Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Ozon tedavisi kökeni 1900’lü yıllara dayanan tedavi yöntemlerinden biridir. günümüzde ise geliştirişmiş tıp teknolojileri sayesinde popülarite oranını giderek artırmaktadır. Üstelik ozon tedavisi sayesinde pek çok farklı hastalık grubunda iyileşme sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra ne yazık ki bazı ciddi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri bir hayli yüksektir. Yan etkiler yüzünden hastalar şart olmasına karşın kullanmaları gerekli olan ilaçları alamamaktadır. Ozon tedavisi bu gibi durumlarda da insanlara yardımcı olmaktadır. Çünkü tedavinin kan hücreleri üzerine doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Kendini gösteren olumlu etki neticesinde tedaviyi doğru bir şekilde alan hastaların bağışıklık sistemleri kuvvetlenmektedir. Böylelikle hastalar, diğer ilaçlarını kullanabilecek sağlık seviyesine de gelebilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Ozon tedavisi faydaları sayesinde İstanbul, Kayseri, Ankara ya da İzmir gibi merkezlerde birden fazla sağlık kuruluşunda uygulanabilmektedir. Aynı şekilde hastalar Balıkesir Edremit gibi büyük ilçelerde de yenilenen cihazlar aracılığı ile ozon tedavisinden istifade edebilmektedir. Tedavinin uygulama aşamasına geçilmesinde uzman önerileri ve muayeneleri çok önemlidir. Sayılan artılarına karşın hastalar az da olsa bahsedilecek olan yan etkileri kendilerinde görebilmektedir.

Ozon Tedavisi Yan Etkileri

Ozon tedavisi yan etkileri bakımından neredeyse zararsız olarak görülen nadir uygulamalardan biri olmak özelliğini taşımaktadır. Fakat bu durum tedavi neticesinde herhangi bir yan etki görülmemesini de garanti etmemektedir. Hastalar bahsedilecek olan yan etkilerle karşılaşmaları halinde saklamak yerine mutlaka uzmanlarla görüşme sağlanmalıdır. Böylelikle tedavinin yöntemlerinin değiştirilmesi, seans aralıklarının düzenlenmesi veyahut tedaviye ara verilmesi gibi önemler alınarak hastanın durumunun kötüye gitmesinin önüne geçilebilmektedir. Bilindiği üzere ozon, havada yer alan gazlardan biridir. İnsan vücudu direkt olarak nefes alma yolu ile ozon gazını hücrelerine gönderememektedir.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

Ya da yeteri kadar ozon alınamamaktadır. Bundan kaynaklı olarak direkt soluma yöntemleri gibi alternatiflerle insan vücudunda ihtiyaç duyulan ozon gazı elde edilebilmektedir. Bu sırada nadir de olsa rastlanan ozon tedavi yan etkilerinden biri olan tahrişler görülebilmektedir. Bahsi geçen tahrişlerin hava, burun yollarında yanma şeklinde kendini gösterdiği tespit edilmiştir. Bazı hastalarda gözlerde yanma olarak da yan etki görüldüğü bilinmektedir. Tahriş sıkıntısının ortaya çıkmasının ana nedenlerinden biri de dozajların hastaya uygun olarak ayarlanmamasından ileri gelmektedir. Bu nedenden ötürü bireyler işlerinde uzman doktorları ve kaliteli merkezleri tercih etmelidir.

Ozon Tedavisi Zararları

Ozon tedavisinin uygulama yöntemleri farklı rahatsızlıklara göre değişim göstermektedir. Ancak yöntemlerin üç ana başlık altında toplanması mümkündür. majör, minör ya da lokal olan uygulamalar kapsamında hastalar tedavilerini alabilmektedir. Lokal olan uygulamalar arasında rektal olanları en çok kullanılanlardan biridir. Sayılanların yanı sıra ozon gazı belli işlemlerden geçirilerek doğrudan hastalara verilebilmektedir. Ozon tedavisi zararlarından biri de bu aşamada ortaya çıkmaktadır. İnsanların akciğerleri sağlık durumlarına veya yaşam standartlarına, yaşlarına göre farklı gelişmişlikler göstermektedir. Ozon gazı da yüksek oranda oksijen bulundurmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ozon Tedavisi Zararları

Bazı hastaların akciğerleri birden temiz oksijenle karşı karşıya kalmak yüzünden belli denge bozuklukları yaşayabilmektedir. Bu da hastaların nefes almada güçlük yaşama sıkıntılarını ortaya çıkarmaktadır. Ancak bahsedilen yan etki ya da zararın oluşması büyük oranda tedaviyi uygulayan uzmanlardan ileri gelmektedir. Çünkü tedavi öncesinde yapılan ölçümler neticesinde uygulama miktarı ve sıklığı doğru bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bazı durumlarda tüm testlerin yapılması ve dozajların ayarlanmasına karşın da bahsedilen nefes alma güçlükleri yaşanabilmektedir. İşlerinde uzman olan kişiler bu gibi sorunlarda hastalara anında müdahale ederek sıkıntının ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve elde edilen verilere göre tedavinin yan etkileri ile karşılaşan hasta sayısının oldukça düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenden kaynaklı olarak günümüzde pek çok doktor, ana tedavilerini desteklemek için hastalarına ozon uygulamalarını önermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Ozon Tedavi Yan Etkisi Hakkında

Hastaların ozon tedavisinde yan etkiler konusunda bilmeleri gerekli olan bir takım hususlar bulunmaktadır. Öncelikle tedavi kalp ritim bozuklukları, belli romatizma hastalıkları, dolaşım sistem rahatsızlıkları gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Buna bağlı olarak her hasta için tasarlanan seans ve tekrar sayısı da aynı değildir. Tekrar sayılarının artması neticesinde hastalar için değişim gösteren fiyat listeleri çıkarılmaktadır. Fiyat listelerinin; Kayseri, İstanbul ya da Bursa gibi büyük merkezlerde daha farklı rakamlardan oluştuğu da bilinenler arasındadır. hastalar fiyatlar yüzünden endişe yaşayarak yapacakları tercihlerde en ucuz olan merkezi baz almaktadır. Fakat sağlığın her kolunda olduğu gibi ozon tedavilerinde de fiyatlar merkez seçimlerinde ana belirleyici olmamalıdır. Aksi durumlarda altı önemle çizilen ozon tedavi zararlarına yakalanmak riski artabilmektedir.

Çünkü bu tedavi sistemi için piyasada belli ortalamalar bulunmaktadır. Ortalamanın çok altında fiyat veren merkezlerin gerekli olan sağlık koşullarına uymadıkları bilinmektedir. Ya da bu tip merkezlerde cihaz ve uzman bakımından ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Hastaların yan etkilerden korunmak ve fiyatlar konusunda uygun rakamları elde etmek için devlet desteğinden yardım almaları da mümkündür. Çünkü ciddi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ozonu devlet karşılamaktadır.

Göz atabilirsiniz: Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı