Genel Sağlık

Ön Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ön dişlerde meydana gelen ağrılar çok şiddetli değilse ağrı kesiciler ile geçebilir. Fakat şiddetli bir şekilde devam eden ön diş eti ağrıları için işinde uzman olan doktora başvurulmalıdır.

Ön Diş Etlerinde İltihap Olması

Ön dişlerde ve etlerinde iltihaplanma durumları ciddiye alınması gereken bir konudur. Bazı zamanlarda vücutta çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyonsal iltihaplanmalar olabilir. Bu iltihaplar diş etlerinde de sık bir şekilde görülür. Genellikle diş etlerinde sarımsı bir şekilde kendini belli eder. Bununla birlikte diş etlerinde şişlik ve ağrı da iltihaplanmalar durumunda görülen belirtiler arasında yer alır.

Diş etlerinde iltihap olması halinde vakit kaybetmeden bir diş doktoruna müracaat edilmelidir. Diş doktorları enfeksiyona ve iltihaba sebep olan faktörleri belirleyerek buna uygun olarak bir tedavi yöntemi belirler. Daha sonra bu tedavi sonucunda diş etlerindeki iltihaplar kurur ve ortadan yok olur.  İltihapların geçmemesi durumunda vücutta diğer organlara yayılma riski de olabilir. Bu sebepten dolayı ciddiye alınmalıdır.

Ön Diş Eti Ağrısı Nasıl Olur?

Ön diş etlerinde meydana gelen ağrılara çözüm olarak ağrı kesiciler verilir. Fakat diş etlerinde enfeksiyon olması durumunda antibiyotik kullanımına da başlanabilir. Uzman bir diş hekimine gidilmesi üzerinde insanlardaki diş eti rahatsızlıkları belirlenir ve bu rahatsızlıkların kaynakları tespit edilir. İlaçlı tedavilerin çoğunda enfeksiyonun önüne geçilerek diş etlerindeki rahatsızlıklara çözüm bulunabilir. Fakat bazı durumlarda özellikle diş etlerindeki çekilmeler söz konusu olduğunda kanal tedavisine de başlanılmalıdır. Kanal tedavisi ile birlikte diş etlerindeki hastalıklar temizlenir ve diş etlerinin daha sağlıklı bir hal alması sağlanır. Bu işlem insanlar için biraz acı veren bir işlem olabilir. Fakat ileriki aşamalarda dişlerin zarar görmemesi için kanal tedavisine başlanılmalıdır.

Diş eti ağrılarının sebepleri arasında diş çürükleri de yer alabilir. Dişlerde meydana gelen çürümeler sonucunda diş etlerinde de şiddetli ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların aynı şekilde azalabilmesi ya da tamamen geçebilmesi için çürüklerin ortadan kalkması gerekir. Bunun için evde tedavi yöntemleri uygulamak yerine doktora gidilmelidir.

Besinler İle Ön Diş Eti Tedavisi

Diş etlerine besinler ile tedavi uygulanabilir. Özellikle bakteri olmayan ağrılarda ve hastalıklarda ilaç kullanılmadan tedavi yöntemleri mümkündür. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi ağzı adaçayı ile gargara yapmaktır. Ada çayında bulunan antioksidan etki sayesinde herhangi bir şekilde ilaca gerek kalmadan ağız içindeki zararlı mikroorganizmalar kolay ve hızlı bir şekilde yok edilebilir. Bunun için sıcak ya da kaynar bir suyun içerisine gerçek ada çayı bitkisi atılmalıdır. Daha sonra ada çayı bitkisi kendini bıraktıktan sonra su ile birlikte ağız çalkalanmalıdır. Bu işleme günde iki ya da üç defa devam edilmesinin ardından ağız içindeki yaralar ve ağrılar kaybolur.

Ağızdaki ve diş etlerindeki ağrıları hafifleten diğer bir bitki ise nanedir. Özellikle naneli sakızların düzenli bir şekilde tüketilmesi hem diş eti hem de dişler açısından önemli bir yere sahiptir. Nane bitkisi sade olarak tüketildiği gibi sakızların içerisinde de tüketilebilir. Ağrıları geçirme özelliğinin yanında ağız içindeki bakterileri de azaltma ve ağzı daha ferah bir hale getirme özelliği de bulunur.

Migren ağrısı nasıl geçer? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Ön Diş Eti Ağrısı Diş Fırçasının Kullanımı

Diş etlerinde meydana gelen ağrılara sebep olan unsurlardan bir tanesi diş fırçalarıdır. Diş etine ya da diş yapısına uygun bir fırça seçilmemesi halinde diş etlerinde çekilmeler ya da kanamalar meydana gelebilir. Diş eti hastalıklarında oldukça yüksek bir etkiye sahip olan diş fırçaları dişe uygun olarak uzmanlar eşliğinde seçilmelidir. Bununla birlikte diş fırçaları seçerken fırçaların dil temizleme özelliğinin olduğuna da bakılması gerekir. Her ne kadar diş temizliği önemli ise dil temizliği de son derece önemlidir Özellikle ön ve arka dişlerde ve etlerinde meydana gelen hastalıkların sebepleri arasında dil temizliğinin eksik bir şekilde yapılması yer alabilir.

Uygun fırça seçildikten sonra dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Doktorları tavsiye ettiği fırçalama miktarı günde en az iki defadır. İki defa fırçalanmadığında dişlerde yemek atıkları birikir ve bu da dişlerin çok kısa bir sürede çürümesine sebep olur. Bu sebepten dolayı sabah ve akşam gece uyumadan önce dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

Ön Diş Etlerinde Meydana Gelen Ağrıların Belirtileri

Diş etlerinde meydana gelen ağrılara bazı zamanlarda diş eti kanamaları da eşlik edebilir. Diş eti kanamalarının çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden bir tanesi diş etlerindeki hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi edilmesi ile birlikte diş eti kanamaları azalır ya da tamamen ortadan kalkar. Bununla birlikte diş etlerinde meydana gelen kanamaların diğer bir sebebi vücudun diğer kısımlarında meydana gelen hastalıklardır. Bunların belirlenmesi için genel olarak bir test yapılmalıdır.

Diş etlerinde ağrıya eşlik eden belirtiler arasında diş etlerinde şişlik ve kızarma durumu da söz konusu olabilir. Dişlerin dibinde şişlik ve buna ek olarak kızarıklık olması halinde hemen doktora gidilmelidir. Diş hekimleri bunların sebeplerini teşhis edebilmek için muayene eder ve bununla birlikte dişlerin filmini çeker. Daha sonra bu tahlillerin sonucuna bağlı olarak tedavi yöntemine başlanır. Tedavilerin düzenli bir şekilde devam edilmesinin ardından ön diş etlerindeki ağrılar iyileşir. Bununla birlikte diş etlerinde herhangi bir hastalık olmaması durumunda da düzenli bir şekilde doktora gidilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı