Gebelik

Plasenta Previa Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Plasenta Previa Nedir? (Plasentanın Rahim Ağzını Kapatması)

Plasenta previa bebeğin eşinin rahim ağzına daha yakın olması ve rahim ağzını kapatması durumudur. Bebeğin eşinin aşağıda olması olarak halk arasında dile getirilir. Plasenta previa demek bebek ile doğum kanalı arasına yerleşen bebeğin eşi olarakta söylenebilir, yani plasentanın doğum kanalını kapatması durumu. Bu duruma yaklaşık olarak hamile kadıların %2’lik kısmında karşılaşılır. İkinci trimester olan gebeliğin ikinci üç ayında sıklıkla 20. Haftalar civarında ultrason muayenesi sonucunda tespit edilebilir.

Not: Plasenta diğer adı ile bebeğin eşi hamilelik sürecinde bebek ve anne arasında ki kan alışverişini sağlayarak, bebeğin beslenmesini ve gerekli oksijeni almasını sağlayan sadece gebelikte oluşan geçici bir organdır.

İlgili yazımız: Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir? Ne İşe Yarar?

Plasenta previa rahim ağzına yakın olup, rahim ağzını kapatıp bunun sonucunda doğum kanalının kapanması durumu olduğunu ifade ettik. Plasenta previa rahmin aşağısına kadar inerek doğum kanalını kapatır.

Normal şartlarda plasenta (bebeğin eşi) rahim ağzından uzakta ve yukarıda konumlanmıştır. Plasenta previa durumunda ise bebeğin eşi aşağı inerek ya rahim ağzını tam kapatarak doğum kanalını tıkamıştır, yada rahim ağzını tamamen çevreleyerek kaplamış durumdadır.

Plasenta gebelik başlar başlamaz hemen tam olarak oluşamaz zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle plasenta previa hamileliğin başlarında olursa normal karşılanır. Doğum yaklaştıkça gebeliğin son haftalarına doğru plasenta previa görülürse kanama komplikasyonlarına neden olarak erken doğumu beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda normal doğum olmaz acil sezaryene alınabilir.

Plasenta Previa Türleri Nelerdir?

Plasenta tamamen rahim ağzını kapatmış ise plasenta previa tanısı konulur ve tamamen kapatmasına total adı verilirken, kısmı olarak kapatmasına parsiyel ve plasenta rahim ağzına yaklaşmış ancak kapatmamışsa marjinal plasenta previa isimlerini alır.

Plasenta Görevleri Nelerdir?

Plasenta anne ve bebek arasında geçici bir organ olup, bebeğin bütün besin ve oksijen ihtiyaçlarının karşılanmasında kilit noktada yer alır. Bir süzgeç gibi atık maddeleri annenin idrarına göndererek vücut dışına atılmasını sağlar. Gebelik döneminde ihtiyaç olan hormonların üretimine etkindir. Bebeğe oksijeni verirken karbondioksiti ise yok eder, rahmin gereken ısıda olmasını sağlar, bebeği koruyan bir kalkan gibi bütün hastalık ve enfeksiyonlardan korumaya çalışır.

Plasenta Previa Neden Olur?

Plasenta previa nedenleri tek bir nedene bağlı olmaz birçok nedenden kaynaklı olabilir bunlar;

 • İleri yaşlarda gebe kalmak plasenta previa oranını yükseltir. 30 yaşında gebe kalan bir kadının 20yaşında gebe kalan kadına göre plasenta previa riski 3 kat daha fazladır.
 • Anne adayının sigara ve kokain gibi maddeler kullanması.
 • Endometriumda (rahim duvarı) hasarlar oluşması (kürtaj, miyom ameliyatı ve sezaryen gibi nedenlerden)
 • Eğer döllenen yumurta rahimde çok aşağıda konumlanırsa yine plasenta previa durumuna neden olabilir.
 • Her zaman olmasa da daha önce sezaryen ile doğum yapmak bazen plasentanın konumu ile ilgili problemler getirebilir.
 • Sağlık öyküsünde miyom ameliyatı geçmişi bulunması,
 • Kadının 4 ve daha fazla doğum yapma durumu.
 • Daha önceki hamileliklerde plasenta previa öyküsü bulunması.
 • Önceden düşük veya erken doğum öyküsü.
 • Sigara ve alkol gibi madde bağımlılıkları.
 • Çoğul gebelikler yani ikiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde plasenta previa oluşma riski daha fazladır.
 • Anne daha önceleri eğer 6 ve daha çok doğum yapmışsa plasenta previa meydana gelme riski artmakta ve %5 oranında görülmektedir.
 • Sezaryen doğum (önceki gebeliklerde)
 • Rahim sorunları nedeni ile ameliyat geçirmiş olma.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Anne adaylarının plasenta previa sorunlarının olup olmadığını tek başlarına anlamaları kesinlikle mümkün olmaz. Hekimin yaptığı ultrason muayenesi sonucunda bebeğin eşinin rahim ağzına yakın yada tamamen kapatmış olduğunu ancak doktor ultrason ile görebilir.

Plasenta previa varlığının en kilit belitisi vajinal yolla gelen kanama olur. Kanamanın rengi kırmızı ve parlak olabilirken, sürekli olmayabilir ve aralıklar halinde devam ederek birkaç hafta bu şekilde sürebilir. Plasenta previa sıklıkla gösterdiği belirtiler ise;

Plasenta Previa Tedavisi Ve Plasenta Previa Yaşayıp Doğum Yapmak

 • Plasenta previa tedavisi rahatsızlığın şiddeti, belirtileri ve anne adayına göre herkeste değişiklik göstermektedir. Ancak Plasenta previa tanısı ile bebeklerini dünyaya getiren çok fazla anne var.
 • Belirtilerden olan kanama hafif durumda ise dinleme tavsiye edilerek takip edilir. Bu esnada cinsel ilişki, yoğun fiziksel hareket ve ağır kaldırma gibi faaliyetlerden uzak durulmalı ki istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasın.
 • Kanama şiddetli olarak seyrediyorsa gerekli ultrason muayeneleri ve testler yapılarak ilaç tedavisi başlanır.
 • Eğer kanamayı kontrol altına alıp durdurulamazsa bebeğin doğum zamanı beklenmeden sezaryen ile doğum gerçekleştirilir.

Plasenta previa durumunun ilerlediği evrelerde erken doğum söz konusu olarak sezaryene ihtiyaç duyulabilir. Fakat durum çok fazla şiddetli değilse normal doğum ile bebek dünyaya gelebilirken şiddetli plasenta previa durumlarında hekim sezaryen kararı alacaktır. Erken gebelik haftalarında bebek yeteri kadar gelişmemişse anne adayı hemen ameliyata alınamayabilir, gebeliğin 38. Hafta gibi dönemlerinde ise bekleme olmadan hemen sezaryen gerçekleştirilir. 38. Gebelik haftasından önce doğumunun başlaması durumunda, acil sezaryen ihtiyacı doğar, şiddetli plasenta previa durumunda ilk kanama olmasından sonra anne adayının yatışı yapılır ve kontrol altında tutularak doğum beklenir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı