Kanser

Kanser Belirtileri Nelerdir? Önemsemediğiniz Belirtiler

Kanser hiç kimsenin yakalanmak istemediği tedavisi zor bir hastalık. Kanser erken evrede farkedildiğinde kolaylıkla farkedilebiliyor. Kanser belirtileri kansere yakalanmadan önce ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler pek çok hastalıkla karıştırılabilir, geçmeyen öksürüklerin, sürekli yorgun olmanızın ve iştahsız olmanızın kanser belirtileri olabileceği hiç aklınızın ucundan geçti mi ?

Hangi Belirtiler Kansere Yorulur ?

Kanserin pek çok belirtisi vardır. Bunlardan biri veya birkaçı sizde varsa mutlaka bir kanser taramasına girmeniz gerekir. Aşağıda yazacağımız belirtiler genellikle kanser belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtilerin bir çoğuna sahip olmanız kanser olduğunuz anlamına gelmez. Belirtiler varsa en yakın doktora gidip kanser taraması yaptırabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kanserden Korunmanın Yolları

Ani İştahsızlık

Normalde gayet iştahlı biriyken son zamanlarda iştahınızın kesildiği oldu mu ? Son 6 ay da vücut ağırlığınızın %10’u veya daha fazlasını kaybettiniz mi ? Fiziksel aktivitenizi artırmamanıza veya yediğiniz yiyecekleri azaltmadan diyet yapmadan kilo verebiliyor musunuz ? Bunlar istisnai durumlar çerçevesinde kanser belirtileri olabilir.

Yüksek Ateş

Sürekli ateşiniz çıkıyor, iniyor ve sürekli tekrar çıkıyor mu ? Sürekli devam eden ateş bir ihtimal kanser belirtisi olabilir. Lösemi, hodking olan veya olmayan lenfoma belirtilerinde olabilir. Ayrıca Akdeniz Ateşi hastalığına da sahip olabilirsiniz. Mutlaka doktora gidiniz.

İlginizi Çekebilir : Önemsemediğimiz Kanser Belirtileri 

Sürekli Yorgun Hissetmek

Fizikel aktivite miktarınızı değiştirmemenize rağmen sürekli yorgunluğunuz artıyor mu ? Sürekli devam eden yorgunluk kanser veya kansızlık belirtisi olabilir. Ancak bunun özellikle kanser belirtisi olabilmesi için hayatınızda hiçbir değişiklik yapmamanıza rağmen 6 aydır sürekli yorgunluğunuzun giderek artması gerekir.

Kanamalar

Vücudunuzun herhangi bir yerinde ki kırmızılıklar, morluklar veya kanamalar lösemi belirtilerin olabilmektedir. Ancak bunun lösemi belirtisi sayılabilmesi için herhangi bir darbe veya hasar sonucu oluşmaması gereklidir.

Yutkunamama

Kanser belirtisi arasında yutkunma da var. Sürekli olarak yutkunmada problem yaşıyor ve sesiniz uzun süredir kısık vaziyette ise, yemek borusu ve gırtlak kanseri olabilirsiniz.

Sürekli Şikayet

Israrla sürekli olarak devam eden şikayetler kanser belirtisi olabilir. Ne olduğuna anlam veremediğiniz sürekli olarak vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı sızı varsa en yakın zamanda bir kanser taraması yaptırın.

Kanser Belirtileri İdrarda Ve Dışkıda Kan

İdrarda ve dışkıda sürekli olarak kan görülmesi, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşı düşürme riskiniz olabilir. Ayrıca yine kanser görülme riski vardır. Bunun için mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı