Kanser

Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri; erkek ırkının en sık yaşadığı kanser türlerinden birisidir. Yüzdesel olarak hesaplandığı zaman erkeklerin ölmesine neden olan kanser türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanseri ölümcül özellikler taşır ancak prostat kanseri ve tedavisi de mümkündür.

Prostat; ceviz büyüklüğünde olan bir yapıdır ve sadece erkek anatomisinde yer alır. Konumu mesanenin hemen altındadır. Üreme işleminin gerçekleşmesinde oldukça önemli bir işleve sahiptir ve çeşitli salgıların üretiminde yer alır. Prostat kanseri oluşumu burada başlar ve prostat kanseri ve tedavisi için yine prostat üzerinde çeşitli uygulamalar yapmak gerekebilir. Prostat kanseri olan kişinin; prostat bezi içerisindeki hücrelerinin doğru bir şekilde çalışmadığı gözlemlenir. Doğru bir şekilde çalışmamaktan kasıt; bölünme, büyüme oranı ya da işlev olarak ele alınabilir. İşlevini doğru bir şekilde yerine getiremeyen hücreler kanserin oluşumunu sağlar. Prostat kanser; prostat bezinin sadece belirli bir kısmında olabilir ya da yayılmış bir şekilde de gözlemlenebilir.

Göz atmanızda fayda var: Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Prostat kanserinin en sık gözlemlendiği yaş aralığı ise 65 yaşından sonrasıdır. Prostat kanseri olsanız dahi erken dönemlerde fark etmemiş olabilirsiniz ancak 65 yaşına yaklaştığınızda ya da geçtiğinizde belirtiler kendini tam anlamıyla hissettirmeye başlar ve bu aşamada prostat kanseri ve tedavisi gerekir. Genel olarak tedavi edilmeyen prostat kanseri zaman içerisinde büyüme gösterir ve bunun sonucunda idrar kanallarını baskılar. İdrar kanallarında baskı hisseden hastalar bir süre sonra idrar yapma konusunda sorunlar yaşamaya başlarlar.

Doğru zamanda tespit edilemeyen prostat kanseri zaman içerisinde farklı bölgelere de yayılma gösterebilir.

Prostat Kanseri Dereceleri

Prostat kanseri olan kişi üzerinde biyopsi uygulaması yapılır ve eğer bu durum sonucunda kanser oluşumuna rastlanırsa doktorlar hızlı bir şekilde dokunun değerlendirmesini yapmaya başlar. Prostat kanseri hangi derecede anlamak için doktorlar Gleason Skorlama adı verilen bir sistemden yararlanırlar. Yapılan test sonucunda prostat kanseri ve tedavisi nasıl olacak kararına varılır. Test; kanserli olan dokunun büyümesinin ne kadar hızlı olduğunu ve aynı zamanda dokunun olması gereken halinden ne kadar farklı bir duruma geldiğini yaklaşık olarak ortaya koyabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Test sonucu düşük ise bu durumda kanser henüz dokunun farklılaşmasına neden olmamıştır. Bu durumda kanserin yavan bir şekilde ilerlediği ortaya çıkar ve yayılma aşamasında olmadığı anlaşılır. Test sonucu yüksek ise bu durumda doku oldukça farklı bir haldedir ve yayılma riski barındırır. Bu durumda hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereklidir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanserinin hangi evrede olduğu prostat kanseri ve tedavisi için oldukça önemli bir bilgidir. Doktorlar kanserin evresine göre müdahalelerde bulunur. Prostat kanserinin evreleri ele alınırken doktorlar kanserin yayılma oranını ele almışlardır.

 • Kanserin boyutu
 • Kanserin prostat içerisindeki yayılma hali ve çevresindeki yayılma hali
 • Kanserin lenflere sıçrayıp sıçramadığı
 • Metastaz oluşumu olup olmadığı evreler incelenirken dikkate alınan unsurlardır.

Kanser tıbbi olarak 4 evreye ayrılmıştır;

 • Birinci evre; kanserin başlangıç aşaması olarak ele alınabilir. Bu dönemde tümör sadece prostat içerisindedir. Rektal muayene sırasında hissetmek mümkün olmaz. Yayılma yoktur.
 • İkinci evre; kanserin prostat içerisinde yayılmış halidir. Prostat çevresinde kanser sorunu yoktur. Kanser bu aşamada MR ile tespit edilebilir. Lenf bölgesinde ve diğer bölgelerde kanser gözlemlenmez.
 • Üçüncü evre; kanser prostat bezi dışında gözlemlenmeye başlar. Sperm kesesi içerisinde kendini gösterir. Lenf ve diğer bölgelerde ise henüz gözlemlenmez.
 • Dördüncü evre; kanserin en tehlikeli halidir. Prostat dışında oluşmaya başlayan kanser lenf ve diğer organlar üzerinde de kendini göstermeye başlar. Buradan karaciğer, kemik ve akciğerler üzerinde kendini göstermesi mümkündür.

Prostat Kanseri Neden Olur?

Prostat kanseri belirli risk faktörleri ile çeşitli unsurların birleşmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Prostat kanserinin nedeninin saptanması prostat kanseri ve tedavisi için önemli bir unsurdur.

 • Prostat kanseri üzerindeki en önemli unsurlardan birisi yaştır. Genel olarak 70 yaşını geçen erkeklerin %50’si bu kanser ile karşılaşır. 90 yaşının aşılması ile birlikte neredeyse hepsinde prostat kanseri oluşumunun başladığını söylemek mümkündür. 50yaş altı erkeklerde ise görülen bir sorun olmadığı söylenebilir.
 • Genetik faktörler de prostat kanserinin kaderini belirler bir niteliktedir. Neredeyse hasta kişilerin %15’i genetik olarak bu hastalığı bünyelerinde bulundururlar. Ailenizden birinde prostat kanseri sorunu varsa bu durum sizin içinde yaşanabilir demektir. Prostat kanseri bazı gen gurupları ile birlikte aktarılabilir.
İlginizi Çekebilir:  Akciğer Kanseri Nedenleri - Belirtileri ve Tedavisi

Yapılan araştırmalara göre obez bireylerde ve sigara tüketimi yapan kişilerde prostat kanserinin görülme ihtimali de oldukça fazladır.

İlginizi çekebilir: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri; prostat kanseri ve tedavisi için önemli bir unsur olarak ele alınmalıdır. Genel olarak prostat kanserine dair belirtilere rastlamak son derece zordur ve kanser fark edildiğinde oldukça gelişmiş bir halde olur. En sık görülen belirtileri;

 • İdrar sırasında yanma hissetme,
 • Zorlanma,
 • İdrar kanaması,
 • Semen kısmında kanama,
 • Kemik kanseri, kemik ağrıları ve kırıklar hissetme olarak ele alınabilir.

Prostat Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Prostat kanserinin ne zaman ortaya çıkma ihtimali olduğunu net bir şekilde kestirmeye yarayan bir teşhis yöntemi yoktur. Erkeklerin yaşlarının ilerlemesi ve genetiklerinin bu duruma yatkın olması sonucunda prostat kanseri ortaya çıkabilir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak erkek hastalara tanı konması için testler uygulanır. Ailenizde kanser yoksa bu durumda 50 yaşına kadar prostat kanseri için yapılan tarama testleri sizlere uygulanmaz ancak varsa uygulama yapılabilir.

Genel olarak erkeklerde tarama; parmak ile rektal muayene adı verilen muayene yöntemi ile yapılır.

Prostat kanserinin teşhis edilmesi için birkaç yöntem vardır.

 • PSA testi ve muayene genel olarak kanser teşhisinde islenen ilk adımdır. Bu adım sırasında kişiye test yapılır ve kanserin teşhis edilmesi adına bir de muayene gerçekleştirilir. Kişinin PSA değerine göre kanser riski taşıyıp taşımadığı anlaşılmaya çalışılır ancak bazı durumlar ardından PSA değerinin yüksek çıkması olasıdır.
 • MR; bir diğer prostat kanseri teşhisi yöntemidir. Tanının desteklenmesi ve net bir şekilde durumun ciddiyetinin anlaşılması açısından MR önemli bir görüntüleme yöntemidir. Kanserli hücreler ve dokulardaki kanser yoğunluğu bu sayede net bir şekilde anlaşılır.
 • Prostat biyopsisi; prostat bölgesinden alınan kanserli dokunun mikroskobik ortada incelenmesini ele alır. Prostatın birçok bölgesinden parça alınarak kanserin ne durumda olduğuna dair fikir edinmek amaçlanır.
İlginizi Çekebilir:  Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanseri teşhisi net bir şekilde ortaya koyulduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Bu aşamada hastalığın hangi evrede olduğu son derece önemlidir. Hastanın durumu da tedaviye karar vermek de oldukça önemli rol oynar. Prostat kanseri ilk aşamada ise doktor bu aşamada kanserin ilerleyişini takip etmek için zaman dilimleri verebilir ancak herhangi bir tedaviye başlamaz. Ancak gerekli olursa bir tedavi sürecine girilir bu aşamada kişinin doktorun belirttiği zamanlarda tedaviye gelmesi önemlidir.

İlginizi çekebilecek konu: Kanser Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu durum dışında kişinin ameliyat olması, radyoterapi görmesi, hormonoterapi alması gerekebilir. Hastanın şartlarına göre bu seçenekler elenir ya da alternatif olarak ele alınır. Genel olarak tercih edilen yöntem kanserin temizlenebilecek halde olması halinde cerrahi müdahaledir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı