Genel Sağlık

Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Günümüz tıp teknolojileri sayesinde pek çok hastalık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Üstelik hastalıkların tedavisinde insanların günlük yaşamlarını daha rahat bir şekilde devam etmelerini sağlayan ek uygulamalar da yapılabilmektedir. Ozon terapi nedir konusu da bu alanda yapılan araştırmalar sayesinde gündemde kalmaktadır. Çünkü kastalar ozon tedavisi olarak da bilinen terapiler ile birlikte ciddi hastalıklar için almış oldukları ilaçların etkilerini minimumlara indirebilmektedir. Üstelik tedavi birden fazla hastalık için tercih edilebilmektedir. Uzmanlar, hastalarında gerekli görmeleri halinde ozon tedavisi önerisi yapmaktadır. Bazı durumlarda destekleyici tedavi olan ozon bazı durumlarda ise başlı başına bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilmektedir.

Ozon tedavisi isminden de belli olduğu üzere atmosferde yer alan ozon gazı ile alakalıdır. Ozon, renksiz ve kokusu oldukça keskin olan bir gaz olarak bilinmektedir. Buna karşın gazın oldukça iyi etkileri bulunmaktadır. Güneş ışınlarının zararlı olarak bilinen kısmını engelleyen ozon gazı, insan vücudunda da benzer işlevler görebilmektedir. Ancak ozon doğrudan insan vücuduna verilmemektedir. Bunun yerine tedavinin uygulanabilmesi için hazırlanan cihazlarda ozon ve oksijen oranları ayarlanarak bir karışım elde edilmektedir. Elde edilen karışım ise bahsedilecek olan farklı yöntemler ile birlikte hastalara verilmektedir. Yöntemler hastaların durumlarına göre farklılık gösteren seans aralık ve sürelerine de sahiptir.

İlginizi çekebilir: SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Yapan Hastaneler

Ozon Terapi Nedir?

Ozon tedavisi için öneri almış olan hastalar ozon terapi nasıl yapılır merakı duymaktadır. Bu konu hakkında tedavinin tek bir uygulama yöntemi olmadığı bilinmelidir. Uygulama yöntemler hem tercih edilen merkezin sahip olduğu donanımlara hem de hastaların ne amaçla tedaviye ihtiyaç duyduklarına göre değişim gösterebilmektedir. Bu bağlamda en sık rastlanan yapım yöntemleri majör ozon tedavisidir. Majör olarak bilinen uygulama yönteminde hastalardan minimum 50 ml maksimum ise 200 ml olmak üzere kan alımları gerçekleştirilmektedir. Tedarik edilen kanlar, özel cihazlarda hazırlanmış ozon karışımı ile birleştirilmektedir. Bu sayede ozon ve oksijen engini olan bir kan elde edilmiş olmaktadır. Majör olan yöntemle kısacası hastaların kendi kanları oksijence zenginleştirilerek yeniden damarlarına verilmektedir.

Ozon tedavi yöntemleri arasında minör uygulamalara da rastlanmaktadır. Minör olan uygulamalar da majör olanlara benzemektedir. Fakat bu kez hastalardan alınan kan miktarı oldukça düşüktür. Ayrıca alınan kanlar damalar yolu ile değil doğrudan enjektörler yardımı ile doğrudan ihtiyaç duyulan bölgeye verilmektedir. Rektal ya da vajinal uygulamalar da ozon tedavisinde rastlanan yöntemlerden biridir. Bu yöntemler içerisinde özel tüpler hazırlanmaktadır. Hazırlanan tüplerin içinde bulunan gazlar vajina ya da rektum içerisine doğrudan yerleştirilmektedir. Hastalar için özel olarak üretilen krem ya da ozonlu sıvılar da vardır. Bu sıvıların dışarıdan uygulanması ile de tedavi olunabilmektedir. Anlaşıldığı üzere pek çok farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. Uzmanlar var olan yöntemleri hastaların ne amaçla bu tedaviye ihtiyaç duyduklarına göre belirleyerek uygulamaya geçmektedir.

Ozon Terapi Zararları

Günümüzde tıbbi açıdan hemen her türlü tedavi yönteminin olası zararları, riskleri ya da yan etkileri bulunmaktadır. Bu neden yüzünden pek çok hasta tedavi olmayı vücutlarına kimyasal alımı olarak gördükleri de bilinenlerden biridir. fakat ozon terapi zararları açısından diğer tedavi yöntemlerine nazaran bir hayli iyi durumdadır. Çünkü ozon terapi gören bireylerin neredeyse tamamı iyileşme emareleri göstermektedir. Fakat yine de hastaların olası risk ya da zararları bilerek tedaviye başlamaları önerilmektedir. Bu tedavi kapsamında hastalara özel olarak hazırlanmış ozon karışımları verilmektedir. Karışımlara hazır olmayan insan vücudu buna bağlı olarak belli tepkiler verebilmektedir. Ancak altı çizildiği üzere yan etkilerle karşılaşma oranı bir hayli azdır. Hastalarda zarar olarak nitelendirilen yan etkilerin başında solunum yollarında yanma hissi duyulması yer almaktadır. Aynı yanma hissini gözlerinde hisseden hastaların olduğu da kayıtlara geçmiştir. Bahsedilen zararlar ozon gazının kimyasal özelliklerinden ileri gelmektedir.

Göz atabilirsiniz: Ozon Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Fakat yan etkilerin görülmesinden sonra uzmanlar anında müdahalelerde bulunmaktadır. Böylelikle yan etkiler, hastaların tedavi süreçlerini olumsuz olarak etkileyecek boyutlara gelmemektedir. Bu da tedavinin bırakılmasına gerek kalmadan devam edilmesini sağlamaktadır. Yine de olası yan etkilerin görülmesi halinde tedavi süreci hakkında uzmanların kararlarını uygulamak gerekmektedir. Aynı şekilde tedavinin uygulama yöntemi ve seans sıklıkları da uzman önerileri ışığında kararlaştırılmalıdır.

Ozon Terapi Faydaları

Hastalar için bir tedavinin uygulama sıklığının artırılmasında elde edilen fayda dereceleri büyük önem taşımaktadır. Ozon tedavisi ile yakalan faydalar neticesinde tedaviye başvuran kişi sayısında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Yararların kendini göstermesinde tedavinin ana uygulama şekilleri etkin rol oynamaktadır. Bu bağlamda ilk olarak tedavi kapsamında vücut içerisinde yer alan hücrelerdeki oksijen miktarının artırıldığı unutulmamalıdır. Oksijen miktarının artması neticesinde ise hücreler daha sağlıklı hale gelmektedir. Üstelik ozon gazı özellikleri sayesinde işlevini yitirmiş olan hücreler de anında yok edilmektedir. Bu durum neticesinde tedaviyi alan hastaların kendilerini daha zinde hissetmeleri sağlanmaktadır. ozon terapi faydalarından önemli olanlardan biri de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile alakalıdır. Bilindiği üzere pek çok kanser türü için ağır kimyasallarla tedavi yöntemleri uygulanmak zorunda kalınmaktadır.

Göz atın: Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanan tedaviler neticesinde ise bağışıklık sistemi büyük oranda zarar görmektedir. Kanser hastalarının ozon terapileri neticesinde hem ağrılarında azalma hem de bağışıklık sistemlerinde bir güçlenme kaydedildiği bilinmektedir. Ozon uygulamaları kanser hastalarının yanı sıra belli eklem ve romatizma sorunları olan hastalarda da etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavinin uygun bir şekilde uygulanması halinde romatizma ağrılarında büyük düşüşler yaşandığı kaydedilmektedir. Aynı şekilde eklemlerini hareket ettirmekte zorlanan bireyler, ozon gazı sayesinde güçlenen kaslarını acı duymadan, eskiye oranla daha rahat bir şekilde hareket ettirebilmektedir.

Ozon Terapi Fiyatları

Ozon uygulamalarının yararlarının bilimsel olarak da ispatlanmasından sonra uzman önerileri kapsamında pek çok hasta bu yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tedavi sürecine başlamadan önce merkez ve doktor seçimi gündeme gelmektedir. Aynı şekilde pek çok hasta açısından uygulamaların fiyat aralıkları merak edilmektedir. Fiyat konusunda etkili sonuçlara ulaşabilmek için belli konularda bilinçlenme sağlanmalıdır. Öncelikle uygulamalar İstanbul, Çanakkale, Kayseri, Bursa, Ankara ya da İzmir gibi pek çok farklı şehirde yapılabilmektedir. Aynı şekilde uygulama, ihtiyaç duyulan hastalığa göre değişim göstermekle birlikte devlet destekli olarak da alınabilmektedir. Bu nedenler yüzünden net fiyat aralıkları verilmesi çok zordur. Büyükşehirlerin lüks semtlerindeki özel merkezlerde elde edilen avantajlar daha yüksektir. Avantajların yüksekliği lüks olmakla birleştiği için fiyat aralıkları da yükselmektedir. Fakat ozon terapi fiyatlarının büyükşehirlerdeki her merkezde aynı olmadığı da unutulmamalıdır.

Bazı semtler ortalamalara göre daha uygun olan rakamlardan tedaileri uygulayabilmektedir. Bahsedilen ana nedenler yüzünden uygulamanın yapılacağı merkezin tercihinden önce birkaç farklı görüşme yapılması önerilmektedir. Merkez seçimlerinde fiyat önemli kıstaslardan biri olmasına karşın en belirleyicisi de olmamalıdır. Çünkü uygulamanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için belli içeriklerin tıp merkezleri tarafından karşılanması gerekmektedir. Aynı şekilde uygulamalar alanlarında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksinin olduğu durumlarda nadir olarak görülen yan etkilerle karşılaşmak ihtimalleri güçlenmektedir. Bu neden yüzünden hastalar merkez seçimlerinde fiyat aralıklarından ziyade merkezlerin kalitelerini göz önünde bulundurmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı