Psikoloji

Özgüven Eksikliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Özgüven, bireyin kendini kabul ettirebilmesi, eleştirilere açık olması, istekli ve bağımsız olması olarak tanımlayabiliriz. Özgüven sahibi bireyler yukarıdaki özelliklere sahiptir. Özgüven eksikliği çeken bireyler ise yukarıdaki özelliklerin çoğuna sahip değildir. Özgüven eksikliği yaşamımıza çoğunlukla müdahil olan ve pek çok şeyde etkisi olan etmenlerden birisidir. Özgüveni eksik olan bir birey yeterince neşeli olamaz, olgun davranamaz. Peki özgüven eksikliği nasıl tedavi edilir ? Özgüven eksikliği belirtileri nelerdir ?

Özgüven Eksikliği Nasıl Ortaya Çıkar ?

Özgüven eksikliği tek bir olay ile ortaya çıkıp gelişebildiği gibi, yaşamımız oyunca belki hiç umursamadığımız ufak ufak etmenlerin birikmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Özgüven eksikliğinin en önemli nedenleri, ailenin aşırı korumacı davranması, aile veya arkadaşlar tarafından görülen aşağılanma alay edilme yetersizlik duygusu, sürekli eleştirilme ,duygusal travmalardır. Küçük yaşlarda orta şiddetteki duygusal travmalar yaşam boyu etkisini negatif bir şekilde kişi üzerinde sürdürebilir.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Testi Soruları – Hemen Katıl!

Özgüven eksiliği yakın zamanda veya geçmişte yaşanan ağır bir travma sonucu da ortaya çıkabilir. Bunlar, aile veya yakın arkadaş kaybı, doğal afet, cinsel taciz öyküsü, hırsızlık ve gasba uğrama, cinayet tanıklığı gibi durumlardır. Bu durumlar ve olaylar hayatımız boyunca özgüvenimizin kapalı bir kutu içinde kalmasına ve asla salınamamasına neden olabilir.

Özgüven Nasıl Gelişir?

Hiçbir insan doğuştan özgüvensiz dünyaya gelmez, özgüveni çevresi kaybettirir. Bu nedenle özgüveni geri kazanmak için çözüm yine kişinin kendisindedir. Özgüveni eksik olan bireyler karşısındaki kişiyi veya kişileri çok fazla büyütebilir olaylar üzerinde gereksiz çok fazla durabilirler. Öte yandan özgüvensiz olduğundan haberi dahi olmaya bireyler vardır. Özgüveninizi geliştirmek için yapmanız gereken ilk şey sizin bir özgüveninizin olduğunu ancak bunun sıkıca kilitlenmiş bir kutuda saklandığını ve o kutuyu açmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu cümle bile özgüveni olmayan kişiye bir nebze olsun özgüven kazandıracaktır.

Özgüven ikiye ayrılmaktadır, birincisi belli konularda özgüven sahibi olmak, genel konularda özgüven sahibi olmak. Dünyada hangi insanı seçerseniz seçin, herkesin mutlaka bir özgüveni vardır. Ancak bu özgüven sadece belli başlı konularda olabileceği gibi genel konularda da olabilir. Kendine tek bir konuda güvenen insan o konuda oldukça rahat davranabilir ve bu tavırları kişiye özgüvenli gösterebilir. Ancak bu kişinin tamamen özgüven sahibi olduğu anlamına gelmez. Bu yazının amacı sizi tamamen özgüven dolu birisi yapmaktır.

Hedefler Koyun 

Özgüveninizi geliştirmek mi istiyorsunuz, kendinize çok basit bir hedef koyun, mesela günde 10 veya 15 dakika yürüyeceğim gibi. Özgüveni çökerten en büyük sebeblerden bir diğeri de kişinin hedeflerini gerçekleştirememesidir. Kendinize bunun gibi çok basit ve yapması kolay bir hedef koyun, bu hafta toplam 90 dakika yürümüş olacağım, bu hafta 60 dakika kitap okuyacağım, bu hafta 5 kişiyle diyalog kuracağım gibi. Bu basit hedefler gitgide büyüyecek ve kendinizi birden zorlu hedefleri bile başarır bulacaksınız. Çünkü başarının en önemli kaynağı motivasyondur.

İlginizi çekebilir: Sosyal Fobi Nedir?Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi?

Kendinize koyduğunuz hedefleri başardığınızda kendinizi ödüllendirin. Mesela bu hafta 60 dakika kitap okudum. Kendime ödül olarak yemek söyleyeceğim. Bu hafta 90 dakika yürüdüm, kendime hdiye olarak bir kıyafet alacağım gibi. Bu ödüller, beynin ödül mekanizmasını aktif hale getirecektir ve hedeflerinize çok daha kolay ulaşabileceksiniz.

Olumlu Olun 

Zayıf taraflarınızla değil güçlü taraflarınızla ilgilenin, bu özgüveni kısa vadede en iyi şekilde yükselten yoldur. Kitap okumayı seviyor, ancak spordan nefret ediyorsanız kitap okumaya ağırlık verin. Sizi zorlayan ve başarısız olduğunuz hedefleri ise çok az miktarda gerçekleştirin.

Göz atabilirsiniz: Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Olumlu Düşünün, hayatımız düşündüklerimizden ibarettir. Yolda bir sarı araba görseniz muhtemelen hiç farketmeyecektiniz ama aklınızdan sürekli sarı araba geçerse, gün içerisinde 5-10 kere sarı arabaya rastlayacaksınız ve vay be bugün de aklımda hep sarı araba vardı iyi tesadüfmüş diyeceksiniz. Hayat klasik bir sarı arabadan çok zor olsa da, kötü düşünürseniz kötü sonuçlar alırsınız, iyi düşünürseniz iyi sonuçlar alırsınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı