Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisinin Uygulaması ve Faydaları

Son zamanların en popüler tedavi yöntemlerinden birisi de ozon tedavisi olarak gösteriliyor. 3 Oksijen atomunun bir arya gelerek oluşturduğu molekül olan ozon, soluduğumuz hava içerisinde saf bir şekilde bulunmaktadır. Ozonun bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasındaki temel nedeni ultraviyole ışınlarının zararlarını kapatmaktır. Son dönemlerin oldukça popüler olan ozon tedavisinde oksijen ile ozon karışımı ya vücut boşluklarına ya da dolaşıma enjekte edilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Ozon Terapisinin Temel Özelliği

Hem dünya da hem de ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan ozon tedavisinin temel özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Vücut içerisinde bulunan zararlı maddeleri tespit ederek üremelerinin önüne geçmektedir.
 • Tedavi sırasında saf ozon ile saf oksijen karıştırılır. Doz doktor tarafından yapılacak inceleme sonrasında belirlenir.
 • Ozon ile yapılan terapi işlemi sonrasında damarlar ve arterler temizlenir. Bu durum da kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.
 • Stres nedeni ile vücutta meydana gelen olumsuz durumlar bu tedavi ile tamamen yok edilir.
 • Ozon tedavisinin sonucunda vücut hormon ve enzim üretimini dengeli hale getirir.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon tedavisi nasıl yapılır konusunda birçok kişinin merakı bulunuyor. Bu tedavi yönteminde saf oksijen ile saf ozon birleştirilir. Doz 1 ile 100 ml arasında hastanın durumuna göre ayarlanır. Düşük dozlarda yapılan uygulamalarda daha çok bağışıklık sistemi güçlendirilerek hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Oldukça farklı uygulama yöntemi bulunan bu tedavinin türleri ise;

Ozon Tedavisi Türleri

Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisinin Uygulaması ve Faydaları
Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisinin Uygulaması ve Faydaları

Ozon tedavisinin etki alanına göre 6 farklı türe sahip olduğunu görüyoruz. Uygulanan yöntemler ve etkileri ise;

Major Yöntem

Ozon ile yapılan tedavilerde en sık Major yönteminden destek alındığını görüyoruz. Bu tedavi yönteminde hastadan ilk olarak 50 ile 200 Ml arasında bir kan alınır. Alınan kan belirlenen doz ozonla karıştırılarak tekrardan hastaya enjekte edilir. Biraz önce de belirttiğimiz üzere en yaygın kullanılan tedavi yöntemi Major olduğunu belirtmek isteriz.

Minor Yöntem

Major ile benzerlik gösteren Minor yöntemde hastadan 2 ile 5 cc arasında bir kan alınır. Alınan kan yine belirlenen doz oranı ile karıştırılarak hastaya damar yolu ile verilir.

Vücut Boşluklarına Ozon Verme

Bağırsaklarda yaşanan hastalıkların tedavisinde de artık ozondan yararlanıldığını görüyoruz. Bu tedavi yönteminde ozon hastanın ya makatından vajinal yolla ya da kulaktan püskürtme şeklinde verilmektedir. Eğer istenirse hasta bu işlemleri evinde kendi başına da uygulayabilir. Tek kullanımlık tüpler ve hijyenik ortamlarda oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Eklem İçine Ozon Gazı Verme

Doktor tarafından belirlenen doz hastaya iğne ile eklemlerine doğru enjekte edilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu tedavi yöntemi daha çok kas ve iskelet sisteminde yaşanan hastalıkların tedavisi için tercih edilmektedir.

Torbalama Yöntemi

Torbalama yöntemi daha çok bölgesel olarak yaşanan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özel bir torba içerisine el ya da ayaklarını koyan hastalar, belirlenen sürenin dolması ile beraber ciltlerinin nemlendirilmiş olduğunu görürler.

Sauna Uygulaması

Bu yöntem bir tedaviden ziyade kozmetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemden yararlanmak isteyen kişilerin ciltleri üzerine özel bir cihaz yardımı ile önce nemlendirme daha sonra ise ozon ve oksijen gazı verilir. Sauna giren kişilerin baş ve boyun bölgesi dışarıda tutulur.

Ozon Tedavisi Faydaları

Birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar meydana getiren ozon tedavisinin oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Ağrıları azaltma, kan dolaşımını düzenleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok faydası bulunan ozon tedavisinin diğer faydaları;

 • Ozon tedavisinin en bilinen faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sayede başta grip olmak üzere birçok hastalıklardan korunur hale gelirsiniz.
 • Metabolizma hızının artmasına büyük oranda katkı sağlar. Terapi sonunda tüm vücut hücrelerine giden oksijen oranında artış meydana gelir. Bu durum da vücudun yağ depolamamasını sağlar.
 • Doğru dozda uygulanması durumunda yaşlanmayı geciktirir. Cildi gençleştiren bu tedavi yöntemi daha dinç ve daha dinamik hissetmenizi sağlar.
 • Ozon tedavisinin kan temizleme özelliği vardır. Bu sayede vücutta biriken tüm toksik maddeler bu tedavi ile dışarıya atılır. Detoks amacı ile de bu tedavi yönteminden yararlanılmaktadır.
 • Yine doğru dozda uygulanması durumunda ağrı hafifletici özelliği bulunmaktadır.
 • Son olarak ise bu tedavinin yaşam kalitesini arttırma özelliğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Stres, kent yaşamının verdiği yorgunluk, aşırı yoğun çalışma hayatı gibi nedenlerden kaynaklı fiziksek ve ruhsal sorunlardan arınarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Ozon Tedavisi Kimlere Önerilir?

Oldukça popüler olan bu tedavi yönteminin kimler için uygun olduğunu da merak ediyorsunuzdur. Başta bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler olmak üzere kronik yorgunluk, enfeksiyonlardan korunmak isteyen kişiler, depresyon, erken yaşlanma, cinsel isteksizlik, erken yaşlanma, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler bu tedavi türünden destek alabilirler. Destekleyici olarak ise alerjik problemlerde, Hepatit B, Hepatit C, tansiyon, diyabet, cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Ozon Terapisi Kimlere Uygulanmaz

Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisinin Uygulaması ve Faydaları
Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisinin Uygulaması ve Faydaları

Hemen hemen tüm sağlık sorunlarına iyi gelen bu uygulama elbette bazı kişiler için risk oluşturabilmektedir.  Tedavinin uygun olmadığı kişiler;

 • Lösemi teşhisi konulan kişilere
 • Astım hastalarına
 • Kalp hastalığı bulunan kişilere
 • Erken dönem gebelik yaşayan kişilere
 • Hipertiroidi ve Trombositopeni rahatsızlığı bulunan kişiler
 • Enzim eksikliği bulunan kişilere tedavi uygulanmamaktadır.

Ozon Tedavisi İle Zayıflama

Ozon tedavisinin kilo problemi yaşayan kişilere iyi gelip gelmediği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu tedavi ilk olarak 1920 yılında bölgesel yağları eritmek amacı ile keşfedilmiştir. Daha sonrasında yapılan araştırmalarda tedavinin. Doğrudan zayıflatıcı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ancak; metabolizma hızlandırmaya yardımcı olması ve enerji vermesi kişilerde kilo verimi sağlayabilmektedir. Metabolizmaları yavaş olmalarından şikayet eden kişiler, uzman gözetiminde bu tedaviden destek alabilirler.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı