Kalp Hastalıkları

Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp çarpıntısı özellikle fazla kafein tüketimi, sigara kullanımı, stres ve heyecan gibi etkenlerden olabilir ancak aritmi yani ritim bozukluğu nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Öte yandan kalp çarpıntısının ne gibi durumlarda kişiye tehlike oluşturacağı yapılacak muayene sonucunda hekim tarafından belirlenir.

Kalp hastalığı olanlarda ya da sağlıklı kişilerde ortaya çıkan bu rahatsızlık; kalbinizin hızlı, yavaş ya da duraklama şeklinde atmasıdır. Bu sebeple ortaya çıkan atışlarda çarpıntı ya da bayılma söz konusu olur. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıkarır. Bu rahatsızlıkta kalp atışlarınız düzensiz hale gelir. Yani kalp ritim bozukluğu söz konusu olduğunda kalbiniz çok hızlı atabilir. Bu duruma taşikardi denir. Kalbiniz çok yavaş da atabilir bu duruma da bradikardi adı verilir. Bazı kalp ritim bozukluğu tehlikesiz olurken bazılar da hayatı tehdit edebilir. Bu sorun ortaya çıktığı sırada kalbiniz vücudunuza yeteri miktarda kan pompalayamaz. Ancak ritim bozuklukları genel olarak tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kişinin kalp çarpıntım var diyebilmesi için kalbin normalden fazla atım hızına sahip olması veya kişiyi rahatsız edici şekilde kalp atım hızının olmasına kalp çarpıntısı adı verilir. Normal bir kalp dakikada 100 atıma kadar normal karşılanır ancak 100 ile 140 aralığında olduğunda kalp çarpıntısı diğer bir değişle taşikardi adı verilebilir.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri Neler?

Kalp çarpıntısı tanısını koyabilmek için kalp atımının rahatsız edici boyutu olan 140 ve üzerlerine çıkması gerekmekte olup, tanısı içinse EKG ve tiroid hormonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Ardından yapılacak kan testleri yardımı ile anemi olup olmadığı değerlendirilmeli. Yapılan testler sayesinde kalp çarpıntısının strese, heyecana, sigaraya, fazla tüketilen kafeine, efor gibi nedenler olup olmadığı yada kalp ritim bozukluğu yani aritmik taşikardi olup olmadığı anlaşılabilir.

Kalp çarpıntısı değerlendirilirken hangi boyutlarda olduğunu anlamak için yapılacak EKG büyük önem taşımaktadır. Kalp ritim bozukluğu diğer ismiyle aritmik taşikardi görüldüğünde daha ileri bir teşhis yöntemi olan ve kalbin elektriksel olarak işlevinin kontrol edilmesini sağlayan elektro fizyolojik kontrolün yapılması gerekmektedir. Eğer ileri tedavi gerekiyorsa öncelikle kalp çarpıntısı laboratuvarda planlanarak oluşturulmalı ve neyin nereden geldiğine bakılarak hekim tarafından tedaviye başlanmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmik taşikardi (kalp çarpıntısı) nasıl tedavi edilir sorusu sorulduğunda ilk akıllara gelen cevap; normal olmayan kalp dokusunun tahrip edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Yapılan bu tedavi şeklinin adı tıp dilinde ablasyon olarak geçmektedir. Katater yardımı ile kasık bölgesinden kalbe giriş yapılır. Kateterinse kalbin hangi yerinde olduğunu görebilmek için x ışınlarından yardım alınır.

Ayrıca kateter ucu kayıt cihazına da bağlanarak kalp içi EKG çekilmesi sağlanmaktadır. Bu yöntem ile kalbin hangi dokusunun çarpıntıya neden olduğu tespit edilmektedir. Tespit yapılmasının ardındansa kateter kullanılarak radyo frekans verilerek kalbin çarpıntıya neden olan bölümü tahrip edilmekte ve problem ortadan kalkmaktadır.

Yapılan ablasyon tekniği ile ritim bozukluğu yaşayan hastalarda %90’dan fazla başarı oranı sağlanmaktadır. Ablsyon tekniği ile kalp çarpıntısı tedavi ediliyor ve hasta hayat boyu kalp çarpıntısından kurtuluyor, ayrıca az önce dediğimiz gibi başarı şansı %90.

Kalp ritim bozukluğu genel olarak ciddi bir rahatsızlık oluşturmaz. Ancak çok az da olsa kalp yetmezliği, ani ölüm ve felç gibi durumlara yol açabilir. Bu hastalığın tedavi yöntemlerinde ilaç tedavisi, elektrik yöntemi ya da cerrahi işlemler kullanılır.

İlaç Tedavisi

Doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar kalp atışlarınız hızlıysa yavaşlatabilir ya da ritminizi normal değerlere getirilebilir. Bu ritim düzenleyici ilaçlar mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Elektrik Tedavileri

Bazı kalp ritim bozukluğu durumlarında ilaçlar yeterli olamaz ya da bazı ilaçlar hastalarda birtakım yan etkileri ortaya çıkarabilir. Bu durumlarda hastalara kateter ablasyonu isimli elektrik tedavisi yöntemi uygulanır. Bu tedavide hastanede alanında uzman olan kardiyologlar görev yapar. Burada elektrik üretimini sağlayan doku parçası belirlenir. Bu bölge yakılır ya da dondurulur. Böylece kalp ritimleri istenen düzeye gelir.

Cerrahi Tedavi

Bazı kalp ritim bozuklukları rahatsızlıklarında ameliyat da söz konusu olabilir. Bypass ve kapak ameliyatı gibi durumlarda hastalara ritim bozukluğu cerrahisi de uygulanması gerebilir. Bundan zaten detaylı olarak bahsettik.

Kalp Çarpıntısının Neden Olduğu Rahatsızlıklar Neler?

Herkes kalp atım hızlarına dikkat etmeli ve kalp atım hızlarında normalden fazla hızlanma yada yavaşlamadan şüphelenilirse ritim bozukluğundan şüphe etmeli ve bir uzman hekime giderek gerekli muayeneleri olması gerekir. Yetişkin insanların kalbi dakikada 60 ile 100 atım yapması normaldir ve bu atımların bir uyum içerisinde olması gerekmektedir.

Normalde kişi kalp atımlarında rahatsız oluyorsa bu aritmi olarak tanımlanabilir. Buna örnek vermek gerekirse heyecan yaşadığımızda, efor sarf ettiğimizde, merdiven çıkarken alp atımlarında hızlanmalar olması gayet normaldir. Ama herhangi bir neden ortada yokken kalp atım vuruşlarını hissediyorsa kalbinde yolunda gitmeyen durumların olabileceği akıllara gelmelidir. Çünkü kalpte oluşan yavaşlamalar ileti mekanizmasında blok göstergesi olarak karşımıza gelebilir. Bu durumun tedavisiyse; kalbe takılan kalp pilleri sayesinde yapılır. Diğeriyse kalbin nedensiz şekilde hızlanması yani kalp çarpıntısıysa (aritmi) ablosyon yöntemi ile sorunlu kalp bölgesi radyo frekans ile tahrip edilerek yapılmaktadır.

Özellikle ritim bozukluğu olan kişiler felç geçirme olasılığına karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Anormal olan kalp ritmi (atriyal fibrilasyon) veya aritmi olması kalp kapak rahatsızlıkları gibi diğer kalp hastalıklarına ve felç geçirme riskininse 5 kata kadar arttırmaktadır. Bütün inme vakalarına bakıldığında yaklaşık üçte birinin nedeni aritmi sorumlu olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte inmenin nedeni eğer aritmiyse daha ağır seyretmekte ve ölümcül şekilde ilerleyebilmektedir.

Aritmide yaşa bağlı olarak doğru orantılı şekilde inme riski de artmaktadır. Ayrıca yaş faktöründen başka etkenlerde aritminin neden olduğu inmeler görülmektedir. Özellikle aritmi hastası olup buna, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar hastalıkları gibi etkenlerde eklenirse inme geçirme riski de bu bağlamda artmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Aritmi ( Ritim Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?

 • Kalp atışlarının çok hızlı hale gelmesi
 • Kalp atışlarının çok yavaş hale gelmesi
 • Kalp atışlarının düzensiz seyretmesi
 • Kalp atışlarında ara ara duraklama duraklama yaşanması
 • Göğüste oluşan ağrı
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi hissi
 • Sürekli bayılacakmış hissi
 • Şiddetli kalp çarpıntıları
 • Göz kararması yaşama
 • Anksiyete
 • Sürekli vücutta oluşan terleme

Ritim bozukluğunda en sık karşılaştığımız belirtiler arasında çarpıntı gelmektedir. Bunun dışında kalpte tekleme hissedilmesi, kalp vuruşlarında uyumsuzluk, gözde kararma, bayılacak gibi olma, göğüs kısmında daralma, yada ağrı olması hastaların bahsettiği en sık ritim bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Bahsedilen ritim bozukluğu belirtilerinden biri yada bir kaçını yaşayan kişi ritim bozukluğundan şüphe etmeli ve bir uzmana başvurarak gerekli muayeneyi olması gerekmektedir. Hekim tarafından istenilecek kalp ekosu sayesinde aritminin tipi belirlenecek ve bu en uygun tedavi planı oluşturularak tedavi uygulanacaktır.

Fakat kalp çarpıntısı esnasında gerekli elektrokardiyografi uygulanamamışsa belli bir zaman içerisinde kalp ritmini takip eden holter talıklması gündeme gelebilir.

Ritim Bozukluğunun Nedenleri Neler?

 • Özellikle astım ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan ilaç gurupları, stres, çay, kahve aritmiye yatkın olan kişilerde kalpte ritim bozukluğunu tetiklemektedir. Kişinin aileden gelen genetik yatkınlığı söz konusuysa, normal dışı ve büyük bir stres yada üzüntü yaşadığında aritmi ortaya çıkabilir. İleri düzeyde kalp yetmezliği ve kalp damar hastalıklarıyla beraber aritmi kişileri ölüme kadar götürerek tehlikeli olabilmektedir.
 • Özellikle kişilerin yaşam biçimleri kalp ritim bozukluğu üzerinde etkilere neden olmaktadır. Bunun yanında beslenme alışkanlıkları ve düzeni, uyku kalitesi ve düzeni, ne kadar hareket ettiği gibi olgular kalp ritim bozukluğuna neden olabilmektedir.
 • Enerji içeceği olarak piyasaya sürülen gıdaların tüketilmesi şiddetli şekilde ritim bozukluğuna neden olabilmektedir fakat bu durum kalıcı değil geçicidir.
 • Kanda var olan sodyum, magnezyum ve potasyum gibi elektrolitlerin uyumunun bozulması ritim bozukluğunun nedenleri arasındadır. Yapılan tedavi ile elektrolit seviyesi kontrol altına alındığında kalp ritim bozukluğu da ortadan kalmış olur.
 • Özellikle çocuklarımızın ilk okul döneminden başlayarak sevdikleri ve ilgi duydukları bir spor alanına yönlendirmek onların sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayarak büyük fayda sağlamaktadır. Ancak ileri yaşta olan kişilerin spora başlamasında dikkat edecekleri nokta kendilerine, sağlık durumlarına uygun olan spor aktivitelerini yapmalarıdır. Ayrıca düzenli olarak günde bir saat devam etmeleri kalp ritminin düzenlenmesinde önemli ölçüde rol oynamaktadır. Özelikle yapılacak yürüyüş ve yüzme aritmi yönünden en fazla yararı sağlayacak spor aktivitelerindendir.
 • Aritmi bir kalp hastalığı olduğundan, kalp hastalıklarına neden olabilecek bütün etmenler aritmi konusunda kişiyi tehdit etmektedir. Bunlarsa; bel ve göbek etrafında yağlanmalar, yüksek tansiyon, koroner damar problemleri, obezite aritmiye neden olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Erkeklerde bel çevresinin 102cm den fazla olması, kadınlardaysa 88cm den fazla olması aritmi konusunda tetikleyici etkenlerdir.
 • Özellikle hipertansiyon yani yüksek tansiyon aritminin en büyük nedenleri arasındır. Buna ek olarak; koroner kalp rahatsızlıkları ile kolesterol, şeker hastalığı gibi etkenler ritim bozukluğuna neden olabilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlıkların tedavisi ile kalp ritim bozukluğu da ortadan kalkmaktadır.

Ritim Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalpte ritim bozukluğu tedavisi ilaçlar ile ve bazı girişimsel tedavi teknikleri ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisi yapılmasına rağmen iyileşme görülemeyen vakarda radyofrekans tedavisi uygulanır. Bu tedavide hastanın kendi bacağından toplar damarından yada bacak atar damarından girilerek yapılacak olan operasyon sayesinde ritim bozukluğu tedavisi yapılabilmektedir.

Yapılan operasyonun başarı yüzdesi %70 ile %99 arasında değişkenlik göstermektedir. Operasyonun amacı çarpıntıya neden olan durumun radyofrekans enerjisinden yararlanılarak ortadan kaldırılarak tedavinin sağlanması olmaktadır. Unutmayalım ki ritim bozukluğu konusunda erken teşhis hayati önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı