Kanser

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi ?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri; her kanser gibi hücre yapısının bozulması sonucunda oluşur. Sağlıklı hücre üretimi bozulur ve bunun sonucunda hücre yıkımları meydana gelebilir. Hücre dokularında yaşanan bu değişiklik sonucunda tümör oluşur halk arasında buna ur dendiği de bilinmektedir. Kanser hücreleri de iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Kötü huylu olan kanser; hızlı bir hücre çoğalması gösterir ve bunun yanı sıra diğer dokulara yayılma ihtimali de mevcuttur. Prostat kanseri de prostat dokusu üzerinde gelişim gösterir ve prostat bezinde kalmasının mümkün olmasının yanı sıra diğer lenf bezleri üzerinde de etkili olabilir. Prostat kanserinin ne durumda olduğuna bir dizi test ve doktor kontrolünden sonra karar verilebilir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri erken dönemde teşhis edilmesi oldukça zor olan bir kanser türüdür. Kişiler kanserin ilk döneminde çok fazla rahatsızlık hissini yaşamazlar ancak erken dönemde bazı belirtileri yakalamak mümkündür. Bunlar;

  • Geceleri sık sık idrara çıkma,
  • Çok sıkıştığını hissettiğiniz halde hızlı bir şekilde idrarınızı boşaltamamanız,
  • İdrar yapmanın bitmiş olmasına rağmen, damla damla idrar gelme devam etmesi,
  • Hiçbir şekilde idrara çıkamama,
  • Çok zayıf idrar yapma,
  • Kesik kesik idrar yapma
  • İdrar yaparken yanma hissetme,
  • Boşalma sırasında ağrı hissetme,
  • İdrar yapma anında yada boşalma sırasında kan görülmesi prostat kanserinin erken dönemde fark edilmesini sağlayan önemli unsurlardır.

Yukarıdaki belirtiler çok şiddetli olabileceği gibi oldukça hafif seyredebilir. Özellikle menide ya da idrarda kan görülmesi durumunda; kişilerin hızlı bir şekilde doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir.

Prostat Kanserinin Teşhis Nasıl Yapılır?

İdrar yapmakta zorlanan, idrarında kan gören hastalar; doktora başvurduklarında şikayetlerini dile getirirler. Bu aşamada doktor; hastanın şikayetlerini dinler ve ardından gerekli muayenelere başlar. Muayene aşamasında farklı yöntemler izlenmektedir.

Parmakla Makat Muayenesi

Prostat bezi oldukça kolay bir şekilde hissedebilen bir yapıya sahiptir. Doktorlar bu nedenle parmakla muayene ederek dahi prostat bezindeki problemi anlayabilirler. Doktor muayene sırasında prostat bezi üzerinde bulunan sert alanları arar; bu sayede kanser şüphesinin olup olmadığının kontrolünü sağlar. Prostat kanseri kötü huyluysa genel olarak organın dış yüzeyinde oluşmaktadır. Doktorlar bu sayede parmak ile kontrol sırasında kanserin teşhisini sağlayabilmektedir. Parmakla kontrol ağrı vermeyen bir yöntemdir.

 İdrar Tahlili

Kişinin hikayesinde idrarını yaparken sıkıntı yaşamak gibi bir durum söz konusuysa; bu durumda Doktor direkt kişiden idrar tahlili ister ve idrarda kan ya da iltihap var mı bakılır.

Transrektal Ultrasonografi

Ultrasonografi makinesi makat bölümüne yerleştirilen bir makinadır. Bu sayede prostatın iç yapısının incelenmesi mümkün bir hal alır. Ses dalgaları ile tümörü teşhis eden ultrasonografi yöntemi prostat ile ilgili detaylı bilgilerin alınmasına yardımcı olur.

PSA Yöntemi

PSA yöntemi; prostatta salgılanan bir salgıdan alır adını. PSA mutlaka kanda belirli bir seviyede bulunması gereken maddelerden biridir. PSA seviyesinin yüksek olması durumunda net olarak prostat kanseri var denemez ancak yüksek olduğu durumlarda kişilerle prostat gözlemlenmiştir. Diğer muayeneler ile birlikte PSA kontrolü yapıldığında; maddenin kanda yüksek çıkması halinde kanser şüphesi daha da artacaktır. PSA oranının yükselmesi; sadece kötü huylu kanserler için geçerli olan bir durum değildir; iyi huylu bir kanser görülmesi durumunda da PSA değerinin yükseldiği gözlemlenmiştir.

Prostat Biyopsisi

Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra kişide kanser net bir şekilde tespit edildiyse; bu durumda prostattan parça alınır ve ardından alınan parça incelenir. Alınan parçanın incelenmesi sonunda kanserin iyi huylu ya da kötü huylu olduğu anlaşılır. Yapılan incelemenin hemen ardından; kanserin hangi evrede olduğu da bu inceleme sırasında ortaya çıkacaktır.

Kanserin Evreleri

Prostat kanseri hastalığın vücuda ne kadar yayıldığına bağlı olarak farklı evreler göstermektedir. Hastaya kanserin evresine göre tedavi uygulanması gerekmektedir. Doktorlar bu nedenle muayene sırasında ilk olarak kanserin hangi evrede olduğunu öğrenmeye çalışırlar. Genel olarak doktorların amacı kanserin sadece prostat bezi üzerinde mi görüldüğüdür. Kanser farklı dokulara yayıldıysa bu durumda farklı bir yöntem gerekecektir. Kanserin hangi durumda olduğunun öğrenilmemesi durumunda; kanserin tam ve kalıcı olarak çözümünün sağlanması mümkün değildir. Prostat kanseri 2 evre de incelenir; klinik evre ve patolojik evre.

Göz atabilirsiniz: Yaygın Erkek Hastalıkları – En Çok Görülen Hastalıklar

Klinik Evre Nedir?

Doktor fiziksel olarak hastayım muayene eder, ardından gerekli testleri isteyip biyopsi yapar ve sonuç olarak kanserin ne durumda olduğunu tahmin eder.

Patolojik Evre Nedir?

Patolojik evre de hastanın prostatından parça alınır ve laboratuvarda incelenir. İncelemeden sonra net olarak kanserin hangi durumda olduğu ortaya çıkar. Klinik olarak yapılan incelemelerden çok daha net sonuçlar alınabilen patolojik evre kanserin çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmesine imkan sağlar.

Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanserinin tedavi edilebilmesi için 4 adet yöntem mevcuttur. Bu yöntemler kişinin hastalığının evresine göre değişmektedir. Kişinin hastalığı çok ileri bir seviyede ise 4 yöntem aynı anda uygulanabilir ya da kişinin hastalığı henüz erken bir dönemde teşhis edilmişse; tedavilerden biri de yeterli olabilir.

Aktif İzlenim Yöntemi

Prostat kanserinin hastalarda oldukça yavaş bir şekilde ilerlediği bilinmektedir. Kişi prostat kanseri olduktan sonra bazı durumlarda hasta için tedavi gerekmeyebilir. Kanser vücutta farklı yerlere yayılmamış ve sağlık problemlerine neden olmuyorsa ya da kişi yaşlı ise prostat kanseri tedavisi olması önerilmeyebilir. Doktorlar bu tarz hastalar için aktif izlenim programı yaparlar. Hasta belirli aralıklarla doktora gelir ve muayene olarak kanserin ne durumda olduğunun incelenmesine yardımcı olur. Bu aşamada kanserin daha ileri bir boyuta geldiği ya da kişiye artık sağlık açısından sorunlar yarattığı anlaşılırsa bu durumda kişi tedaviye alınır.

Cerrahi Tedavi Yöntemi

Erken dönemde prostat kanseri yaşayan kişilerde en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Cerrahi müdahale ile kişinin prostat bezi çıkarılır. Bu durumun en büyük yan etkilerinden birisi geçici olarak idrar kaçırması neden olması ancak bazı durumlarda idrar kaçırma durumu kalıcı hale gelebilmektedir. Bazı hastalarda ameliyattan sonra; peniste cinsel birleşme sırasında gerekli olan sertleşmenin olmadığı ve idrar kanalında daralma olduğu gözlemlenmiştir.

Radyoterapi Tedavisi Yöntemi

Kanser hücrelerinin ışın tedavisi ile yok edildiği ya da büyümesinin önlendiği tedavi türüdür. Özellikle; erken dönemde prostat kanseri teşhis edilen kişilerde çok daha hızlı bir şekilde etki görülmektedir. Kanser yayılım göstermiş ve farklı organlar üzerinde de çoğalmaya başlamışsa bu durumda; ışın tedavisi, kanserli hücrelerin bulunduğu alanlara müdahale etmek için oldukça etkilidir.

Antep Fıstığı ve Acı Biber prostata iyi geliyor mu ?

Hormon Tedavisi Yöntemi

Kanser hücrelerinin büyümesi için testosteron hormonu gereklidir. Erkeklik hormonu yani testosteron hormonu ortadan kalkarsa; hücrelerin büyümesi durumu da bloke olacaktır. Doktorlar bu aşamada testosteron seviyesinin düşmesine yardımcı olmaya çalışırlar. Bu sayede hücrelerin büyümesi yavaşlar. Hücre büyümesi yavaşlayan kişiler cinsel istek kaybı yaşayabilir ve sertleşme problemleri ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda meme başlarında hassasiyet oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Tedavi sürecinde hasta kendini zaman zaman bunalım halinde hissedebilir. Özellikle cinsel yaşamın sekteye uğraması moral üzerinde etkili olur ve stres seviyesini yükseltebilir. Bu durumda kişinin profesyonel bir yardım alması yerinde olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı