Gebelik

Riskli Gebelik Takibi ve Riskli Gebelik Belirtileri

Gebe kalınmadan önce var olan hastalıklar yada gebe kalındıktan sonraki gelişen hastalıklar anne adayında meydana gelen bazı risk faktörlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu çeşit gelişen gebeliklere riskli gebelik adı verilir riskli gebeliklerin oluşması anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından olumsuz yönde etki sağlar hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir bu tür gebelikler bir riskli gebelik uzmanı tarafından takip edilerek mercek altına alınmalıdır çünkü riskli gebelik takibi normal gebelik takibinden çok daha farklı bir konuma sahşptir.

Riskli gebeliklerin nedenleri nelerdir?

Anne adayı 18 yaşından küçük yada 35 yaşını aşmışsa

Anne adayından bazı hastalıklar varsa: tansiyon, guatr,diyabet,kalp hastalıkları ve karaciğer rahatsızlığı gibi gebelik oluşmadan önce bazı sistematik hastalıkların bulunması.

Anne adayının kilosu normalin çok üstünde yada çok altındaysa

Bir akraba evliliği söz konusuysa

Anne adayının devamlı kullandığı ilaç yada ilaçlar mevcutsa

Anne adayının sigara ve alkol kullanımı varsa

Anne adayının daha önce yaşadığı tekrarlamış düşük öyküsü bulunuyorsa

Anne adayı gebe kalmadan önce çok sağlıklı ve hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen gebe kaldıktan sonra tamamen gebeliğin yol açtığı gebelik sorunları meydana gelmişse

Anne adayına bağlı gebelik problemleri

Gebelikte meydana gelen diyabet (şeker hastalığı) oluşumu

Gebe kalınması ile meydana gelen hipertansiyon,eklampsi,toksemi,preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinir.

Gebelikte meydana gelen vajinal kanama oluşması

Gebelikte meydana gelen rahim ağzı yetmezliğinin görülmesi

Gebelik döneminde suyun olması gerekenden erken gelmesi (prematür membran rüptürü)

Gebelikte oluşabilecek bir erken doğum tehlikesinin oluşması

Bebeğin neden olabileceği gebelik sorunları

Bebekte meydana gelen gelişme geriliği

İlginizi Çekebilir:  Gebelikte Stresten Uzaklaşmanın Yolları

İkiz ve çoğul gebelik meydana gelmesi

Bebeğin içinde bulunduğu koruyucu sıvının olması gerekenden az miktarda olması

Yada bebeğin sıvısının normalden daha fazla olması

Anne karnındaki bebekte kan uyuşmazlığı sorununun meydana gelmesi

Bebekte fetal anomali yani bir sakatlık bulgusunun ortaya çıkması

Bir çok gebelik dönemlerine bakıldığında çoğu kadın gebelik dönemlerini beklenen ve normal olan sorunları yaşayarak geçirmektedir ancak gebelik döneminde ne zaman nasıl bir komplikasyon gelişeceği tam olarak bilinemez bu nedenle sadece riskli gebelikler değil her gebelik bir kadın doğum uzmanı tarafından takip edilerek gebelik süresi boyunca değerlendirilmelidir. Gebeliğin en başında normal ve sorunsuz devam eden gebeliklerde dahi sonradan bir takım sorunlar oluşabilmektedir

Yukarıda belirttiğim gibi gebe kalınmadan önce hiçbir sağlık sorunu olmayan bir kadın gebe kaldıktan bir süre sonra gebeliğin 24. Haftası gibi diyabet (şeker hastalığı) sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor, yada yine gebelik öncesinde hiçbir sorunu olmayan bir kadın gebeliğinin 28-30 haftalarında bebekte gelişim geriliği görülebilir yine hiçbir sorunu olmayan kadın gebe kalındıktan sonra gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılan ikili tarama test sonuçları normal dışı çıkabilir bu örnekler çoğaltılabilir anlatmak istediğim anne adayları uzm doktorları tarafından kontrol ve gözem altında olmaları çünkü bu sorunları anne adayı kendisi fark edemez ama uzman bir doktor kontrolünde bu sorunlar teşhis edilebilir.

Bir takım bazı gebelikler vardır ki bu gebeliklerin en başından başlayarak bazı sorunlar oluşmaktadır bu nedenle anne adayına ve bebeğe olumsuz yönde etkileme tehlikesi bulunmaktadır bunların bir kaçını sıralamakta fayda var

Gebelik döneminden önce yani gebe kalınmadan önce anne adayında diyabet hastalığı varsa

Gebe kalınmadan önceki hayatında tansiyon rahatsızlığı bulunuyorsa

Yine anne adayı gebe kalmadan önceki yaşamında guatr rahatsızlığı varsa

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Göğüsten Süt Gelmesi

Yada anne adayının önce geçirmiş olduğu gebeliklerde tekrarlayan bir düşük öyküsü bulunuyorsa.

Gebelik döneminin en başından itibaren riskli gebelik sınıfına giren gebelerde bu risklerin önceden uzman tarafından değerlendirilip tahmin edilerek önlemler alınması son derece büyük bir önem taşımaktadır ve alınacak tedbirler gebelik dönemi boyunca riskli gebelik doktorları tarafından takip edilip mercek altına alınarak sağlanabilinir.

Riskli gebelik takibi nasıl yapılır?

Anne adayının gebe kalmadan önceki rahatsızlıkları gebelik dönemini ve bebeği ciddi oranlarda etkileyebilmektedir ayrıca gebelik öncesindeki rahatsızlıklar gebelik dönemindeki seyirleri de daha farklı bir boyutta olabilmektedir. Bunun için gebe kalınmaya karar verildiğinde bu rahatsızlıkların branşlarında uzman doktorlar tarafından değerlendirmeye alınarak incelenmesi gerekir.

Gebe kalan kadın daha önceden bir tekrarlayan düşük öyküsü mevcutsa bu bulgu anne adayını direk olarak riskli gebelikler sınıfına dahil etmektedir daha önce yaşanan düşükler hakkında bilgiler alınır ve kan testleri ile içinde bulunulan gebelik takibi başlanır. Erken meydana gelen düşüklerde kromozom bozukları meydana gelirken,3-6 aylarda meydana gelen düşüklerde rahim boynu yetmezliği ortaya çıkmakta. Tümörler açısından anne adayının göğüslerinde bir kitle olup olmadığı muayene edilerek yakın bir tarihte smear yapıldığı yada yapılmadığı da göz ardı edilmemelidir.

Gebelik döneminde bebekte oluşan normal dışı gelişmeler şuanda günümüzdeki tıbbi teknoloji ve bilgi açısından son derece rahat bir biçimde tespiti yapılabilmekte ve anne karnında olan bebeğin tedavisi de yapılabilmektedir bu yüzden gebelik süresi boyunca lütfen doktor kontrollerini ihmal etmeyiniz sağlıklı ve huzurlu bir gebelik geçirmeniz dileği ile…

İlgili konumuz: Amniyosentez nedir?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı