Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Nedir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tıbbın gelişmesi ile birlikte alternatif ya da destek amaçlı uygulanan tedavi biçimlerinde bir artış gözlemlenmektedir. Tedavi yöntemlerinin maksimize edilmiş olması sayesinde pek çok rahatsızlık geçmişe oranla daha kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Yardımcı yöntemler olarak görülen ozon tedavisi de son zamanların en faydalı tedavi biçimlerinden biridir. Bahsedilen ana nedene bağlı olarak uzman önerileri kapsamında pek çok hastanın ozon tedavisine başladığı da bilinmektedir. Peki, ozon tedavisi nedir ya da bu tedavi biçimi hangi tür hastalıkların iyileşmesinde etkilidir?

İnsanların ve diğer canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için oksijen olmazsa olmazlardan biridir. Ozon tedavisi de bu alanda kendini göstermektedir. Çünkü tedavi sırasında değişik yöntemlerden istifade edilerek hastaların vücutlarında oksijen girişi sağlanmaktadır. Tedavinin oksijen odaklı olması neticesinde halk arasında “Oksijen Tedavisi” ismi ile anılmaya başladığı da bilinmektedir. Tedavi sistemi uygulanmaya başladığı ilk dönemlere göre oldukça farklı alternatifler üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle ozon tedavisinin faydalı olduğu alanların oldukça genişlediği görülmektedir. Tedavinin farklı yöntemlerle hastalara uygulanabilmesinin bir diğer artısı ise sorunlu bölgelere erişim açısından da yardım sağlamasıdır. Yöntemler uzmanlar tarafından belirlendiği için hastalıkların en kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olunmaktadır.

Ozon Tedavisi Yöntemleri

Ülkemizde uygulamada olan ozon tedavi yöntemleri arasında ozon gazının işlemlerden geçirilerek kan yolu ile hatalara verilmesi popülerdir. Damardan yapılan uygulamanın yanı sıra kas ve eklem içlerine enjekte edilmesi de mümkündür. Yine tedavinin ne amaçla uygulandığına göre değişim göstermekle birlikte ozon tedavisinin rektal bir biçimde yapılması da olanaklar kapsamındadır. Ozon gazının direkt olarak ya da krem şeklinin kullanımı da mümkündür. Son olarak uygulamada olan yöntemler arasında oral olanı da vardır. Oral yöntemde ozonize olarak isimlendirilen bir su oluşturulmaktadır. Oluşturulan su ise hastalar tarafından usulüne uygun bir biçimde içilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kleptomani Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Göz atabilirsiniz: Ozon Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Ozon tedavisi faydaları etkilerin hızlı sürede alınması açısından da hastaları ve uzmanları memnun bırakmaktadır. Tedavi sonrasında özellikle dolaşım sisteminin daha güçlü hale geldiği ve damarlanma yapısının arttığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra ozon tedavisi antioksidan bakımından da hastaların vücutlarını desteklemektedir. Antibakteriyel ve antiseptik olma özellikleri ise özellikle kanser hastaları açısından ozon tedavisinin önemini artırmaktadır. Tedavi biriminin dolaşım yolu bozukluklarından kansere kadar pek çok farklı hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bahsedilen rahatsızlıklar ciddi olduğu için ozon tedavisi zararları bakımından da konuşulmaktadır. Aslen her tedavinin belli miktarda zararının olduğu bir gerçektir. Ozon tedavisi de bu alanda kendine has zararlar ve riskler içermektedir.

Vücuda temiz ve saf oksijen alındığı için akciğerlerin dengesinin bir süre bozulma ihtimali risklerin en ciddi olanıdır. Tedavi sırasında zarar gören hastaların büyük bir kısmı tıbbi merkez tercihlerini yanlış yapanlardan oluşmaktadır. Sorunsuz ve faydalı tedavi süreci geçirmek isteyen bireylerin ilk aşamada tıbbi merkezleri ve uzmanları araştırmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere oksijen oldukça yanıcı bir gazdır. Tedavinin yapıldığı merkezin oksijenin bu özelliğine göre tasarlanmış olması çok önemlidir. Aynı şekilde tedaviyi yapacak olan uzmanların da olası aksilikler karşısında gerekli olan hamleleri kısa sürede atabilmeleri gerekmektedir. Bahsi geçen ana iki unsur olan tıbbi merkez ve uzman seçimlerinin iyi şekilde yapılması halinde tedavinin başarı oranları da artırılmış olmaktadır. Üstelik bu sayede tedavinin zararları da kolaylıkla minimize edilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon Tedavisi Fiyatları

Doğada, insan vücuduna olumlu ya da olumsuz etki eden pek çok atom bulunmaktadır. Oksijen bu bağlamda insan vücudu için gerekli ve faydalı olan atomlardan biridir. Özellikle kararlı olması neticesinde hücrelerle buluşması halinde hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini artırmaktadır. Tedavinin dolaşım konusunda sıkıntısı olan hastalara yardımcı olmasının temeli de budur. Peki, ozon tedavisi nedir konusunu irdeledikten sonra fiyatları nasıldır ya da nasıl belirlenir? Fiyatlar açısından kesin sonuçların alınması bireylerin ikamet ettikleri yere ya da hangi tıp merkezlerine yöneleceklerine göre değişim göstermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ventilasyon Nedir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Detaylar: Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Bu durumda temel nedenlerden biri ekipmanlardır. Hastalar fark etmemesine karşın sadece ozon tedavisi için kullanılan aletler bile yıldan yıla kendini yenilemektedir. Sektörün en yeni cihazlarını kullanan tıp merkezlerinde ozon tedavisi ücretleri diğer merkezlere göre bir miktar daha yüksek olabilmektedir. Aynı şekilde büyükşehirlerin lüks semtlerinde ya da tekelin olduğu yerlerde de fiyatlarda artış görülmesi muhtemeldir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı