Şifalı Bitkiler

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen, çiçeklerde bulunan erkek üreme organıdır. Arılar çiçeklerin döllenmesine çok önemli bir katkı sunarlar, öyle ki arıların sunduğu katkı olmadan bir çok çiçek türü neslini devam ettirememe tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Polenler, çiçeklere konan arılar aracılığıyla erkek üreme organından dişi üreme organına taşınır ve böylece döllenme gerçekleşir. Polenler, arı kovanlarının girişine yerleştirilen polen kapakları yardımıyla tutulur. Bu yolla arıcılıkla uğraşanlar polenleri toplayabilirler. Peki polenin faydaları nelerdir?

Polenin Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılan polen, eşsiz bir gıda takviyesidir. Geçmişten beri güç ve enerji verici özelliğiyle kullanılagelen polen, bünyesinde insan sağlığına yararlı bir çok besin bulundurmaktadır. Arılar aracılığıyla toplanan polenler, çiçek poleni, bitki özü, enzimler, bal, ve arı salgılarının bir karışımıdır. Bal, petek ve arı sütü gibi diğer arıcılık ürünlerinde arı poleni bulunabilir veya bunlar başka maddeler de içerebilirler. Arı poleni son zamanlarda sağlık çevrelerinde giderek daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır çünkü arı poleni içerisinde bulunan besinler, amino asitler, vitaminler, lipitler, antioksidanlar, proteinler, karbonhidratlar, yağ asitleri, mineraller ve diğer 250 farklı madde ile içerik bakımından oldukça zengindir.

Arı poleni granülleri yaklaşık olarak yüzde kırk karbonhidratlardan, yüzde otuz beş oranında proteinlerden, yüzde dört ve on arası sudan, yüzde beş oranında yağdan ve yüzde beş ile on beş arası oranda diğer maddelerden oluşur. Diğer maddelerin içerisinde vitaminler, mineraller, antibiyotikler ve antioksidanlar mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, polenin besin içeriği bitkisel kaynağına ve toplandığı zamana göre değişmesidir. Bununla ilgili yapılan araştırmalara göre, çam ağaçlarından toplanan polenin protein bakımından yüzde yedilik bir orana sahip olduğu görülürken, bu protein oranının hurma ağaçlarından toplanan polenlerde yüzde otuz beş olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yaz zamanında toplanan arı polenleri ile ilkbaharda toplanan arı polenleri arasında ciddi derecede farklı aminoasit oranı olduğu belirlenmiştir.

Polenin Antioksidan Özelliği

Arı poleninin içerdiği antioksidanlar, vücudu kronik hastalıklardan korur. Arı poleni flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glütasyon gibi bir çok antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, insan vücudunu serbest radikaller adı verilen ve potansiyel olarak zararlı olan moleküllerden korumaya önemli katkı sağlar. Serbest radikallerin verdiği zararlar sonucunda kanser ve tip iki diyabet gibi kronik hastalıklar ortaya çıkabilir. Arı poleninin içerdiği antioksidanlar, bu moleküllerden vücudun korunmasına yardımcı olur. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda arı polenlerinin içerdiği antioksidanların kronik iltihaplanmayı azalttığı, zararlı bakterileri yok ettiği, enfeksiyonlara karşı mücadele ettiği ve tümörlerin oluşumu, büyümesi ve yayılmasına karşı savaştığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, arı poleninde bulunan antioksidan içeriği oranı toplandığı bitkiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Polenin Kalp Hastalıklarına Faydası

Arı poleni ayrıca kalp hastalığına neden olan yüksek kan lipiti ve kolesterol gibi risk faktörlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Kalp hastalıkları dünya çapında en yaygın olarak görülen ölüm sebebidir. Hem yüksek kan lipiti hem de yüksek kolesterolün kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini arttırdığı bilinmektedir. Bunlara karşı, arı poleni bu faktörlerin ortaya çıkma riskini azaltabilir. Örneğin, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda arı poleninin kandaki kolesterol değerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar, arı poleninin özellikle “kötü” LDL kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tıkanmış arterlerden dolayı oluşan miyopiye sahip olan insanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda arı poleninin kandaki kolesterol değerlerini düşürdüğü ve kişilerin görüş alanının artmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar kandaki yağların oksitlenmesinin önüne geçer. Yağlar oksidize oldukları zaman kümelenmeye başlarlar ve bunun sonucunda damarlarının tıkanmasına yol açarak kalp hastalığı riskini arttırırlar.

İlginizi çekebilir: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Polenin Karaciğere Faydası

Arı polenleri karaciğer fonksiyonlarını destekler ve karaciğeri zehirli maddelerden korur. Karaciğer kandaki zehirli ve zararlı maddeleri ayrıştıran ve hayati öneme sahip olan bir organdır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların ortaya koyduğu üzere arı poleni karaciğerin zehri ortadan kaldırıcı etkisini arttırır. Yaşlı hayvanlarda arı poleni karaciğerin antioksidan savunma mekanizmasını desteklediği ve malondialdehit ve üre gibi atık maddelerin ayrıştırılmasında yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Diğer çalışmalar ise arı poleninin içerdiği antioksidanların karaciğere zarar veren bir çok farklı zehirli maddelerin etkisine karşı karaciğeri koruduğu tespit edilmiştir. Buna uyuşturucu doz aşımlarının etkilerine kaşrı korumak da dahildir. Arı poleni karaciğerin iyileşmesine de önemli katkılar sunar.

Arı poleni iltihaplanma karşıtı bir çok bileşen içerir. Arı poleni yaygın olarak iltihaplanma ve şişkinliğe karşı kullanılmaktadır. Fareler üzerinde yapılan deneylerde arı poleninin farelerin ayaklarındaki şişkinliği yüzde yetmiş beşe varan oranlarla azalttığı tespit edilmiştir. Öyle ki, arı poleninin iltihaplanma karşıtı etkileri phenylbutazone, indomethacin, analgin ve naproxen gibi iltihap için kullanılan ilaçlarla karşılaştırılmaktadır. Arı poleni quersetin gibi iltihaplanma ve şişkinliği önleyen antioksidanları bünyesinde barındırır. Quersetin, iltihaba sebep olan arachidonic asit gibi omega 6 yağlı asitlerinin üretimini azaltır. Bunlara ek olarak, arı polenindeki bitkisel özler tümör nekroz faktör gibi iltihaba yol açan hormonların üretilmesini sağlayan biyolojik etkenlerin de baskılanmasında önemli bir rol oynar.

Polenin Bağışıklık Sistemine Faydası

Arı polenleri bağışıklık sistemini güçlendirerek ve bakterileri öldürerek hastalığa yakalanma riskini azaltır. Araştırmalar sonucunda arı poleninin alerjilerin yoğunluğunu ve ataklarını düşürdüğü keşfedilmiştir. Yapılan bir araştırmada, arı poleninin mast hücrelerinin faaliyetini önemli ölçüde azalttığı ortaya konmuştur. Mast hücreleri aktive edildikleri zaman alerjik reaksiyonlara sebep olan kimyasallar salgılar. Ayrıca, araştırmalar sonucunda arı poleninin güçlü mikrop karşıtı özellikleri olduğu keşfedilmiştir. Arı poleninin E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa gibi zararlı bakterileri öldürdüğü tespit edilmiştir.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Arı poleninin yaraları iyileştirici ve enfeksiyon karşıtı etkileri vardır. Arı poleni antioksidan ve iltihap giderici özellikleri yoluyla vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda arı poleninin yanık yaralarında diğer standart yanık ilaçlarıyla benzer düzeyde etkili olduğu ve buna karşın çok daha az yan etkiye yol açtığı gözlemlenmiştir. Yapılan bir diğer çalışma ise arı poleni içeren bir merhem sürülen yaralarda diğer standart ilaçlara oranla önemli ölçüde hızlanan bir iyileşme süreci gözlemlenmiştir. Arı poleninin mikrop karşıtı etkisi sıyrıklar, kesikler ve yanma sonucu oluşan yaralarda ortaya çıkan enfeksiyonların önlenmesinde önemlidir.

Polenin Kansere Karşı Faydası

Arı poleni ayrıca kanser tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar arı poleninin prostat, kolon ve kemik kanserinde tümörün büyümesini engellediğini ortaya koymuştur. Belirli arı poleni türlerinin meme, rahim ve prostat kanseri riskini azaltan anti-estrojen özellikleri olduğu tespit edilmiştir. Yine de bu konuda daha fazla insan üzerinde yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Polenin Menapoza Faydası

Arı poleni menapoz semptomlarının azaltılmasında yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda arı poleni kullanan kadınların yüzde yetmiş biri menapoz semptomlarının azaldığını bildirmişlerdir. Bir başka çalışmada, arı poleni alan kadınların yüzde atmış beşi yaygın bir menapoz semptomu olan sıcak basmasını daha az yaşadıklarını belirtmişlerdir. Aynı araştırmada kadınlar daha rahat uyku uyuma, daha stabil ruh hali ve daha enerjik hissetme gibi diğer sağlık etkileri yaşadıklarını da belirtmişlerdir.

Polenin Demir Eksikliğine Faydası

Yapılan farklı araştırmalar arı poleninin vücudun besin kullanımı konusunda yararları olduğunu ortaya koymuştur. Demir eksikliğine sahip fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, arı poleni farelerin vücudundaki demir alımı oranının yüzde atmış altı oranında arttırmıştır. Bu bulgular önemlidir çünkü arı poleni C vitamini ve bioflavonoidler gibi demir alımını arttıran bileşenlere sahiptir. Bunlara ek olarak, sağlıklı farelerin de kalsiyum ve fosfordan daha fazla yararlandıkları tespit edilmiştir. Yapılan diğer çalışmalar arı poleninin metabolizmayı hızlandırdığı, kas büyümesini hızlandırdığı ve dayanıklılığı arttırdığını ortaya koymuştur.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı