Genel Sağlık

Öksürükte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Öksürüklü göğüs ağrısı rahatsız edici bir deneyim olabilir. Öksürük vücudun balgam ve yabancı maddelerin boğazdan temizlenmesi için gelişmiş bir reflekstir. Öksürük akciğerden havanın hızlıca atılması olarak da tanımlanabilir. Özellikle kirlilik, toz, alerjen ve duman gibi tahriş edici maddelerin göğüs ağrısı ve öksürüğe yol açabilir. Üst solunum yollarına bu maddelerden biri gittiği zaman beyin sinirleri uyarır ve hem göğüs hem de karın kaslarına ilgili madde gönderilmesi için haber verilir. Bu şekilde kaslar kasılır ve akciğerdeki hava aniden dışarı atılmış olur. Ara sıra insanların öksürmesi normal kabul edilmektedir. Ancak sürekli öksürmek ve öksürük ile beraber kanlı balgam görülmesi tıbbi yardım almak  gerektiği anlamına gelir.

Öksürükte Göğüs Ağrısı Geçmesi için Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Öksürüklü göğüs ağrısına karşı alınabilecek önlemler başında bol sıvı tüketimi yapmak gelir. Bol sıvı almak akıntının yoğunluğunun azalmasını sağlar ve tahriş edici özelliğin en alt seviyede olmasını sağlar. Pastil kullanmak da hem göğüs ağrısı hem de boğaz ağrısına karşı iyi gelmektedir. Pastillerin boğaz arkasını uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Böylece öksürük refleksi azalmış olur. Sıcak duş alarak göğüs ağrısı probleminizi azaltabilirsiniz. Sıcak suş aldığınız zaman burundaki sekresyonlar incelir ve öksürüğün hafifler. Sıcak duş aynı zamanda alerjiden kaynaklı öksürüklerde ve soğuk algınlığında da etkili olur. Sıcak bitki çayları içerek hem boğazınızı yatıştırabilir hem de göğüs ağrısı şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Parfümler ve kokulu banyo spreylerini kullanmak öksürük ve buna bağlı gelişen göğüs ağrısının kontrol edilmesini sağlar. Bu tür spreyler insanların bazılarında kronik sinüs tahrişine yol açabilir. Bu da kronik öksürüğe zemin hazırlar.

Öksürükte Göğüs Ağrısı Geçmesi için Ne Tür Tedaviler Uygulanabilir?

Öksürüklü göğüs ağrısı geçmesi için tedaviler çok çeşitlidir. Öksürük krizlerinin altında mikrobik hastalıkların yatması halinde enfeksiyon tedavisi için asit giderici tedavilerin yapılması gerekebilir. Bazen nefes açıcı tedaviler de uygulanabilir. Bu tedavilerin tümü öksürüğü keserek göğüs ağrısı problemini de çözer. 3 haftayı geçen her öksürük ve göğüs ağrısı vakalarında mutlaka hekim görmek gerekir. Göğüs hastalıkları uzmanı gerekli değerlendirmeleri yaparak, size uygun tedaviyi uygulayacaktır. Özellikle bazı hastalıklardan sonra bile, tedavi uygulanmasına karşın kuru öksürük görülebilmektedir. Böyle bir öksürük olduğu zaman hekimler bronş genişletici tedavi önermektedir. Hekimler akciğer filmi ve diğer testleri isteyebilir. Sinüs filmi ve solunum fonksiyon testi istenerek tedaviye başlanabilir.

Hamilelikte grip boğaz ağrısı ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Öksürükte Göğüs Ağrısı Geçmesi için Evde Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Öksürüklü göğüs ağrısına karşı evde alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Halsiz ve yorgun düşmemek için dinlenmek,
 • Zencefil çayı içmek,
 • Düzenli ve dengeli beslenerek bağışlık sistemini güçlendirmek,
 • Kirli ve tozlu ortamlardan uzak durmak,
 • Bol bol sağlıklı sıvı almak,
 • Düzenli spor ve yürüyüş yapmak,
 • Uyku düzenine ve uyku sürelerine dikkat etmek,
 • Buhar teneffüs etmek ve mukus ve balgam üreten öksürüğü engellemek,
 • Göğüse masaj yapmak,
 • Sıcak duş almak,
 • Meyan kökünü balgam söktürücü olarak kullanmak evde alınabilecek basit önlemler arasında yer alır.

Bütün bunlara ek olarak sigaradan uzak durmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek gerekir. Sigara öksürük ve buna bağlı sorunların tümünde olumsuz bir etkiye sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  PCT Nedir? PCT Yüksekliği ve PCT Düşüklüğü?

Öksürükte Göğüs Ağrısı Geçmesi için Ballı Karışım Tarifi

Öksürüklü göğüs ağrısına karşı ballı karışım  hazırlamak lezzetli bir tedavi yöntemidir. Öksürüklerin yumuşaması için sütün içine bal karıştırın. Sütün ve balın organik olduğundan emin olun. Ardından karışım içine karabiber ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra her gün sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere için. Bal içinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde boğazı yatıştırır. Boğaz ağrısını ortadan kaldırdığı için göğüs ağrısı şikayeti de devam etmez.

Göğüs ağrısının geçmesine yardımcı olacak bir diğer ballı karışım tarifi için ise su ve keten tohumuna ihtiyaç duyacaksınız. Bir bardak suyun içine iki çay kaşığı kadar bal atın. Suyun ılık olmasına özen gösterin. Ardından suyun içine bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin. Suyun içine eklediğiniz keten tohumlarının bir gece öncesinde suyun içinde beklediğinden emin olun. Bütün malzemeleri suyun içine karıştırdıktan sonra günde 3 defa için.

Öksürükte Göğüs Ağrısı Geçmesi için Ayva Tarifi

Öksürüklü göğüs ağrısına karşı ayva kullanılabilir. Ayva kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır. Öksürük azaltan, boğazı yumuşatan ve göğüs ağrılarını gideren bu tarif aynı zamanda sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayva sindirimin kolaylaşmasını sağlar ve kan basıncını dengeler. Pek çok olumlu etkisi bulunan ayva tarifini hazırlamak kolaydır. Ancak fazla miktarda ayva tüketmediğinizden emin olmanız gerekir. Fazla ayva tüketmek toksik etki yaratabilir. Ayva ile birlikte bitki çaylarından destek alarak daha etkili bir tedavi sağlayabilirsiniz. Göğüs ağrısını gideren ayva tarifi için elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet kakule ve son olarak 3 adet ayva çekirdeğine ihtiyaç duyarsınız.

Malzemeleri temin ettikten sonra bütün malzemeleri kaynamış suyun içine atın. Suyu 10 ile 15 dk demlenmesi gerekir. Çekirdekler tarifin renginin hafif pembe olmasını sağlayacaktır. Hazırladığınız karışımı her göğüs ağrısı yaşadığınızda içebilirsiniz. Karışımın düzenli içilmesi daha etkili olmasını sağlar. Sabah, öğle ve akşam vaktinde karışımı içerek göğüs ağrısı şikayetinden kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Şarbon Hastalığı Belirtileri – Şarbon Nasıl Bulaşır?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Ayak Mantarı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı