Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan beden pek çok atomu ya da gazı beslenme, nefes alma gibi temel gereklilikler neticesinde vücutlarına alabilmektedir. Fakat belli durumlarda yapılması gerekli olan takviyeler oluşmaktadır. Ozon tedavisi de bu bağlamda yeterli kadar oksijen alınamaması durumlarında uygulanmaktadır. Tedavinin amacı genel manada hücrelerde bulunması gereken fakat eksikliği hissedilen oksijen miktarının artırılmasıdır. Gerekli olan oksijen miktarının artması neticesinde pek çok alanda fayda elde edilebilmektedir.

Günümüzde ozon tedavi uygulamaları neticesinde yüzdeki ve vücuttaki kırışıklıklara karşı artı elde edilebilmektedir. Kırışıklık görünümünde azalmayı sağlayan tedavi daha ciddi sağlık problemleri ile savaşılmasında da sıklıkla tercih edilmektedir. Kalp ritim bozuklukları ya da kanser bu alanda akla gelen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Kalp ritim rahatsızlıklarında yapısal problemlerin yanı sıra kandaki oksijen değerlerinin düşmesi de hastalara büyük sorunlar yaratabilmektedir. Ozon tedavisi ana tedavilere destek olarak günlük yaşamın iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Üstelik tedavi sonrasında yeni kılcal damar oluşumları gerçekleştiği de bilinenler arasındadır. Damar oluşumları neticesinde ise özellikle dolaşım sisteminde rahatsızlıkları olanlar büyük faydalar görmektedir. Ancak tedavinin uzman muayenesi sonrasında yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Ozon Tedavisinde Yöntemler

Hastaların en merak ettiği konular arasında ozon tedavisi nasıl yapılır konusu yer almaktadır. Bu alanda doğru bilinen yanlışlar ya da halk efsaneleri oldukça fazladır. Pek çok kişi uygulamaların can yakıcı olduğunu zannetmektedir. Ancak merkez ve doktor seçimlerinin anlatılacak olan kıstaslara uygun şekilde yapılması neticesinde uygulamalar esnasında herhangi bir acı hissiyatı kendini göstermemektedir. Tedaviler konusunda bilinmesi gerekli olan önemli konular arasında yöntemlerin giderek geliştiği yer almaktadır. Yöntemlerin gelişmesinin ana nedeni ise artık ciddi rahatsızlıklarda veyahut saç dökülmesinde ozon tedavisinin uygulanabilmesinden ileri gelmektedir. Bireylerin sorun yaşadıkları alana göre tedavinin uygulama yöntemleri de değişim göstermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yüksek tansiyon her zaman kötü mü?

Değişimler neticesinde hastalıklara en kestirme yolardan erişim sağlanarak tedavi sürecine geçilmektedir. Kas ağrıları için yapılan tedavilerde uygulama yöntemleri arasında ozon gazının enjekte edildiği görülmektedir. Aynı şekilde damar yolu ile gazın alınması da sıklıkla rast gelinen yöntemler arasındadır. Ozon tedavisinde yöntemlerin kişilere özel olarak tahsis edilmesi seanslar konusunda da bir artı elde edilmesini sağlamaktadır. Çünkü her bireyin rahatsızlık veya probleminin boyutu eşit değildir. Buna bağlı olarak uzmanlar gerçekleştirecekleri muayeneler kapsamında özel seans sayı ve sürelerini kesinleştirmektedir. Muayeneler aynı zamanda yöntemlerin kesinleşmesi açısından da önem arz etmektedir.

Ozon Tedavi Uygulamaları

Bel fıtığı ozon tedavisi ile kesi yapılmaksızın tedavi edilebilen rahatsızlıklardan biridir. Günümüzde bel fıtığı şikâyeti olan kişi sayısı giderek artmaktadır. Gerek ani ve hatalı yapılan hareketler neticesinde gerek yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun için ameliyat masasına yatmak istemeyen kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu gibi durumlarda alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan ozon tedavisi kendini göstermektedir. Tedavinin uygulama yöntemlerinin bel fıtığı için farklı şekillerde gerçekleştirildiği de bilinenler arasındadır. Her hastanın disk kayma derecesi aynı boyutlarda değildir.

İlginizi çekebilir: Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Bu neden yüzünden ilk etapta bir uzman muayenesinden geçilmesi çok önemlidir. Uzmanlar gerçekleştirmiş oldukları muayeneler neticesinde ozon tedavisini ameliyathane ortamında kesi yapılmasına gerek olmayan kıs süreli işlemlerle sona erdirebilmektedir. Erken teşhis edilen ya da derecesi daha küçük olan disk kaymalarında ise genellikle enjekte yöntemi tercih edilmektedir. Yine bu işlem için tasarlanmış olan cihazlardan yardım alınarak kayma olan disklerin arasına ozon enjekte edilmektedir. İşlemler zorlu olarak algılanmasına karşın cilt için ozon tedavisi uygulamalarında olduğu kadar ağrısızdır. Üstelik uzmanlar tedavi öncesinde süreç hakkında gerekli olan bilgilendirmeleri yapmaktadır. Böylelikle hastalar süreç konusunda tüm detayları bildikleri için kendilerini daha rahat hissedebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmak? Faydaları Nelerdir ?

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Ozon tedavisi nasıl uygulanıyor bilmeyenler için yapılan açıklamalar, yöntemlere göre farklı adımlar atıldığını ortaya çıkarmaktadır. Ancak işlemler içim uygun bir tıp merkezinden destek alınması çok önemlidir. Çünkü ozon tedavisinde hatalı uygulamalar yapılması istenen sonuçlara ulaşılamaması sonucuna götürmektedir. Bunun yanı sıra istedikleri sonuçlara ulaşamayan hastaların gerek moral bakımından gerek farkı nedenler yüzünden kendilerini kötü hissetmeleri de muhtemeldir. Uygulamalar için modern tıp merkezlerinin tercih edilmesi halinde özel cihazların tercih edildiği görülmektedir. Ozon gazının insan vücuduna uygun hale getirilmesi için bahsedilen özel cihazlardan destek alınmaktadır.

Aynı şekilde rektal ozon tedavisi gibi yöntemler için de gerekli olan materyallerin önceden temin edildiği bilinmektedir. Teminler neticesinde fitil olarak da nitelendirilen medikal ilaçların kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Tıp merkezlerinde ozon tedavisi direkt olarak da uygulanabilmektedir. Bu yöntem deri üzerinde belli sıkıntıları olan hastalar için daha çok tercih edilmektedir. Genel kapsamda anlaşıldığı üzere tedavinin uygulama alanları çok geniştir. Uygulama alanlarından hangisinin tercih edileceği ise hastaların rahatsızlıklarının türlerine ya da boyutlarına göre belirlenmektedir. Bu neden yüzünden tedavi öncesinde tüm alternatifleri bünyesinde barındıran bir sağlık merkezinin bulunmasına özen gösterilmelidir. Böylelikle en uygun olan tedavi hizmetinin alınması sağlanmış olacaktır.

Göz atabilirsiniz: SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Yapan Hastaneler


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı