Genel Sağlık

Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir? Ozon Tedavisi Faydaları için Merkez Seçimi Ne Kadar Önemli? Günümüzde tıp alanında büyük atılımlar gerçekleştirilmektedir. Bu sayede gerek ana tedavi birimlerinde gerekse destekleyici olanlarda hastaların sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olan alternatif yöntemler geliştirilmiştir. Ozon tedavisi de son zamanların en çok tercih edilen tedavi birimlerinden biridir. Pek çok değişik alanda kullanılabilmesi sayesinde alternatif yöntemlere göre farklı olduğunu gösterebilmektedir. Üstelik tedavi bazı durumlarda ana tedavileri desteklerken bazı durumlarda ise ana tedavi olarak uygulanmaktadır. Ozon tedavisinin kullanım alanları arasında ilk akla gelen cilt rahatsızlıklarıdır.

Göz atabilirsiniz: Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt rahatsızlıklarının yanı sıra kalp ritim bozukluklarından iç hastalıklara kadar uzayan bir listenin iyileştirilmesinde ozon tedavisi tercih edilebilmektedir. Hastalar açısından ozon tedavisinin faydaları da bir hayli yüksektir. Faydaları, kullanım alanları ve uygulama yöntemleri çok olmasına karşın tedavinin geneli acısız olarak tanımlanmaktadır. Bu neden yüzünden de uygulanması mümkün olan rahatsızlıklar ilk tedavi birimlerinden biri olarak kendini göstermektedir. Ancak hastaların tedaviye başlamadan önce mutlak suretle uzmanlardan destek, yönlendirme ve öneri almaları gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda faydaların zarara dönüşmek riski bulunmaktadır. Var olan bu risk yüzünden işlemlerin uygulanacağı tıp merkezlerinin de dikkatli bir şekilde seçilmesi istenmektedir.

Ozon Tedavi Faydaları

İnsan vücudunda yaşamsallık devamı için diğer canlılarda da olduğu gibi hücreler bulunmaktadır. Fakat belli hastalıklara ya da çevresel şartlara bağlı olarak hücre üretim miktarları veyahut sayıları bireyden bireye değişim gösterebilmektedir. Ozon tedavi faydaları doğrudan hücrelerle alakalıdır. Çünkü kan hücrelerinin hayatlarını devam ettirebilmeleri için oksijenle beslenmeleri gerekmektedir. Beslenmenin gerçekleşmediği ya da yeterli miktarda olmadığı durumlarda insan bedeni hastalıklara açık hale de gelmektedir. Ozon tedavisi temelde kan hücrelerinin ihtiyaç duymuş olduğu oksijen desteğini vermektedir. Bunun için değişik yöntemlerle işlemlere başlanmaktadır.

Gerek etki süresinin kısa olması gerek faydalarının daha net bir şekilde görülebilmesi açısından majör ozon tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tedavi biçiminin uygulanmasında hastalardan belli oranlarda kan alımı gerçekleştirilmektedir. Alınan kan özel cihazlarla ozon ile karıştırılmaktadır. Değerlerin sağlanmasının ardından ise ozon yani oksijen bakımından zengin hale getirilmiş olan kan damar yolu ile hastalara geri verilmektedir. Tedavinin seans sayısı ise hem hastalığın ilerleme durumu hem de ne amaçla uygulama yapıldığına göre değişim göstermektedir. Fakat ortalama olarak haftada iki ya da üç seans uygulaması yapıldığı bilinmektedir.

Ozon Tedavisinin Faydaları Nasıl Elde Edilir?

Majör olanların yanı sıra rektal ozon tedavisi de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntem özellikle belli bağırsak sorunları olan hastaların faydalanması için uygundur. Üstelik merkezlerden temin edilen ozon gazı bizzat hastalar tarafından uygulanabilmektedir. Uzman önerilerine göre tekrarlanan dozlar, tüpler şeklinde hazırlanmaktadır. Uygulama sisteminin basit olması sayesinde tedainin faydaları yine majör metotta olduğu gibi kısa süre içerisinde kendini göstermektedir. Ozon tedavisi faydaları nelerdir konusu hakkında bağırsak sıkıntıları ilk sırada bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra ozon tedavisinden destek alınarak özellikle yanık tedavisi için büyük adımlar atılabilmektedir.

Kalp ritim bozuklukları da tedavinin yardımcı olduğu ana hastalıklardan biridir. Çünkü ritim bozukluklarının artmasına neden olan durumların önemlilerinden biri kanın oksijen miktarının düşük olmasıdır. Ozon tedavilerinde oksijen seviyesi yükseldiği için hastalar büyük bir rahatlama hissedebilmektedir. Romatizmal olarak bilinen hastalıkların tedavisinde de son yıllarda ozon tedavilerinden destek alındığı bir gerçektir. Tedavi yöntemlerinin uygulanması insanların yaşam kalitelerini artırmaktadır. Üstelik tedavinin uygulama metotları saç dökülme şikâyeti olanlar için veyahut cilt kırışıklıklarını gidermek isteyenler için de büyük yardımcılardır. Fayda açısından oldukça uzun bir listesinin olması bu tedaviye duyulan ilgiyi artırmaktadır. Fakat Ankara ozon tedavisi ya da diğer şehirler için merkez seçimleri çok önemlidir. Merkez iyi bir şekilde seçilmediğinde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Ozon Tedavi Faydalarında Merkez Seçimi

Ankara ozon tedavisi diğer büyük şehirlerde olduğu gibi bir hayli fazla merkezde uygulanabilmektedir. Özellikle İstanbul, Adana, İzmir, Bursa gibi merkezler farklı illerden de tedavi için gelen hastaları ağırlamaktadır. Bunun ana nedeni büyük şehirlerde yer alan tıp merkezlerinin daha donanımlı olmasıdır. Hastaların ozon tedavisine başlamadan önce merkezler üzerinde araştırma yapmaları çok önemlidir. Günümüzde kaliteli olan merkezlerin internet sitelerinde işlemleri ile alakalı olarak tüm açıklamalar yapılmaktadır. Tedavi sırasında ne tür tıbbi cihazların kullanıldığı da yapılan açıklamalar arasındadır. Aynı şekilde hastalar iletişim bilgileri üzerinden bire bir olarak bilgi edinimi de sağlayabilmektedir.

İlginizi çekebilir: SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Yapan Hastaneler

Böylelikle gelişmiş teknolojik cihazları ve alanında uzman hekimleri bulunan bir merkezde seanslara katılım sağlanabilmektedir. Ozon tedavisinde faydalar ancak belirtilmiş olan kıstasları bir arada bulunduran merkezlerde vaat edildiği şekilde elde edilebilmektedir. Dozların yanlış uygulanması ya da metodun yanlış olarak seçilmesi tedaviden istenen sonucun alınamamasına ya da hiç sonuç alınamamasına neden olabilmektedir. Aynı şekilde hastaların tedavilerden istenen sonuçları alabilmeleri için seansları kaçırmamaları da çok önemlidir. Tavsiye edilen tıp merkezlerinde haftada iki ya da üç olmak üzere toplamda onun üzerinde seans uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı