Genel Sağlık

Omuz Çıkması Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz çıkması ağrısı geçmesi için kapalı redüksiyon adı verilen yöntem kullanılabilir. Omuz çıkması ağrısı geçmesi için omuz kaslarının tamamen gevşemiş olması gerekir. Bunun için hastaya yatıştırı kremler ve kas gevşeticiler verilebilir. Omuz çıkığının tipine göre tedavi yöntemi uygulanır. Hekim tedavi yöntemini uygularken acı ve şişkinliğin şekline bakar. Buna göre uygun redüksiyon yöntemi belirlenir ve omuz içine yerleştirilir. Omuz çıkığı yerleştirme işlemi bittikten sonra şiddetli ağrı problemi sona erer. Hekim tedaviden sonra omuz röntgeni çekerek işlemin doğru olduğundan emin olmalıdır. Bu süreçten sonra rehabilitasyon adı verilen sürece girilir. Omuzun omuz çıkığı ateli ya da omuz çıkığı bandajı ile hareketsiz hale getirilmesi gerekir.

Omuz Çıkması Tanısı Nasıl Konulur?

Omuz çıkması tanısı konması için mutlaka hekimin röntgen çekmesi gerekir. Röntgen görüntüleri ile çıkığın yönü tayin edilebilir. Omuz çıkması ağrısı olan hastalara kolu kullanamama, omuz eklemi bölgesinde şekil bozukluğu meydana gelmesi gibi belirtiler oluşur. Bir kere çıkık oluştuğu zaman, bu çıkığın kendini tekrar etmesi riski yüzde 14 ile yüzde 100 arasında değişiklik göstermektedir. Hastalığın kendini tekrar etme riski hastanın yaşı ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer çıkık 20 yaş altında gözlemlenirse, hastalığın kendini tekrar etme ihtimali yüzde 87 olur. 30 yaşın altında gözlemlenen hastalıklar için bu oran yüzde 30’a kadar düşer.

Omuz Çıkması Ağrısının Önüne Geçmek için Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Omuz çıkması ağrısının önüne geçmek için alınması gereken önlemler başında omuz çıkığına neden olabilecek aktivitelerden uzak durmak gelir. Buna ek olarak özellikle ileri yaşta olan kişiler düşmemek için dikkatli olmalıdırlar. Omuz hareketlerinin yoğun olduğu sporlar ile uğraşan kişilerin, spor yapmaya başlamadan önce ısınmaları son derece önemlidir. Kaslar ısınmadan spor yapılmamalıdır. Gerekli görülmesi halinde koruyucu kıyafet giyilmesi ihmal edilmemelidir. Eğer kişi daha önce omuz çıkması problemi ile karşılaşmışa gerekli rehabilitasyon ve egzersizleri almalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Omuz Çıkması Tedavisi için Omuz Çıkığı Kapalı Ameliyatı

Omuz çıkması tedavisinde omuz çıkığı kapalı ameliyatı hastanede kısa süre kalınması ile hızlı bir iyileşme imkanı sunar. Bu nedenle hastalar tarafından tercih edilir. Bu ameliyat yönteminde küçük kesiler açılır. Ameliyatta çevre dokular tahrip edilmeden tamir sağlanır. Bu ameliyat yöntemi ile bağ tamiri, labrum yırtıkları tamiri ve kemik çıkıntılarının tıraşlanması gibi problemlere çözüm bulunabilir. Bu ameliyatın çeşitli riskleri bulunur.  Bu riskler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ek ameliyat ihtiyacının ortaya çıkması,
  • Ağrı,
  • Enfeksiyon riski,
  • Sinir ve kan damarlarında yaralanma,
  • Tekrarlayan çıkıklar,
  • Eklem sertliği,
  • Planlanan onarımın yapılmaması.

Eğer deneyimli bir omuz cerrahisi ekibinden destek alırsanız, yukarıda sayılan riskleri en aza indirebilirsiniz.

Omuz Çıkması Tedavisi için Omuz Çıkığı Kapalı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Omuz çıkması tedavisinde omuz çıkığı kapalı ameliyatı süresi genellikle 1 saat kadardır. Ancak bu sürenin içine hazırlık süresi dahil edilmemiştir. Bu süreler ile birlikte ameliyat yaklaşık 2 saat sürebilir. Hasta sağlık durumuna göre bir iki gün hastanede kalabilir. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra, hafif bir egzersiz programını uygulamalıdır. Ameliyattan sonra hastanın 2 ile 4 hafta sonrasında zorlayıcı hareketlerden kaçınması önem taşır. Ameliyat sonrasında omuz askısı kullanılması önerilmektedir. Bu sayede omuzun sabit kalması sağlanır. Ameliyat sonrasında hastaların bir süre araba kullanma gibi aktiviteleri için yardım almaları gerekebilir. Hastalar araba kullanmaya başlamadan önce tam olarak rahat hissetmeyi beklemelidirler. Spor yapan kişiler ameliyat üzerinden 6 hafta geçtikten sonra kendilerini fazla zorlamamak kaydı ile spora geri dönebilirler.

Karın ağrısı ve kabızlık bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Omuz Çıkması Tedavisi için Omuz Çıkığı Kapalı Ameliyatı Sonrasında Fizik Tedavi Uygulanması

Omuz çıkması tedavisinde omuz çıkığı kapalı ameliyatı sonrasında fizik tedavi yapılması gerekebilir. Fizik tedavi süresinde korumalı hareketlerin yapılması önerilmektedir. Fizik tedavi süreci planlanırken omuzun güçlenmesi ve hareketlerin yeniden yaralanmalara neden olmaması esastır. Eğer hastalar için egzersizler acı verici olursa, egzersizlere devam etmemek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Basur Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Omuz Çıkması Tedavisi için Öneriler

Omuz çıkması tedavisinde kullanılabilecek öneriler başında ağrıların giderilmesi için masaj gelir. Masaj yapılırken ağrı kesici merhemler kullanılabilir. Merhem omuzların rahatlamasını saplayacaktır. Aynı zamanda merhemler omuz ağrısının geçmesini sağlar. Merhem sürüldükten sonra bölgenin tülbent ile kapatılması önerilmektedir. Omuz ağrısını şiddetli hisseden kişilerin ağrı kesici steroid ilaçlar kullanması önerilir. Bu ilaçlar mutlaka hekim gözetimde kullanılmalıdır. Omuz ağrısı stres nedeni ile daha şiddetli bir hale gelir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stresten uzak durmak gerekir.

Omuz çıkması ağrısı yaşayan kişiler biberiye yağının anti spazmik etkisinden faydalanabilirler. Bu yöntemden faydalanmak için bir tatlı kaşık biberiye suyun içine konulur ve kaynatılır. 30 dk bekletildikten sonra kompres olarak ağrı olan bölgeye uygulanır. Fazla su sıkılır. Ağrı problemi olan bölgede yarım saat kadar bekletilmesi gerekir. Çok sıcak bezi cildinize direk uygulamayın. Bu durum yanık oluşumuna neden olabilir. Omuz ağrısı yaşayan kişiler günde  iki kere bu kompres yönteminden faydalanabilirler.

Omuz çıkması ağrısı için son öneri germe ve gevşetme egzersizleridir. Kaslar bu egzersizler sayesinde gevşetilir. Evde vücut ağırlığı kullanılarak bu egzersizler yapılabilir. Duvar ya da sandalyeden destek alarak bu egzersizleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Egzersiz sonrasında sıcak kompres yaparak ağrınızın sona ermesini sağlayabilirsiniz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ayak Ve Bacak Ağrısı Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Var Mı?

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı