Psikoloji

Panik Atak Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanların psikolojik rahatsızlık geçirme ihtimalleri geçmiş zamanlardan daha yüksektir. Bu neden yüzünden bireyler psikolojik rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgi edinimi sağlamak zorundadır. Panik atağı testi de aynı nedenler yüzünden sıklıkla yapılır hale gelmiştir. Testin içeriklerinden önce kişilerin bu hastalık hakkında detaylı şekilde bilgi edinmeleri istenmektedir. Sonrasında ise panik atak testi nasıl yapılır konusu üzerine düşülebilmektedir. Öncelikle bu rahatsızlığa sahip olanlar kendilerini ortada hiçbir neden yokken tehlike altında hissetmektedir. Yaşanan kriz anı neticesinde terlemeden nefes darlığına kadar pek çok belirti görüldüğü için sorunun psikolojik olduğu çoğu zaman tahmin edilememektedir. Tahminlerin doğru çıkabilmesi için ise testler yapılmaktadır. Peki, panik atak testi nasıl yapılır ya da bu testlerden kesin sonuç almak mümkün müdür?

Panik Atak olduğunuzu düşünüyorsanız hastalığı tanımak adına Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Panik Atağı Testi

Panik atak testi nasıl yapılır merak edenler için farklı yöntemler olduğunu söylemek mümkündür. Öncelikle bilindiği üzere çağımızda internet teknolojileri sayesinde pek çok sıkıntı çözümü internet üzerinden aranmaktadır. Bireyler bu tür bir rahatsızlıkları olduklarından şüphelenmeleri halinde panik atağı testine online sistemler üzerinden erişim sağlayabilmektedir. Testte yer alan soruları dürüst bir şekilde yanıtlayarak daha net sonuçlara ulaşmak mümkündür. Fakat uzmanlar internet ortamından bir test çözülerek hastalık tanısı konmasına kesinlikle karşı çıkmaktadır. Belirtilerinde de anlatılacağı üzere bu rahatsızlık çok ciddidir. Test için de bireylerden mutlak suretle alanında uzman haline gelmiş bir doktordan destek almaları istenmektedir.

Panik Atak Belirtileri Testi

Panik atak belirtileri testinde aranan kişilerde kaygı bozuklukları olup olmadığının keşfedilmesidir. Çünkü yapılan panik bozukluk testinde sorulan sorularla birlikte, ortaya hiçbir sorun yokken bile kişilerin kendilerini tehlike altında hissettikleri ortaya çıkmaktadır. Üstelik bireylerin kendilerini tehlike altında hissetmeleri kapsamında vücut da tepkiler vermektedir. Kalp çarpıntısı, nefes alamama, terleme, korkma gibi fiziksel semptomlar panik atağı testinin olumlu çıkmasından sonra bir nedene bağlanabilmektedir. Panik atak testi nasıl yapılır konusunda ise genellikle farklı alanlarda muayene olan bireylerin bir sonuç alamayarak psikolojiye yönlendirilmeleri ile sonuç alınmaktadır.

Panik Bozukluk Testi

Panik atak testi nasıl yapılır hakkında gerek aile hekimleri gerekse psikologlar en doğru yanıtları vermektedir. Ancak genel kapsamda bilinmesi gerekirse panik bozukluk testinde hastalara bir takım sorular iletilmektedir. Sorular kapsamında kişilerin kendilerini anlatılacak olan durumda hissetmeleri istenmektedir. Durum karşısında verilen tepkiler ve yanıtlar ise panik atak belirtileri testinden ne sonuç alınacağını göstermektedir. Panik atak testi nasıl yapılır konusu ile birlikte hastalık teşhis edilen kişilerde anında tedavi sürecine başlanmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde kişilere özel psikolojik ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların dozajları da günlük miktarları da uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Aynı şekilde ilaçların ne zaman ve ne şekilde bırakılacağı konusu da uzman kararları ve önerileri doğrultusunda gerçekleştirilmek zorundadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı