Genel Sağlık

PCT Nedir? PCT Yüksekliği ve PCT Düşüklüğü?

Pct Nedir sorusuna kısaca yanıt verilecek olursa; günümüzde kan sayımı testi olarak ifade edilmektedir. PCT olarak adlandırılan unsur troid C hücreleri ve akciğerler tarafından üretilir. Aynı zamanda bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla alâkalı önemli ipuçları verir. Bu test PCk, diğer adı ile prokalsitonin olarak ifade edilmektedir. Protein çeşitleri arasında yer alan PCT, 116 amino aside sahiptir. PCT sonuçları sayesinde enfeksiyon olup olmadığını anlayabiliriz. Bu nedenle sadece biyolojik bir gösterge olarak kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Çekirdekli Kuru Üzümün Faydaları

PCT oranlarını öğrenebilmek için uygulanan testler, hastanın sorunu hakkında tanı koyulabilmesi için sadece bir seviyede yeterli olur. Bununla beraber hastalığın nasıl ilerleyeceği ve tedavisi için neler yapılması gerektiği hakkında da pek çok detayı vermektedir. PCt değerleri cerrahi işlemler sonucunda yaşanan yaralanmalarda, yaşanan hastalıklarda, vuruk sebebiyle ortaya çıkan yaralanmalarda, prokalsitonin ve viral gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların seyrini tespit edebilmek için kullanılır. Septik şok geçirilip geçirilmediği ya da geçirme ihtimali, bu test sayesinde büyük ölçüde saptanır.

PCT seviyelerinde artış yaşanması, aynı zamanda enfeksiyon oranlarını da gösterir. Bu nedenle PCt değerinin normal aralıklarda seyretmesi oldukça önemlidir. Atlanmaması gereken bir detay olarak vermeliyiz ki ciddi bir enfeksiyon durumunda 2, en fazla 4 saat sonra vücuttaki bağışıklık hücreleri de prokalsitonin üretmeye başlarlar. PCT için kanda bulunması gereken normal değerler 0.05 ng / ml’dir. Fakat bazı hastalarda bu durum değişiklik gösterebilir. Bu hastalarda değerler 1000 ng /  ml olarak görülür. PCT değeri yüksek ise hastalığın ciddi boyutlarda olduğu anlaşılır. Yoğun bakımda yatan hastalar için, bir enfeksiyon durumunun olup olmadığını gözlemek adına, bu test kesinlikle uygulanmalıdır.

PCt Testi Nedir?

PCT testinin doktor tarafından istenmesi için öncelikle hastada birtakım belirtiler görülmelidir. Bu belirtiler; Taşikardi (kalp çarpıntısı) yaşanması, yüksek ateşin olması, Hipotansiyon (düşük kan basıncı) görülmesi, akıl sağlığında bozukluk yaşanması, hastanın hızlı ya da derin nefes alma ihtiyacı hissetmesi, mide bulantıları yaşanması gibi belirtilerdir. Bu belirtilere ek olarak sepsis kaynaklı konularda da bu test uygulanabilir. Hasta vücudunda inflamasyon görüldüğünde, Organların işlevinde azalmalar görüldüğünde, Damarlarda pıhtılaşma riski söz konusu olduğunda, organ yetmezliği riski söz konusu olduğunda bu test yapılabilir.

Bazı durumlarda PCT testi tek başına yeterli değildir. Tanı koymak için, CRP testi, kan kültürü testi, kan sayımı ve CSF (beyinde omurilik sıvısı analizi) testleri de gerekebilir.

PCT Yüksekliği nedir?

Yapılan test sırasında değeriniz olması gerekenden fazla ise bakteriyel özellikte bir hastalık baş göstermiş olabilir. Zatürre, böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi hastalıklar PCT değerlerini yükseltirler. Özellikle menenjit hastalığında bu değer yükselmesi çok daha fazla olacaktır. Prokalsitonin yükselmesi için ciddi yaralanmalar ve kandaki oksijen seviyesinin düşmesi durumları da etkilidir.

Yeni doğan bebeklerin de PCT değerleri hiçbir enfeksiyona bağlı kalmaksızın bağışıklık sistemi düşüklüğü sebebi ile yüksektir. Prokalsitonin yüksekliği troid kanseri hastalarında da görülür. Zaten PCT’nin büyük bir kısmı, troid bezlerinde üretilmektedir. Yani bu test, kişide hangi hastalığın olduğunu tam olarak saptayamaz. Doktorun, hastalığı tam olarak teşhis edebilmesi için ek birtakım tetkikler istemesi olağandır. PCT yüksekliği ancak enfeksiyon oluşumu ortadan kaldırıldıktan sonra düşürülür. PCT değeri 10’dan yüksek ya da eşitse organ işlev bozukluğu ya da yüksek ölüm riski var demektir. Bu değer 2 ile 10 arasındaysa ciddi bir sistematik enfeksiyon oluşumu görülmesi muhtemeldir. Değerler 0 ile 0.5 arasında seyrediyorsa hastada enfeksiyon olasılığı oldukça azdır.

PCT yüksekliğinin belirtileri olabilecek hastalıklar, aşağıdaki gibidir:

Kan zehirlenmeleri, çeşitli kanser vakaları, yanık vakalar, cerrahi operasyonlar, organ yetmezlikleri. Değerlerin yüksek olması bunlar ya da benzeri rahatsızlıklara sebep olabilir.

PCT Düşüklüğü nedir?

Kan değerlerindeki düşük PCT seviyesi hafif bir bakteriyel enfeksiyon oluşumunu gösterebilir. Hastalığın tam anlamıyla yayılamadığı, vücudun bir bölümünü kapsadığı değer düşüklüğüyle saptanabilir. Bu durumu aynı zamanda Antibiyotiğin artık sonlandırılması gerektiğine işaret olarak görebiliriz. Vücudun rahatsızlığının altında yatan sebebin bakteriyel bir neden olmadığını bize gösterir. Eğer hastada organ nakli yapıldıysa ve bu değer düşük çıkıyorsa, nakli, vücudun kabul etmediğine işaret edebilir. Bunun yanında hastada sepsis riskinin minimum düzeyde olduğunu gösterir. Rahatsızlık varsa viral bir rahatsızlık olduğunu, düşük PCT değerleri ile anlarız.

PCT düşüklüğünün belirtileri olarak sayılan durumlar şunlardır:

Kalbin çevresinde viral bir problem yaşanması ve/veya bulunabilecek kadar kolay bir rahatsızlık olmaması. PCT düşüklüğü durumunda, doktorlar ek testler talep edeceklerdir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı