Genel Sağlık

Reflü Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Reflü, mide asidinin özafagusa ( yemek borusuna )  geri gelmesiyle oluşan mide rahatsızlığıdır. Hasta, göğüs yanması şikayeti ile hekime başvurabilir. Kalp ağrısı ile karıştırılan reflü, ağıza acı su gelme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.Ülkemizde reflü hastalığı bulunan yaşlılar ve çocuklarda, tedavi olunmadığı takdirde ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Reflünün sebep olduğu hastalıklar

  • Çocuklar da gelişim yavaşlaması
  • Yemek borusu hastalıkları
  • Zatürre
  • Kansızlık, anemi
  • Solunum yolu enfeksiyonu
  • Sindirim zorluğu

Reflü belirtileri

Hazımsızlık, tuvalete çıkamama reflünün ilk belirtileri olarak bilinir.Midede ekşime, ağıza acı su gelmesi, göğüs kafesinde yanma hatta sol kola yayılan ağrılar hissedilebilir.Kabızlık durumunda  ise dışkıda kan görülmesi halinde vakit kaybetmeden bir gastroentereloji bölümüne başvurmaları gerekir.Uzman hekimin gerek görmesi dahilinde endoskopi ve kolonoskopi yapılabilir

Reflüsü olanlar nasıl beslenmeli?

Öncelikle baharatlı ve acılı yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalıyız.Reflü tedavisi için bol bol yeşillik tüketmekle beraber, doktorunuzun  vermiş olduğu perhis listesini de uyguluyoruz.Aşırı yağlı yemeklerden kızartma vb gibi ürünleri tüketmemek kişi açısından önemlidir.Fast food yiyeceklerden kaçınıp. doğal beslenmeye öncelik vermek gerekir.Sigara ve alkol, mide asidinin yukarı kaçmasında önemli bir zararlı etkendir.Sigara ve alkol kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

Göz atmanızda fayda var: Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Reflü tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Endoskopik yöntemler
  • Sintigrafi
  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi müdahele

İlaç tedavisi genellikle hastalığın başlangıcında olan bölümde yapılır.Mide koruyucu vb gibi hekiminizin uygun gördüğü cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir.

Hastalığın ilerleme durumunda ise cerrahi müdahele gerekebilir.Cerrahi müdahele ile mide ve yemek borusu arasında kaslarda iyileştirme yapılır.Genelde ilaç tedavilerinden sonuç alınamayan hastalarda tercih edilen cerrahi ameliyat yöntemi, hekiminizin gerek gördüğü durumlarda yapılabilir.

Reflü teşhisi, endoskopi işlemi sonrası konulur.Uzman doktorun mideye ucunda kamera yardımı ile ağız yoluyla yapılan işleme endoskopi işlemi denir.

Endoskopi ile ilgili yazımıza  buradan ulaşabilirsiniz. Endoskopi

Burada yazılanlar bilgi amaçlıdır.Eğer siz de bu şikayetlerden yakınıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı