saçların da iyileşmesini sağlar. Bu etkiler aslında saç dökülme durumunun da sona ermesini sağlar. Düzenli olarak saçlarını Hindistan cevizi yağı ile bakan kişilerde kepek ve bit oluşumu neredeyse sıfıra yakındır. Birazdan bahsedeceğimiz masajı haftada 3 kere uygularsanız istediğiniz sonuçların kısa süre içerisinde meydana geldiğini görebilirsiniz.

Detaylar: Hindistan Cevizi Yağının Vücuda Olan Faydaları

3 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını bir cezve içerisinde çok ama çok az ısıtın. Ilık bir ayara geldikten sonra yağı saç derinize masaj yolu ile iyi bir şekilde yedirin. 5 dakika kadar süren masaj işleminin ardından 30 dakika kadar bekleyin. Daha sonra rahatlıkla duşunuzu alabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu masajı haftada sadece 3 kere uygulamanızı öneriyoruz.

Hintyağı

Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar
Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Hintyağı, doğru kullanıldığı sürece saçlarda inanılmaz değişimler meydana getirmektedir. Saç dökülmesine getirdiği mucize değişimlerin yanı sıra mükemmel koruyucu etkiler meydana getiren bu yağ birçok kişi tarafından önerilmektedir. İçeriğinde anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde saç derisinde oldukça iyi değişimler meydana getirmektedir. Doğru uygulanması sonucunda saç dersindeki kan akışını hızlandıran bu yağ, saç dökülmesini durdurduğu gibi yeni saçların da çıkmasını sağlar. Düzenli olarak kullanılması sonucunda saçta meydana gelen tüm sorunlara karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yağ içerisinde bulunan antioksidanlar, saçta bulunan kreatinleri besleyerek saçların daha yumuşak olmasını sağlayarak kabarıklıkları önler.

Hintyağı ile saç dökülmelerinizi önlemek istiyorsanız birazdan dile getirdiklerimize harfiyen uymanız gerekiyor. Hintyağının diğer yağlardan farklı olduğunu ilk bakışta görebilirsiniz. Bu yağın oldukça yoğun ve bir o kadar da yapışkan özellikleri bulunmaktadır. Yoğun bir yapıya sahip olmasından dolayı bu yağı jojoba, argan ya da farklı bir yağ ile karıştırıp uygulamanız gerekiyor. 1 yemek kaşığı hintyağını 1yemek kaşığı seçtiğiniz bir yağ ile karıştırın. Karışımı yaptığınız yağı cezve yardımı ile biraz ısıtın. Hafif ısıtma işlemi sonrasında yağı saçınıza masaj yolu ile uygulayın. Tüm saç derinizin iyi bir şekilde yağa bulandığını hissedene kadar masaja devam edin. Akabinde saç maskesi ile saçınızı kapatarak 1 saat bekleyin. Bekleme süresinin ardından saçınızı durulabilirsiniz.

Badem Yağı

Saç dökülmelerine karşı bitkisel çözüm önerileri arıyorsanız badem yağı sizler için birebirdir. Badem yağının içerisinde yoğun miktarda doymamış yağ, D vitamini, E vitamini, B6 vitamini, Tiazin ve Riboflavin bulunmaktadır. Bu maddeler saç dökülmelerini engellediği gibi saçların daha sağlıklı, daha güçlü çıkmalarını sağlar. Aynı zamanlarda saçların ihtiyaç duyduğu nemi karşılayan badem yağı saçların daha parlak çıkmalarını da sağlamaktadır. Badem yağı ile saçlarınıza yapacağınız masaj ile kan akış hızını artırabilirsiniz. Yapacağınız masaj ile saç diplerinin kurumasını önleyerek kepekleri tamamen sona erdirebilirsiniz. Yapılan masaj işlemi saç köklerini güçlendirdiği gibi saç dökülmesini de önleyerek yeni saçların çıkmasını sağlayacaktır.

Saç Dökülmesini Önleyen YağlarSaç Dökülmesini Önleyen Yağlar
Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Saç dökülmelerini badem yağı ile çözmek isteyen kişiler, 2 yemek kaşığı kadar badem yağını cezve yardımı ile az ısıtıp ılık halde saç köklerine masaj yolu ile yedirmeleri gerekiyor. 5 dakika kadar masaj yolu ile badem yağının iyi bir şekilde saçlara yedirin. Ardından 30 dakika kadar ılık su yardımı ile saçlarınızı şampuanla durulayın. Daha kısa süre içerisinde daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız badem yağının tüm gece saçlarınızda durdurursanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu formülün günlük olarak uygulanmasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, saç dökülmelerine karşı kullanılan en güçlü yağlardan birisidir. 1998 yılında yapılan bir Dermatoloji araştırmasında lavanta yağının sedir ağacı, kekik ve biberiye yağları ile karıştırılması sonucunda mükemmel etkiler meydana getirdiği saptanmıştır.

İlginizi çekebilir: Protez Saç Ankara – Protez Saç Kullanım Ömrü

Saç dökülmelerine karşı lavanta yağından destek almak istiyorsanız; 2 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı yeni saçların çıkışını görene kadar başınıza uygulayın. Günlük masaj yaparak sürmeniz gereken bu yağ ortalama olarak 2 ay içerisinde etkilerini gösterecektir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı