Psikoloji

Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Günlük yaşam her geçen gün daha çok stresli hale gelmektedir. Bu durum neticesinde bireylerin psikolojik rahatsızlıkları da artmaktadır.  Bazı psikolojik rahatsızlıklar dalgınlık gibi belirtilerle kendini gösterse de panik atak bu kategoriden ayrılmaktadır. Peki, panik atak nedir? Panik atak pek çok kişi tarafından panik bozukluğu ile karıştırılan psikolojik bir rahatsızlıktır. Ancak iki hastalığın tanımlaması farklı olduğu gibi panik atak belirtileri de oldukça farklıdır. Bundan ötürü bireysel olarak tanı koymak yerine uzmanlardan destek alarak kesin sonuçlara varmak önemlidir. Psikolojik rahatsızlıklarda uzmanlardan destek almak gerektiğinde reçeteli olarak verilen ilaçları düzenli kullanmak gerekmektedir. Panik atak tedavi sürecinde de ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Ancak öncesinde “Panik atak nedir?” ya da “Panik atak tanısı nasıl konur?” şeklinde sorulan soruların yanıtını bilinmelidir.

Panik Atak Nedir?

Panik atak nedir?” sorusuna verilen en geçerli yanıtlardan biri, bulunulan ortamda hiçbir tehlike olmamasına karşın, kişilerin kendilerini tehlikede hissederek kriz geçirmeleri şeklindedir. Bu krizler oldukça şiddetli fiziksel belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Üstelik belirtilerin fiziksel olmasından ötürü pek çok birey, sorununun psikolojik olabileceğini tahmin edememektedir. Fiziksel problemlerden ötürü farklı doktorlara gidilmesinden dolayı da panik atak tedavisi geciktirilmiş olmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinin bilinçli ya da bilinçsiz olarak geciktirilmesi hastalığın iyileşme süresini uzatmaktadır.

Panik atak belirtileri şiddetli ve fiziksel sıkıntılardan meydana geldiği için nefes alamama ya da kalp krizi geçirdiğini zannetme gibi sonuçlara götürmektedir. Günlük hayatta kalabalık ortamlarda birden panik atak krizi geçiren hasta sayısı çok fazladır. Aynı şekilde uyku halinde iken aniden panik atak krizleri de gelebilmektedir. Ortalama olarak panik atak krizleri bir ya da iki kez yaşanmaktadır. Tıp terimlerine göre krizlerin daha çok tekrarlanması hastalığın tanımını değiştirmektedir. Krizleri devamlı hale gelen bireyler için panik atak nedir, soruları yerine panik bozukluğuna dair sorular cevaplanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Apotemnophilia Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Göz atmak isteyebilirsiniz: Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Çeşitleri

Panik Atak Belirtileri ve Sebepleri

Panik atak nedir, sorusunun anlaşılmasından sonra sıra panik atak belirtileri ve sebeplerine gelmektedir. Öncelikle diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi stres, panik atak geçirme nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bireyler bazı ilaç kullanımları ya da hayatlarında ani değişimlerden ötürü de panik atak geçirebilmektedir. Panik atak belirtileri arasında en çok görülen nefes darlığı ya da nefes alamama hissiyatıdır. Soluğu kesilen bireyler titremeye da başlayabilmektedir. Ani gelişen ölüm korkusu, kalp krizi geçirdiğini zannetmek veyahut şiddetli baş dönmesi de panik atağın sık rastlanan belirtilerinden sayılmaktadır. Ataklar hastalığın ilerleme durumuna göre uzunluklarını değiştirmektedir. Bundan ötürü hastalık çok ilerlemeden teşhis edilmesi ve panik atak tedavisine başlanması önemlidir.

Panik Atak Belirtileri Başlangıç İçin

Panik atak belirtileri nelerdir?” sorusu için bir takım fiziksel komplikasyonların sayılması gerekmektedir. Panik atak başlangıcında hastalar nefes darlığı yaşadıkları ya da kalp krizi geçirdikleri zannedilmektedir. Pek çok hasta bundan ötürü acil servislere başvurmaktadır. Panik atak belirtileri bahsedilen hastalıklarla aynı olduğu için acil servislerde istenen tedavi alınamamaktadır. Bireyler bir süre sonra kendilerini her şeyden soyutlayarak bir daha kriz geçirmemeye çalışmaktadır. Hastalığın genel seyri krizlerin yinelemesi ile kendini göstermektedir. Peki, panik atak nasıl geçer? Panik atakların geçebilmesi için uzmanlar fiziksel muayenelerde bir sorun olmadığını teyit etmelidir. Sonrasında ise psikolojik tedavi için psikologlara başvurulmalıdır. Rahatsızlığın teşhisi ile verilen ilaç kullanımlarının yanı sıra panik atak tedavisi evde de sürdürülmelidir. Bahsedildiği üzere stresli ortamlardan uzak kalmak, sağlıklı beslenmek ve egzersizler yapmak hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak belirtilerinin teşhis edilmesinden sonra sırayı tedavi aşaması almaktadır. Fakat bu rahatsızlık pek çok farklı fiziksel hastalığa benzemektedir. Hastalar doktorlarına hikâyelerini net bir şekilde anlatmadıklarında tanı aşaması uzayabilmektedir. Bundan ötürü rahatsızlık belirtileri gizlenmeden açık bir şekilde anlatılmalıdır. Panik atak tedavisi için genellikle tıbbi ilaç kullanımı gerekmektedir. Başlarda ilaç kullanımı hastaları rahatlatarak daha rahat uyku uyumalarını sağlamaktadır. Aynı şekilde ilaçlar, krizlere de mani olmaktadır. Ancak kesin sonuçlar alınabilmesi için ilaç tedavisine yardımcı uygulamalar da eklenmelidir. Panik atak tedavisi evde yapılan bir takım egzersizlerle desteklenebilmektedir. Genel kapsamda doğru nefes alma tekniklerini öğrenip uygulamak bu aşamada yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde uzman önerileri ışığında hipnoz eklentisi de ilaçların fayda derecesini artırmaktadır. Hastalar, sağlıklı beslenerek ya da panik atak geçirmelerine neden olan ortamlardan uzak durarak da iyileşme süreçlerini hızlandırabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Belirtileri-Tedavisi?

Panik Atak İlaçları

Panik atak belirtileri ışığında tedavi sürecinde farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Panik atak tedavisi için tercih edilen ilaçlar doktorlar tarafından psikoterapilerle birlikte de devam ettirilebilmektedir. Psikoterapi her panik atak hastası için gerekli olmasa da hastalığın iyileşme sürecinde oldukça yardımcıdır. Panik atak tedavisi için kullanılması gereken ilaçlar öncelikle sinir hücrelerinde oluşan bozuklukları gidermektedir. Bu sayede hastalar kriz geçirmeden hayatlarına devam edebilmektedir. Ancak ilaçların beyin aktivitelerini düzenleme süresi ortalama olarak bir yıl sürebilmektedir. Bazı vakalarda panik atak ilaçlarının iki yıl kadar kullanılması şarttır. İlaçlar özellikle ilk alınmaya başladığı zamanlarda çok fazla uyku yapmaktadır. Fakat beynin dinlenmesi ve iyileşme süreci için uyku oldukça gereklidir. Ağır uyku dönemi ilk iki hafta yoğun olarak hissedilmesine karşın ilerleyen zamanlarda bireyler günlük yaşamlarını eskisi gibi sürdürebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Panik Atak Nasıl Geçer?

“Panik atak nedir, panik atak nasıl geçer?” iki temel soru rahatsızlık sürecinde yanıtı en çok merak edilen sorulardandır. Hastalığın tam anlamı ile geçebilmesi için sabırlı olmak ilk yapılması gereken şeydir. Çünkü panik atak belirtilerinin tespitinden sonra başlayan tedavi süreci kısa sürede tamamlanan bir zaman diliminden oluşmamaktadır. Özellikle pek çok hasta ilk üç ya da altı aylık zaman diliminde iyileştiklerini düşünerek uzmanlara danışmadan ilaçlarını bırakabilmektedir. Panik atak tedavisinde en yanlış hareketlerden biri budur. İlaçları bırakmak ya da aksatmak öksürük nöbetleri ile hastalığın boyutunun artmasına neden olabilmektedir. Panik atak ilaçları doktorlara danışmadan ya da doktor talimatı gelmeden bırakılmamalıdır. Hastalığın tamamen geçmesi için panik atak tedavi sürecinin tamamlanması gerekmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra aksatılmadan yapılan psikoterapiler, nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizler de hastalığın geçmesinde etkin rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bipolar Mizaç Bozukluğu

Panik Atak Testi –  Panik Atak Belirtileri Gösterenler İçin

Panik atak belirtilerinin günümüzde bireysel şekilde tahmini edilmesi de mümkündür. Kişiler, hastalığı fiziksel belirtileri yüzünden ilk aşamada farklı ilaçlar kullanmaktadır. Ancak ilaçların işe yaramaması panik atak tedavisinin geç başlamasına neden olmaktadır. Bundan ötürü bilinçlenerek hareket edilmesi şarttır. Panik atak belirtileri ve sebeplerinin anlaşılması için belli testler bulunmaktadır. Geçmiş zamanlarda uzmanlar tarafından yapılan testlere artık web sitelerinden ulaşılabilmektedir. Testte olumlu ya da ortalama üzerinde sonuç alınıyorsa direkt olarak bir uzmanla görünmek gerekmektedir. Testlerde bulunan sorular, kişilerin kaygı düzeylerini ölçmektedir. Ayrıca tedavilere kısa süre içerisinde başlayabilmek için teste doğru yanıtlar vermek şarttır. “Panik atak belirtileri nelerdir?” sorusuna yönelik yanıtların okunmasından sonra testin yapılması daha iyi sonuçlar verecektir. Çünkü testte yer alan maddeler hastalığın belirtilerinden oluşmaktadır ve hastalığın derecesinin öğrenilmesini sağlamaktadır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı