Saç Bakımı

Protez Saç Ne Kadar Dayanır? Protez Dayanıklılığı

Birçok kişi protez saç yaptırmak istiyor ancak protez saç ne kadar dayanır sorusuna cevap bulamadıkları için vazgeçiyorlar. Protez saçın dayanıklılığı, kullanılan ürün, dikimin profesyonelliği, doğal ya da sentetik saçtan yapılması, müşterinin protez saça bakma kalitesi ile doğru orantılı olarak uzun süre kullanılabilir ya da çok kısa sürede formunu kaybedebilir. Sentetik saçlar, doğal saçlardan biraz daha uzun dayanır ancak bu tamamen kişinin kullanım şekline bağlı olarak daha kısa sürelere de inebilir.

Protez Saçın Uzun Süre Kullanılmasını Ne Sağlar?

Kişiler protez saç ne kadar dayanır dediği zaman bunun yüzde ellisi işçilik, geri kalanı ise kişinin kullanımıdır. Ne kadar muhteşem bir protez yapılırsa yapılsın, kişi özensiz kullanıyorsa ömrü daima kısa olacaktır.

Gerçek saçlar için kullanım süresi 8 aydır ancak doğru bir şekilde, bakım yaparak kullanılması durumunda protezin ömrü 1 seneye kadar uzar. Sentetik saç için ise kullanım süresi 1 senedir. 1 seneyi geçmesi doğru kullanım ile mümkündür. Sentetik saçın yıpranması durumunda da 6 aya kadar kullanmak mümkündür fakat doğal saç için bunu söylemek mümkün değil. Doğal saçı yanlış kullanır ve aşırı işlem yaparsanız 3 ay içerisinde dahi kullanılamaz hale getirmeniz mümkün olabilir. Bu durumun oluşmaması adına doğru bir şekilde protezi kullanmayı bileniz gereklidir.

Protezin uzun süre kullanılmasına yardımcı olan;

  • Protezin bir sökücü ile sökülmesi ve temizlenmesi,
  • Saçın düzenli olarak bakım halinde olması,
  • Doğru bir yapıştırıcı ile yapıştırılması,
  • Isılı işlem çok fazla görmemesi,
  • Sürekli olarak boya işlemi yapılmamasıdır.

Bu detaylara dikkat etmeniz halinde herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir ve bu sayede saçlarınızı 1 seneye yakın kullanabilirsiniz. Dönemsel olarak saçlarınızı protezi yaptırdığınız yere vererek dökülen saçları yeniden ekletebilir ve burada proteze bakım yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede de uzun süre konforlu bir şekilde saçlarınızı kullanmaya devam edersiniz.

İlginizi Çekebilir:  Protez Saç Bakım Ürünleri ile Hayata Farklı Bakış

Saç protezi alırken protez saç ne kadar dayanır diye düşünüyorsanız işin yüzde ellilik kısmının sizde olduğunu bilmeniz son derece önemli. Saçınıza bakmamanız halinde en iyi protez yapan yer dahi size yardımcı olamaz. Bu nedenle gerekli bakımı yapmanız şarttır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı