Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Zararları Nelerdir?

Ozon tedavisi son yılların en kapsamlı tedavi yöntemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Tedavinin hemen her alanda aktif olarak kullanılması yüzünden özelikler hastaların kafalarında belli sorular oluşabilmektedir. Soruların yanıtlanması ya da doğru olarak yanıtlanabilmesi için öncelikli olarak ozon tedavisi zararları içeriklerinin net şekilde kavranması şarttır. Çünkü topumda bu konu hakkında da doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Ozon, en bilinen şekli ile havada yer alan gazlardan ve oksijen bileşenlerinden biridir. İnsanların büyük bir bölümünün ozon hakkında fikir sahibi olmalarının temel nedeni de oksijenle olan alakasıdır. Temelde zararlı etkileri de olan bu gazın insan sağlığına etkileri oldukça fazladır. Fakat bireylerin ozon tedavisinden fayda görebilmeleri için bir takım kıstaslara dikkat etmeleri istenmektedir. Çünkü sayılacak olan alanlarda dikkatli olmayanlar tedavinin sağladığı avantajlardan mahrum kalacaklardır.

Göz atabilirsiniz: Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Kendine özel bir kokusu olan ozon aynı zamanda oksijenle birlikte yanıcılık özelliği de taşımaktadır. Tedavi sırasında adımların iyi bir şekilde atılmaması ya da bilinçsiz şekilde hareket edilmesi bu ihtimalin ortaya çıkmasına veyahut neden fayda görebilmeleri için bir takım kıstaslara dikkat etmeleri istenmektedir. Çünkü sayılacak olan alanlarda dikkatli olmayanlar tedavinin sağladığı avantajlardan mahrum kalacaklardır. Kendine özel bir kokusu olan ozon aynı zamanda oksijenle birlikte yanıcılık özelliği de taşımaktadır. Tedavi sırasında adımların iyi bir şekilde atılmaması ya da bilinçsiz şekilde hareket edilmesi bu ihtimalin ortaya çıkmasına veyahut vücudun dengesinin bozulmasına yol açabilmektedir.

Ozon Tedavisi Zararları ve Yararları

Tedavi konusunda uzman önerileri alanlar ozon tedavisinin zararları ve yararları açısından araştırmalar yapmak istemektedir. Günümüzde bu alanda pek çok internet sitesinden bilgi edinilmesi mümkündür. Fakat özellikle kaynak konusunda yetersiz olan siteler hatalı bilgi erişimlerine ulaşma sıkıntısı yaşatabilmektedir. Bu nedenden ötürü araştırmalar esnasında titiz davranılması oldukça önemlidir. Ozon tedavisinin çoğunlukla oksijenle alakalı olması yüzünden oksijen terapisi ya da tedavisi şeklinde anıldığı da bir gerçektir. Tedavinin ana zararlarından biri de oksijenin yanıcılık özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Fakat altı çizilmek gerekirse gazın yanıcılık özelliğinin tedavi sırasında kendini göstermesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Özellikle modern ve sağlık koşullarına uygun olarak hareket eden tıp merkezilerinde böyle sonuçlarla karşı karşıya kalmak ihtimali neredeyse sıfıra yakındır.

Ozon tedavisi zararları konusundan ziyade yararları ve faydaları ile konuşulmaktadır. Öncelikle tedavi sırasında hastalara vücutlarında yeteri kadar olmayan oksijen takviyesi yapılmaktadır. Gerçekleştirilen işlemlerde uygulama yöntemlerine göre seanslar ve seans aralıkları belirlenmektedir. Bu da tedavilerin kişilere özel olarak yapılması anlamı taşımaktadır. Tedavi süreçleri boyunca herhangi bir kesi yapılmaması da hastaların elde ettiği yararlardan biri olarak gösterilmektedir. Bu sayede özellikle bel fıtığı gibi cerrahi işlemle tedavi edilebilen rahatsızlıklar ozonla birlikte ağrısız ve acısız şekilde tedavi edilebilmektedir.

Ozon Tedavisi Yan Etkileri

Ozon tedavisi yararları fazla olmasının yanı sıra acısız olarak uygulandığı için de hastaların meraklarını cezbetmektedir. Bu alanda tedavi ile ilgili olarak bir takım şeylerin bilinmesi oldukça önemlidir. Öncelikle tıbbi olarak uygulanan tedavilerde az da olsa yan etki mutlaka görülmektedir. Bu yan etkiler bir risk olarak da isimlendirilebilmektedir. Çünkü pek çok tedavi sırasında bireylerin kimisi hiçbir yan etki yaşamaktadır. Yan etkilerin görülüp görülmeme durumu tedavinin hangi yöntemlerle uygulandığına ya da kişilerin genetik özelliklerine, vücut dirençlerine göre değişim gösterebilmektedir.

Detaylar: Ozon Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Ozon tedavisi faydaları kadar bilinen yan etkilerinin en önemlilerinden biri akciğerlerle alakalıdır. Akciğerlerin tedavi öncesine alışmış olduğu bir oksijen yüzdesi bulunmaktadır. Tedavi sırasında ise anlatıldığı üzere vücuda temiz oksijen girişi gerçekleştirilmektedir. İşlemlerde rektal, enjekte, serum ya da doğrudan uygulama yöntemleri tercih edilebilmektedir. Az olmasına karşın bazı hastalarda akciğerlerinde belli süreler düzensizlikler yaşandığı gözlemlenmektedir. Fakat yaşanan bu yan etki uzmanların yerinde ve zamanında yaptıkları müdahaleler sonrasında ortadan kaldırıldığı için ciddi sorunlar ortaya çıkarmamaktadır.

Ozon Tedavisi Zararları ve Korunmak

Bilinen ozon tedavisi yan etkilerinden ve zararlarından korunmak veyahut en aza indirmek aslında hastaların elindedir. Yapılan araştırmalara göre tedavinin olumsuz ya da istenmeyen sonuçlar vermesindeki ana nedenlerden biri uzmanlar tarafından uygulanmamasından ileri gelmektedir. Ne yazık ki günümüzde yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerde ve kurumlarda bu uygulamalar hastalara yapılmaktadır. Gerçekleştirilen uygulamalar sırasında çıkabilecek komplikasyonlara yerinde müdahaleler yapılamadığı için ise sorunlar büyümektedir. Zararlardan korunma konusunda merkez tercihlerinin nasıl yapılması gerektiği bilinmelidir.

Ozon tedavisi fiyatları kesinlikle bir tercih kıstası olmamalıdır. Bazı hastalar tıp merkez seçimlerinde en ucuz olana yönelmektedir. Merkezilerin fiyat listesinin oluşmasında ortalama rakamlar bulunmaktadır. Herhangi özel bir durum söz konusu olmadığı halde piyasadaki rakamların çok aşağısında hizmet veren merkezlerde yüksek ihtimalle belli sistemler ya da ekipmanlar eksiktir. Bu neden yüzünden hastalar merkez seçimlerinde önceliklerini hangi tıbbi ekipmanların tercih edildiğine, hangi uzmanların görev yaptığına ya da merkezin önceki zamanlarda gerçekleştirmiş olduğu işlemlere vermelidir. Böylelikle tedavinin başarı yüzdesi de otomatik olarak artırılmış olacaktır.

İlginizi çekebilir: SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Yapan Hastaneler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı